جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972

 خداحافظي با بازنشسته‌ها
 موفقيت مربيان جانشين در ليگ برتر 

 
جابجايي مربيان ليگ برتري، در اين فصل نتيجه‌اي بهتر از هميشه داشته و انتخاب‌هاي جديد 4 تيم، از انتخاب‌هاي اول فصل‌شان موفق‌تر بوده‌اند. تغيير پرتعداد مربيان، جبران اشتباهي است که مديران باشگاه اول فصل انجام داده‌اند. زماني که تعداد آن‌ها بالا برود، نشان دهنده بي ثباتي و انتخاب‌هاي عجولانه است و هيچ باشگاهي هم، با تغيير پياپي مربي نتوانسته به موفقيتي طولاني مدت و تضمين شده برسد. سال‌هاي اخير، آمار تغيير مربيان در ليگ برتر نسبت به قبل کمتر شده بود اما اين فصل تا هفته يازدهم و حدود يک سوم ليگ، 5 تيم نيمکت‌شان را تغيير داده‌اند. خداداد عزيزي با استعفا در هفته دوم و جدايي در هفته سوم، يک رکورد جديد در ليگ برتر ثبت کرد و علي کريمي، جانشين او هم نشان داد مثل نفت در هر باشگاه، بيشتر از يک دوره مربيگري مي‌کند.

نکته متفاوت اما، نتيجه اين تغييرات است. بر خلاف بيشتر اوقات، تغييرات اين فصل ليگ تا اينجا موفق بوده‌اند و تا حد زيادي، به نجات باشگاه کمک کرده‌اند. بين همه آن‌ها، فقط فولاد نتوانسته از اين تغيير نتيجه بگيرد و اوضاعش بعد از جدايي پورموسوي و انتخاب دستيار او، بدتر شده است.

بهترين تغيير نيمکت‌هاي ليگ برتري، جدايي توشاک و انتخاب موقت محمد تقوي بود که با اين نتايج احتمالا دائمي خواهد شد. توشاک با تيمي پرستاره در 6 بازي ابتدايي ليگ، 9 امتياز گرفت و در رده هفتم جدول بود. با انتخاب تقوي، تغييرات ترکيب اصلي تراکتورسازي کمتر شد و آن‌ها از 5 بازي بعدي، 10 امتياز گرفتند و ميانگين بسيار خوب 2 امتياز از هر بازي را ثبت کردند. تراکتور از رده هفتم، به رده سوم رسيده است. حتي در صورتي که پرسپوليس بازي‌هاي عقب افتاده‌اش را ببرد هم تراکتور از رده چهارم پايين‌تر نخواهد رفت. همشهري تراکتورسازي هم يکي از موفق‌ترين تغييرات ليگ برتر بود. ماشين سازي به جاي فيروز کريمي، رضا مهاجري مدير فني تراکتورسازي را انتخاب کرد. ماشين سازي تا هفته پنجم، بدون برد 4 امتياز داشت و در رده سيزدهم بود. آن‌ها بازي بعدي را هم با مربي موقت باختند. مهاجري در 5 بازي، 7 امتياز براي ماشين‌سازي گرفته و آن‌ها با کسب نتيجه تساوي ديروز مقابل استقلال، تا رده دهم بالا آمدند.

در پايين جدول سپيدرود و نفت مسجدسليمان از پايين جدول نجات پيدا نکرده‌اند اما با کريمي و مرزبان، ميانگين امتيازات بهتري دارند. سپيدرود، با خداداد تا هفته سوم يک امتياز داشت و تيم آخر جدول بود. بعد از آن با مربي موقت دو بازي پياپي را باخت. آن‌ها با کريمي هم در رده شانزدهم هستند اما از 6 بازي، 5 امتياز دارند و فاصله‌شان را با منطقه نجات تا حدي کمتر کرده‌اند. نفت مسجدسليمان هم با ويسي تيم پانزدهم بود و از 5 بازي 3 امتياز داشت. مرزبان از 6 بازي 4 امتياز گرفته و همچنان در رده پانزدهم مانده اما کمي، ميانگين امتيازات تيم بهتر شده است.

تنها نمونه ناموفق، به اهواز و فولاد مربوط مي‌شود. فولاد در 6 بازي با پورموسوي 8 امتياز گرفته بود و طرفدارانش از اوضاع رضايت نداشتند. با رفتن پورموسوي، استن دستيار پورموسوي جانشينش شد و از 5 بازي فقط سه امتياز گرفت؛ کارنامه‌اي بسيار ضعيف که يک رده هم فولاد را در جدول پايين‌تر برده و فاصله‌اش تا منطقه سقوط را کمتر کرده است.

پيشرفت 4 تيم با تغيير مربي، نشان مي‌دهد حداقل به صورت موقت انتخاب‌هاي جديد مديران، واقع بينانه‌تر از انتخاب‌هاي قبلي آن‌ها بوده‌اند؛ انتخاب‌هايي که مثل خداداد که از پيش فصل با انتقادات فراواني روبرو بود يا توشاک که کارنامه سال‌هاي گذشته‌اش نشان مي‌داد بيشتر از يک مربي بزرگ، يک مربي بازنشسته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته