جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972

 يادداشت 

 دانش، يگانه راه براي نگاه به آينده

هارپ (HAARP)

منصور يحيوي فركوش

پروژه هارپ (High Frequency Active Aurora Research Program) توسط ارتش آمريکا به منظور شناسايي و كشف زير دريايي‎هاي مجهز به سلاح اتمي راه اندازي شد. نتايج مطالعات نشان مي‎دهد پروژه هارپ مي‎تواند كوچكترين تغيير حتي در دور ترين نقطه جو زمين (لايه يونوسفر) را با امواج راديويي فرکانس بالا (امواج راديويي ELF/ULF/VLF) شناسايي كند. براين اساس در سال 1993 عمليات پروژه هارپ در آلاسكا آغاز شد و به اين ترتيب طي دو دهه با سرمايه‏اي حدود 250 ميليون دلار ساخت و تكميل اين پروژه بطول انجاميد.

فناوري هارپ (HAARP)

اين سيستم از يک مجموعه آنتن فرستنده امواج (180 آنتن) با فرکانس بالا به ارتفاع 50/23 متر تشکيل شده که در زميني به مساحت 23.000 متر مربع در آلاسکا نصب شده‌است و مي‌تواند بخشي از لايه يونوسفر را براي انجام پژوهش‎هاي علمي تحريک کند. فرآيند مذکور به نوعي تاثير پرتوهاي خورشيدي بر جو زمين را شبيه سازي کرده و با بهره گيري از مجموعه‌اي از ابزارهاي پايش اتمسفر، تغييرات مربوطه را مطالعه کند.

امواج راديويي با فرکانس بالا توسط رادارهاي پروژه HAARP به سمت يونسفر شليک مي‌شوند. قسمتي از اين امواج در ارتفاع 100 تا 350 کيلومتري از سطح زمين توسط مولکول‌هاي هوا جذب شده و باعث افزايش شتاب الکترون‌ها در اين محدوده مي‌شود، اين عمل باعث التهاب در يونوسفر شده و نتيجه آن گرماي اين بخش است. با اين وجود شتاب اين الکترون‌ها جذب انرژي بيشتر را برنمي‌تابد و به سمت زمين بازمي‌گردد در واقع يک لايه انعکاسي در يونوسفر تشکيل شده است و امواج برگشتي به سطح زمين و به اعماق آن نفوذ کرده و يا در عمق آب وارد مي‌شوند. و اين فرايند توسط تجهيزات كامپيوتري پردازش مي‎شود.

كاربرد هارپ (HAARP)

در حال حاضر با توجه به اينكه اهميت ارتباط پروژه هارپ با هدف شناسايي و كنترل زيردريايي‌هاي اتمي کاهش يافته است. بر اين اساس حاميان تاسيس هارپ کاربردهاي ديگري را براي اين پروژه مطرح کردند تا توجيهي براي ادامه ساخت آن باشد. براي نمونه از كاربرد اين فناوري مي‎توان مقابله با تاثيرات منفي يک انفجار اتمي احتمالي در ارتفاع بالاي جو زمين را نام برد كه براي حفظ ماهواره‎هاي مخابراتي بالاي جو در زمان حملات اتمي خيلي اهميت دارد. كنترل آب و هواي زمين و قابليت نقشه‌نگاري سنگرهاي زيرزميني نيز كاربرد ديگر اين فناوري است. پديده ايجاد زمين لرزه‌هاي مصنوعي توسط هارپ در مناطق مختلف جهان فرضيه اي است كه هنوز از نظر علمي اثبات نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته