جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5973

 سرمقاله 

دانشجويان و فراز و فرودهاي دريافت ارز دانشجويي

زهرا کيان بخت

اخيرا رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرده دانشجوياني که به کشور برنمي‌گردند، خودشا بايد دلار را به صورت آزاد بخرند. براساس اين، ظاهرا اين توافق با وزارت علوم صورت گرفته که هر دانشجويي که يک ترم را در خارج از کشور درس خوانده، اين امکان را داشته باشد تا بتواند درس خود را در داخل کشور ادامه بدهد. در غير اين صورت، دانشجويان بايد خودشان دلار آزاد بخرند و ارز دانشجويي به آنها تعلق نخواهد گرفت. مسئولان گفته‌اند در شرايط فعلي نمي‌توانند با خالي کردن منابع، عهده‌دار تأمين ارز دانشجويي شوند چرا که اين کار در آينده، مشکل‌ساز خواهد شد.

موضوع پرداخت ارز دانشجويي از موضوعاتي است که پيش‌تر هم زمزمه‌هايي درخصوص منتفي شدن آن و قطع ارز دانشجويي، مطرح شده بود در سالهاي گذشته، برخي مسئولان با انتقاد از پرداخت اين ارز، معتقد بودند به افرادي که حداقل 12 سال با هزينه دولت تحصيل کرده و اکنون نيز براي ادامه تحصيل به خارج از کشور رفته‌اند و به علاوه، مشخص نيست پس از اتمام تحصيل در خارج، به کشور برگردند، نبايد ارز دولتي تعلق گيرد و دانشجويان مزبور، بايد مانند بقيه مردم، ارز موردنياز خود را از بازار آزاد تهيه کنند.

اين در حالي است که حذف ارز دانشجويي از ليست تخصيص ارز با نرخ مرجع به دانشجويان، افرادي را که در برنامه‌هاي خود بر روي موضوع دريافت اين نوع ارز حساب کرده بودند، با مشکل مواجه مي‌کند. عليرغم همه آنچه در طول سالهاي گذشته بر ارز دانشجويي گذشته و نگراني‌هاي گاه و بيگاه دانشجويان در اين خصوص، پرداخت اين نوع ارز به دانشجويان در طول سالهاي گذشته ادامه يافته است. اخيرا هم سازمان امور دانشجويان اعلام کرد طبق بخشنامه بانک مرکزي، ارز دانشجويي به مقاطع دکتري و کارشناسي ارشد تعلق مي‌گيرد و براي مقطع کارشناسي، فقط دانشجوياني که شروع به تحصيلشان قبل از 31 ارديبهشت 97 است مي‌توانند درخواست ارز نمايند.

اما نکته مهمي که مي‌توان در ارتباط با اين موضوع بدان اشاره کرد، اين است که به نظر مي‌رسد منطقي‌ترين کار و راه‌حل ممکن در اين خصوص که مي‌تواند کمترين فشار و ضرر را به دانشجويان وارد کند اين باشد که هر تصميمي قرار است براي سالهاي آتي براي موضوع ارز دانشجويي گرفته شود، از مدتها پيش درمورد آن زمينه‌سازي‌هاي لازم صورت گرفته و درواقع، چنانچه بنا بر قطع پرداخت اين ارز باشد، اطلاع‌رساني‌هاي لازم درخصوص آن مدتها پيش از اجرا، صورت بگيرد تا دانشجوياني که براي ادامه تحصيل خود، بر روي دريافت اين ارز، به صورت جدي حساب باز کرده‌اند، به صورت ناگهاني خود را از آن محروم نديده و دچار مشکل در اين زمينه نشوند.

اين موضوع، نه فقط درمورد دريافت ارز دانشجويي، بلکه در همه زمينه‌هايي که دانشجويان به نوعي با آن در ارتباطند، صادق است و مي‌توان آن را به صورت قانوني کلي مورد توجه قرار داد. اينکه تصميمات و سياستگذاري‌هاي جديد درخصوص يک مسأله، آن قدر با ظرافت و در طي زمان به اجرا گذاشته شود که همه کساني که به نوعي از تصميم تازه مذکور، متاثر خواهند شد، نسبت به آن آگاهي پيدا کرده و بتوانند بدون غافلگيري از تصميم جديد، راهکار و گزينه جايگزيني را براي حل مشکلات احتمالي که پيش خواهد آمد، در نظر بگيرند. در غير اين صورت، بايد همواره شاهد تصميمات آني و ناگهاني و وارد شدن شوک به گروهي باشيم که شرايط جديد را پيش‌بيني نمي‌کرده‌اند.
به علاوه، هر چند عده‌اي معتقدند تعلق گرفتن اين ارز به دانشجوياني که به کشور برنخواهند گشت، اقدام درستي نيست، اما از يک منظر هم، از آن جا که تخصيص اين ارز و درواقع، قائل شدن چنين تسهيلاتي براي دانشجويان خارج از کشور، مي‌تواند در تقويت وجهه علمي کشور در سطح جامعه بين‌المللي موثر باشد، مي‌تواند امر سودمندي تلقي شود.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته