جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5973

 خبرپزشكي 

 مدير برنامه کشوري پيشگيري و کنترل ديابت :

چاقي و کم تحرکي عامل خطرزا براي ديابت نوع 2

مدير برنامه کشوري پيشگيري و کنترل ديابت وزارت بهداشت گفت:با توجه به اينکه فرد در ابتدا در بستر خانواده متولد شده و پرورش پيدا مي کند، عادات غذايي و سبک زندگي را در اين بستر فرا مي گيرد و از آنجا که ابتلا به بيماري ديابت مخصوصا از نوع 2 رابطه زيادي با شيوه زندگي فرد دارد، بنابراين بايد به اين بخش توجه بيشتري شود.دکتر مهدوي درخصوص آمار مبتلايان به ديابت نوع 2 در ايران گفت: در ايران 11 درصد افراد بالاي 25 سال (بيش از 5 ميليون نفر) با تشخيص ديابت نوع 2 و 18 درصد افراد بالاي 25 نيز پره ديابتيک شناسايي شده اند.

وي درخصوص افراد پيش ديابتيک گفت: پيش ديابت در حقيقت "پيش تشخيص" ديابت است و مي ‌توان آن را به منزله نشانه هشدار تلقي کرد. پيش ديابت عارضه ‌اي است که در آن ميزان گلوکز (قند) خون بالاتر از حد طبيعي است، اما اين افزايش به اندازه‌ اي نيست که ديابت محسوب شود. پيش ديابت بيانگر اين است که چنانچه تغييرات ضروري در شيوه زندگي به وجود نيايد، در آينده ديابت نوع 2 بروز خواهد يافت. اما خوشبختانه مي ‌توان از تبديل پيش ديابت به ديابت نوع 2 جلوگيري کرد. با داشتن رژيم غذايي سالم، کاهش وزن، حفظ وزن مناسب و فعاليت بدني منظم و مستمر مي ‌توان ميزان قند خون را به حد طبيعي بازگرداند. عوارض قلبي ديابت در شرايط پيش ديابت هم بوجود مي آيند. وي در ادامه با اشاره به جامعه هدف بيماران ديابتي افزود: افراد بالاي 30 سال که اضافه وزن دارند و در معرض چاقي هستند، بيشترين مبتلايان به ديابت را تشکيل مي ‌دهند.

چاقي و خطر افزايش بيماري ديابت

دکتر عليرضا مهدوي در گفتگو با ويدا با تاکيد براينکه چاقي ارتباط زيادي در ابتلا به بيماري ديابت دارد، تصريح کرد: افراد چاق با زندگي کم تحرک، بيشتر از ساير افراد، مستعد ابتلا به ديابت هستند. چاقي و کم تحرکي بدني عوامل خطرزايي براي ديابت قندي نوع 2 بوده و کاهش وزن در کوتاه مدت، حساسيت به انسولين و ترشح انسولين را بهبود مي بخشد.

وي با بيان اينکه 85 درصد بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 چاق هستند، عنوان کرد: با توجه به اهميت چاقي در ايجاد اختلالات متابوليکي و نقش اسيد هاي چرب آزاد خون و چربي احشائي در مقاومت به انسولين مي توان نتيجه گرفت که ارتباط تنگاتنگي بين چاقي و ديابت نوع 2 وجود دارد و بررسي عوامل منجر به چاقي در سنين اوليه عمر و سال هاي ابتدايي نوجواني نتايج بهتر و دقيق تري در درمان افراد بيمار خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته