جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5976

 علل تصميم عربستان براي کاهش 500 هزار بشکه اي صادرات نفت 

 
مدير اسبق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران گفت: جلوگيري از کاهش قيمت جهاني نفت و همچنين افت توليد نفت در عربستان موجب شده است تا اين کشور تصميم به کاهش 500 هزار بشکه اي صادرات نفت در ماه آينده بگيرد.محمدعلي خطيبي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تصميم عربستان که در کميته مشترک فني اتخاذ شد گفت‌: عربستان اعلام کرده است از ماه آينده صادرات نفت خود را به ميزان 500 هزار بشکه کاهش خواهد داد که براي اين تصميم عربستان مي‌توان علل مختلفي را جستجو کرد.

اين کارشناس بازار نفت با اشاره به اينکه سال آينده غير اوپک اعلام کرده است که قصد دارد توليد خود را 2 ميليون و 300 هزار بشکه افزايش دهد و از طرفي نيز رشد تقاضا فقط يک ميليون و 300 هزار بشکه است، افزود: بنابراين ظرفيت مازاد يک ميليون بشکه‌اي وجود دارد که مي‌تواند منجر به افت شديد قيمت‌هاي نفت شود. بر اين اساس عربستان که از قيمت‌هاي پايين نفت ضرر مي‌کند و به همين دليل چنين تصميمي را مي‌تواند گرفته باشد.

مدير اسبق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران ادامه داد: اين روزها شاهد کاهش قيمت نفت در بازار جهاني نفت هستيم که توليدکنندگان نفت را نگران کرده است. بر اين اساس عربستان با اين تصميم مي‌خواهد مانع از کاهش بيشتر قيمت‌هاي نفت شود اما براي اين تصميم عربستان علت ديگري را مي‌توان بيان کرد به طوري که عربستان دچار افت توليد نفت شده است و به جاي آنکه اين مساله را بيان کند سعي مي‌کند آبرومندانه اين موضوع را جمع کرده و بگويد به دليل آنکه مخالفت کاهش قيمت نفت است تصميم دارد صادرات نفت خود را 500 هزار بشکه کاهش دهد.

وي با تاکيد بر اينکه پيش از آغاز تحريم‌ها عليه ايران گفته بود با کاهش يک بشکه نفت از ايران دو بشکه توليد مي‌کنيم اما مي‌بينيم که اين گفته عربستان فقط يک بلوف سياسي بود و اينگونه نيست که مانند گذشته عربستان هر قدري که مي خواهد نفت توليد کند و وارد بازار کند.

خطيبي با تاکيد بر اينکه از طرف ديگر ايران با تحريم‌هاي نفتي مواجه شده اما عربستان و برخي از کشورهاي غيراوپک مانند روسيه توليد نفت خود را افزايش دادند به طوريکه عربستان توليد نفت خود را حدود 300 تا 400 هزار بشکه افزايش داده‌ بود، گفت: احتمالا عربستان سعي مي‌کند که همين مقدار 300 تا 400 هزار بشکه‌اي را کاهش دهد. هرچند که اين افزايش 300 تا 400 هزار بشکه ‌اي توسط عربستان اصلا مورد رضايت آمريکا نبود.

وي با اشاره به اينکه اين تصميم در کميته مشترک فني در حالي اتخاذ شده است که آقاي زنگنه نامه نوشته و خواستار انحلال اين کميته شده است، گفت: همين کميته ماه گذشته يک تصميم بد اتخاذ کرد اما مسئولان وزارت نفت ايران اعلام کردند ما ماه گذشته برنده اين نشست بوديم در صورتي که آنها گفته بودند کشورهايي که ظرفيت مازاد دارند بايد آن را وارد بازار کنند و تقاضا را پوشش دهند و اين تصميم 2 ميليون و 300 هزار بشکه‌اي افزايش توليد براي سال آينده توسط همين کميته اتخاذ شده بود و جالب اينجاست که نماينده ايران از اين تصميم حمايت کرده در صورتي که بايد تصميم را وتو مي‌کرد الان نيز اين کميته سعي کرده است تصميم گذشته خود را اصلاح کند و مانع شديد قيمت‌هاي نفت در بازار شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته