جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5976

 يادداشت 

 دانش؛ يگانه راه براي نگاه به آينده

نگاهي به چالش‏هاي پژوهشي كشور

منصور يحيوي فركوش

Yahyavi.ir@gmail.com

امروزه پژوهش اساس پيشرفت و توسعه پايدار هر کشوري است. پژوهش علمي، مطالعه اي نظام مند براي حل يک مشکل و اصليترين نيروي محرکه يک جامعه در مسير ترقي بوده و از آن به عنوان يکي از شاخصهاي مهم رشد نام برده ميشود. با اين وجود آشنايي افراد با اهداف و فرآيند اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي در دوران دانشجويي يکي از مؤثرترين راه‌هاي گسترش سطح پژوهش در کشور است. با توجه به اهميت بحث پژوهش در كشور در قسمت اول اين يادداشت يكي از چالش هاي مهم پژوهشي (انتخاب موضوع پژوهش) را مورد بررسي قرار مي دهيم.

قسمت اول: انتخاب موضوع پژوهش

همواره يکي از مهم‏ترين چالش پيش روي علاقه مندان به فعاليت‎هاي پژوهشي بويژه دانشجويان، بررسي فهرستي از موضوعات مطرح در يک شاخه علمي و انتخاب يکي از اين مباحث براي پژوهش است. لازم است پيش از هر اقدامي، براي انتخاب موضوع مورد نظر تحقيقات پيشين مورد واکاوي قرار گيرد. انتخاب يک موضوع مناسب براي تحقيق در يک رشته از علوم، مستلزم آشنايي با مباني مفهومي، نظريه هاي علمي تشکيل دهنده آن رشته و همچنين شناسايي آخرين پيشرفت‎هاي آن است.

موضوع پژوهش؛ بايد به خوبي محتواي پژوهش را معرفي کند، کوتاه و رسا باشد، به صورت سوالي مطرح نشود، به جامعه آماري مورد بررسي اشاره کند، به گونه‏اي جذاب و جالب توجه نوشته شود و به ابتکار خاص موجود در پژوهش اشاره کند. ناگفته نماند در بررسي مقالات، داوران به موضوع پژوهش خيلي توجه دارند.

بايد اذعان نمود بسياري از تحقيقاتي که در دانشگاه ها و موسسات علمي کشور انجام مي‏شود، کاربرد مشخصي در داخل کشور ندارد و فقط زمان پژوهشگران و منابع مادي کشور را به هدر مي‏دهد بنابراين شناخت نيازهاي روز جامعه به عنوان اساس طراحي پروژه‎هاي تحقيقاتي يک ضرورت انکارناپذير است. نكته دوم اينكه موضوع بايد به گونه اي طرح شود که پژوهشگر بتواند در فرصتي که در اختيار دارد پاسخ آن را پيدا کند. لذا بهتر است موضوع ساده‏تر و محدود براي تحقيق انتخاب شود. در نهايت طرح موضوعات سطح پايين و تكراري در مقاطع تحصيلات تکميلي و همچنين پرداختن به موضوعات پيچيده و سنگين در مقاطع تحصيلي پايين، موجب کاهش کيفيت پژوهش خواهد شد.

با اين وجود آنچه در انتخاب موضوع پژوهش مهم است، بررسي و شناخت نيازهاي افراد، گروه‏ها و سازمان‏هاي پيرامون است. هر نياز مي‏تواند سرآغاز يک پروژه تحقيقاتي و حتي يک فعاليت تجاري باشد. در انتخاب موضوع بايد اهميت پيوندهاي بين رشته‌اي را بسيار جدي گرفت نتيجه پيوندهاي بين رشته‌اي تولد موضوعهاي نوين براي پژوهش است. در اين مورد مي‎توان به مطالعه قسمت پيشنهادات آتي در پايان نامه ها و مقالات مراجعه كرد. ناگفته نماند يک اتفاق ساده در زندگي افراد مي‏تواند موضوع يک بررسي علمي باشد.

در اين قسمت مطالبي در مورد انتخاب موضوع پژوهش ارايه شد. طبيعي است بعد انتخاب موضوع پژوهش بايد پژوهشگر قادر باشد چارچوب نظري موضوع مورد نظر خود را با مطالعه مقالات مختلف به دقت مشخص كند. در اينجا لازم است پژوهشگر آشنايي كامل با كتابخانه ديجيتالي و استخراج مقالات از پايگاه مقالات (ISI) آشنايي كامل داشته باشد. يكي ديگر از چالشهاي پژوهشي موضوع فوق است كه در يادداشت بعدي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته