جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972

 توليد روزانه 100ميليون ليتر بنزين؛ در آستانه تحقق 

 اواسط تابستان سال جاري معاون وزير نفت از توليد روزانه 100 ميليون ليتر بنزين در کشور خبر داد. وعده‌اي که با توليد روزانه بيش از 40 ميليون ليتر بنزين يورو 5 در پالايشگاه ستاره خليج فارس تا يک ماه آينده در يک قدمي تحقق ايستاده است.به گزارش ايسنا، خودکفايي در توليد بنزين يکي از اهداف وزارت نفت طي چند سال اخير بوده است و بر اين اساس ميزان توليد بنزين در کشور به مرور زمان افزايش يافت؛ به طوري‌که از 66.4 ميليون ليتر در روز در سال 1395 به 77.4 ميليون ليتر در روز در سال 1396 رسيد. همچنين ميزان توليد بنزين از ابتداي سال 1396 تا آذرماه 66.6 ميليون ليتر در روز بوده و از آذرماه تا اواخر اسفند به 77.4 ميليون ليتر در روز رسيد.

بيژن زنگنه - وزير نفت، در يکي از آخرين اظهار نظرات خود درمورد آمار توليد بنزين در ايران اظهار کرد: "در سال 1391 ميزان توليد بنزين در ايران به‌طور متوسط 52 ميليون ليتر در روز بود که اين ميزان در شهريورماه سال جاري به 90 ميليون ليتر در روز رسيده است. بنزين ما در شرايطي قرار دارد که ترامپ در تحريم‌هاي خود از منع فروش بنزين به ايران حرفي نزد".

بر اين اساس وعده توليد 100 ميليون ليتر بنزين در کشور از حدود چهار ماه پيش از سوي عليرضا صادق آبادي - مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، اعلام و اظهار شد که 80 ميليون ليتر از 100 ميليون ليتر مذکور طبق استاندارد يورو 4 و يورو 5 خواهد بود.در اين ميان فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس که از ميان پالايشگاه‌هاي کشور نقش اساسي را در توليد بنزين بر عهده دارد، اواخر مهرماه وارد مدار و فرآيند توليد بنزين يورو 5 شده است. آخرين آمارها حاکي از آن است که به‌طور ميانگين روزانه 30 ميليون ليتر بنزين در اين پالايشگاه توليد مي‌شود که اين مقدار تا يک ماه ديگر به مرز 40 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد .بنزين توليدي اين پالايشگاه با تکميل فاز سوم تا پايان امسال به 44 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد.

در مورد کيفيت بنزين توليدي اين پالايشگاه نيز مي‌توان گفت که طبق گفته مسئولان، بايد مقدار گوگرد بنزين توليدي طبق استاندارد يورو 5 اروپا کمتر از 10 پي‌پي‌ام، مقدار آروماتيک آن کمتر از 35 درصد، مقدار بنزن آن کمتر از يک درصد و اکتان آن بين 91 و 95 باشد که بنزين توليدي در پالايشگاه ستاره هم اکنون داراي گوگرد 0.5 تا 1 پي‌پي‌ام، آروماتيک بين 29 تا 30 درصد، بنزن بين 0.4 تا 0.5 درصد و اکتان آن نيز در محدوده استاندارد است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته