جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972

 ميز خبر 

 معاون وزير نفت از توليد روزانه 100 ميليون ليتر بنزين در کشور خبر داد

اواسط تابستان سال جاري معاون وزير نفت از توليد روزانه 100 ميليون ليتر بنزين در کشور خبر داد. وعده‌اي که با توليد روزانه بيش از 40 ميليون ليتر بنزين يورو 5 در پالايشگاه ستاره خليج فارس تا يک ماه آينده در يک قدمي تحقق ايستاده است.

به گزارش ايلنا، خودکفايي در توليد بنزين يکي از اهداف وزارت نفت طي چند سال اخير بوده است و بر اين اساس ميزان توليد بنزين در کشور به مرور زمان افزايش يافت؛ به طوري‌که از 66.4 ميليون ليتر در روز در سال 1395 به 77.4 ميليون ليتر در روز در سال 1396 رسيد. همچنين ميزان توليد بنزين از ابتداي سال 1396 تا آذرماه 66.6 ميليون ليتر در روز بوده و از آذرماه تا اواخر اسفند به 77.4 ميليون ليتر در روز رسيد.

بيژن زنگنه - وزير نفت، در يکي از آخرين اظهار نظرات خود درمورد آمار توليد بنزين در ايران اظهار کرد: "در سال 1391 ميزان توليد بنزين در ايران به‌طور متوسط 52 ميليون ليتر در روز بود که اين ميزان در شهريورماه سال جاري به 90 ميليون ليتر در روز رسيده است. بنزين ما در شرايطي قرار دارد که ترامپ در تحريم‌هاي خود از منع فروش بنزين به ايران حرفي نزد".

بر اين اساس وعده توليد 100 ميليون ليتر بنزين در کشور از حدود چهار ماه پيش از سوي عليرضا صادق آبادي - مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، اعلام و اظهار شد که 80 ميليون ليتر از 100 ميليون ليتر مذکور طبق استاندارد يورو 4 و يورو 5 خواهد بود.

در اين ميان فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس که از ميان پالايشگاه‌هاي کشور نقش اساسي را در توليد بنزين بر عهده دارد، اواخر مهرماه وارد مدار و فرآيند توليد بنزين يورو 5 شده است. آخرين آمارها حاکي از آن است که به‌طور ميانگين روزانه 30 ميليون ليتر بنزين در اين پالايشگاه توليد مي‌شود که اين مقدار تا يک ماه ديگر به مرز 40 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد .بنزين توليدي اين پالايشگاه با تکميل فاز سوم تا پايان امسال به 44 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد.

در مورد کيفيت بنزين توليدي اين پالايشگاه نيز مي‌توان گفت که طبق گفته مسئولان، بايد مقدار گوگرد بنزين توليدي طبق استاندارد يورو 5 اروپا کمتر از 10 پي‌پي‌ام، مقدار آروماتيک آن کمتر از 35 درصد، مقدار بنزن آن کمتر از يک درصد و اکتان آن بين 91 و 95 باشد که بنزين توليدي در پالايشگاه ستاره هم اکنون داراي گوگرد 0.5 تا 1 پي‌پي‌ام، آروماتيک بين 29 تا 30 درصد، بنزن بين 0.4 تا 0.5 درصد و اکتان آن نيز در محدوده استاندارد است.

بر اين اساس با توجه به اين‌که آخرين آمار توليد بنزين از سوي وزير نفت 90 ميليون ليتر در روز اعلام شده بود و قرار است تا يک ماه آينده 10 ميليون ليتر به توليد بنزين پالايشگاه ستاره خليج فارس اضافه شود، وعده توليد 100 ميليون ليتر بنزين در روز محقق خواهد شد.

مشکلات ارزي پتروشيمي‌ها بررسي شد

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: در نشست اين کميسيون برخي مشکلات ارزي پتروشيمي‌ها با حضور مسئولان اين صنعت بررسي شد.

اسدالله قره‌خاني با بيان اين‌که در کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي برخي مشکلات پتروشيمي‌ها بررسي شد به شانا گفت: مسئولان شرکت صنايع پتروشيمي خليج‌فارس (هلدينگ خليج فارس)، شرکت سرمايه‌گذاري نفت و گاز پتروشيمي تامين (تاپيکو) و پتروشيمي غدير در اين نشست عنوان کردند که از زماني که دستورعمل بانک مرکزي مشخص و تعيين شد که ارز پتروشيمي‌ها بايد در سامانه نيما قرار گيرد بر اساس برآوردهاي اوليه ارز کاملا شفاف به سامانه نيما تحويل داده شده است.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که پتروشيمي‌ها عنوان کردند که هزينه‌هايي در حوزه صادرات و بازگشت ارز داشته‌اند، افزود: در اين نشست پتروشيمي‌ها مشکلات خود را مطرح و عنوان کردند که بايد ارز مورد نظر براي خريد محصولات و تجهيزات لحاظ شود.

شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد:

20 آبان، مرحله دوم عرضه نفت خام در بورس انرژي

بيستم آبان ماه به عنوان مرحله بعدي عرضه نفت خام سبک شرکت ملي نفت ايران در رينگ بين الملل بورس انرژي اعلام شد.

به گزارش وزارت نفت، در اين مرحله، 700 هزار بشکه نفت خام با قيمت هر بشکه 76 دلار و 29 سنت براي هر بشکه عرضه خواهد شد.

در اين نوبت عرضه نيز همانند نوبت قبل حجم خريد حداقل تعداد 35 هزار بشکه تعيين شده است.

در نخستين مرحله عرضه نفت خام در رينگ بين الملل بورس انرژي (ششم آبان‌ماه)، هشت محموله 35 هزار بشکه‌اي به قيمت 74 دلار و 85 سنت به ازاي هر بشکه از طريق سه کارگزاري خريداري شد.

معافيت کره جنوبي از تحريم‌هاي آمريکا عليه نفت ايران

يک مقام دولتي کره جنوبي اعلام کرد اين کشور از تحريم‌هاي آمريکا عليه واردات نفت ايران معافيت گرفته است.

به گزارش ايسنا، کره جنوبي که يکي از متحدان آمريکا و يکي از بزرگترين خريداران نفت ايران در آسيا است، از واشنگتن درخواست کرده بود در اعطاي معافيت از تحريم‌هاي نفتي، نرمش حداکثري به خرج دهد.

آمريکا روز جمعه اعلام کرد پس از اجراي تحريم‌ها از روز دوشنبه، به هشت واردکننده به طور موقت اجازه خواهد داد به واردات نفت ايران ادامه دهند.تحت قانون آمريکا، معافيت‌ها مي‌تواند به مدت حداکثر 180 روز داده شود.

اين مقام کره جنوبي که مايل نبود نامش فاش شود، به رويترز گفت: پتروشيمي‌ها براي اقتصاد ما کليدي هستند و ما تاکيد کرده‌ايم که از تحريم‌هاي ايران آسيب مي‌بينيم و اين مسئله چالش جدي براي کل اقتصاد ما خواهد بود.بزرگترين مشتريان نفتي ايران که همگي در آسيا هستند خواستار دريافت معافيت براي ادامه خريد نفت از تهران بوده‌اند.

کره جنوبي که پنجمين خريدار بزرگ نفت جهان است، عمدتا نفت فوق سبک ايران را خريداري مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته