جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972

 معادلات انرژي 

 افزايش 56 درصدي درآمدهاي نفتي در هفت ماهه اول سال

رييس سازمان برنامه و بودجه با تشريح گزارش عملکرد 7 ماهه اول بودجه سال 97، از افزايش 56 درصدي درآمدهاي نفتي نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.به گزارش ايرنا ، در جلسه کميسيون برنامه و بودجه که به رياست غلامرضا تاجگردون - پس از طي يک دوره يک‌ماهه بيماري وي - برگزار شد، محمدباقر نوبخت گزارشي را از عملکرد منابع و مصارف عمومي بودجه کشور طي هفت ماهه سال اخير ارائه کرد.

نوبخت گفت: علي‌رغم تحريم‌هاي آمريکا که عملا از چند ماه قبل شروع شده است، عملکرد همه اقلام منابع و مصارف بهتر از سال 96 بوده است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه رقم پيش بيني شده براي منابع و مصارف عمومي در لايحه بودجه سال 97 را 386 هزار ميليارد تومان ذکر کرد که براي 7 ماه سال جاري 80 درصد درآمدها تحقق يافته که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، 30 درصد افزايش را شاهد هستيم.

نوبخت افزايش درآمدهاي نفتي 7 ماهه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل را 56 درصد ذکر کرد و افزايش ميزان صادرات و قيمت نفت در مقايسه با آنچه در لايحه بودجه آمده را از عوامل موثر در اين امر دانست.

کاهش قيمت نفت در پي معافيت‌هاي آمريکا براي خريد نفت ايران

قيمت نفت روز دوشنبه پس از آنکه آغاز تحريم‌هاي آمريکا عليه صادرات نفت ايران با اعطاي معافيت‌هايي که به خريداران بزرگ اجازه خواهد داد همچنان نفت تهران را خريداري کنند ملايم‌تر شد، کاهش پيدا کرد.

به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت با 43 سنت يا 0.6 درصد کاهش نسبت به معاملات روز جمعه، به 72.40 دلار در هر بشکه رسيد.

بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا 46 سنت يا 0.7 درصد کاهش يافت و به 62.68 دلار در هر بشکه رسيد.

نفت برنت از ابتداي اکتبر بيش از 16 درصد ريزش قيمت داشته در حالي که وست تگزاس اينترمديت بيش از 18 درصد از آن زمان کاهش پيدا کرده است که تا اندازه‌اي به دليل اقدام سفته‌بازان در فروش قراردادهاي خريد بوده است.

قيمت‌ها همچنين پس از اين‌که روشن شد واشنگتن به کشورهاي متعدد اجازه خواهد داد با وجود تحريم‌ها که از روز دوشنبه رسما آغاز مي‌شوند به خريد نفت ايران ادامه دهند، تحت فشارهاي کاهشي قرار گرفتند.

آمريکا روز جمعه اعلام کرد موقتا به هشت واردکننده اجازه خواهد داد به خريد نفت ايران ادامه دهد. واشنگتن تاکنون از اين هشت واردکننده نام نبرده، ولي از آنها به عنوان قلمروي قضايي نام برده که نشان مي‌دهد تايوان که کشور حساب نمي‌شود، نيز ممکن است در ميان دريافت‌کنندگان معافيت باشد.

چين، هند، کره جنوبي، ترکيه، ايتاليا، امارات متحده عربي و ژاپن واردکنندگان بزرگ نفت ايران بودند، در حالي که تايوان گاهي از ايران نفت مي‌خرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته