جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5973

 خبر 

 محققان ژاپني مي گويند؛

تاثيرمسواک زدن در کاهش ريسک بيماري هاي قلبي

نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد دو بار در روز مسواک زدن و حداقل به مدت 2 دقيقه موجب کاهش ريسک ابتلا به بيماري هاي قلبي-عروقي مي شود.

به گزارش مهر، مطالعات قبلي نشان داده اند که بين بيماري قلبي و بيماري هاي لثه ارتباط وجود دارد.

در مطالعه جديد محققان دانشگاه هيروشيما ژاپن، آنها به بررسي ارتباط عادات مسواک زدن افراد و ريسک ابتلا يا مرگ به دليل حمله قلبي، نارسايي قلبي يا سکته پرداختند.محققان از 682 نفر در مورد عادات مسواک زدن شان سوال کردند. آنها بعد از در نظر گرفتن برخي فاکتورها دريافتند افرادي که کمتر از دو بار در روز و به مدت کمتر از 2 دقيقه مسواک مي زدند سه برابر بيشتر در معرض ريسک قلبي قرار داشتند.دکتر «شوگو ماتسويي»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «يافته ها نشان مي دهد بهداشت بد دندان و دهان براساس نوع عادت به مسواک زدن با سلامت ضعيف تر قلب مرتبط است.اين احتمال وجود دارد مسواک زدن طولاني تر با کاهش اين ريسک مرتبط باشد.»در يک مطالعه جداگانه ديگر در ماه گذشته نيز مشخص شده بود که بيماري لثه موجب تشديد فشارخون شده و با داروهاي درمان فشارخون تداخل مي يابد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان با خواب منظم

يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد سحرخيزي مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان کاهش دهد.

به گزارش ايسنا، با توجه به اينکه نظم خواب به وضوح براي سلامتي اهميت بسياري دارد، محققان اخيراً مطالعه‌اي را براي بررسي تاثير خواب بر خطر ابتلا به سرطان پستان انجام داده اند.

در اين مطالعه که توسط تيم تحقيقاتي دانشگاه "بريستول" انگليس به عنوان بخشي از برنامه سرطان شناسي اين کشور صورت گرفته، داده هاي مربوط به بيش از 385 هزار زن مورد بررسي قرار گرفته است.محققان با بررسي داده هاي ژنتيکي و اولويت اين زنان نسبت به سحرخيزي يا شب زنده داري، مدت خواب و بي خوابي در آنها دريافتند نظم خواب افراد بر خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها تاثير مي گذارد.تمرکز محققان در اين مطالعه بر بررسي ژن هايي بود که با عوامل مشخص در خواب از جمله ترجيح افراد به سحرخيزي و شب‌زنده‌داري، مدت زمان خواب و بي خوابي ارتباط دارند.تجزيه و تحليل اين داده ها نشان داد زناني که سحرخيزي را ترجيح مي‌دهند 40 درصد کمتر از زناني که شب زنده دار هستند به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند. همچنين نتايج اين مطالعه حاکي از آن است که زناني که هر شب بيش از هفت تا هشت ساعت مي خوابند با خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان پستان مواجه‌اند. به طوري که هر ساعت خواب اضافه شبانه اين خطر را تا 20 درصد افزايش مي‌دهد.به گزارش سايت تخصصي مديکال نيوز تودي، محققان اعلام کردند هنوز تحقيقات بيشتري براي درک تاثير تغيير الگوهاي خواب بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان نياز است اما يافته هاي مطالعه اخير بينش جديدي را درباره اهميت خواب بر سلامت افراد ارائه داده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته