جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5976

 ميز خبر 

 عضو کميسيون انرژي:

برنامه کاملي براي فروش نفت در اختيار دولت است

عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: امريکا به اين نتيجه رسيده که رساندن صادرات نفت به صفر و قول‌هايي که عربستان مبني بر توان مديريت بازار به آمريکا داده، امکانپذير نيست.

علي بختيار در گفت‌وگو با ايلنا، درباره راه‌هاي جديد دور زدن تحريم‌هاي نفتي اظهار داشت: بعد از خروج آمريکا از برجام با تعاملي که کميسيون انرژي مجلس با بخش‌هاي مختلف دولت داشته، راهکارهايي را پيش‌بيني کرده و اجازه‌هايي به دولت و وزارت نفت براي فروش نفت داده و نگران اين موضوع نيستيم که بتوانند صادرات ما را به صفر برسانند.

وي افزود: آمريکا مي‌خواست براي 13 آبان شوکي به جهان وارد کند که نفت ايران به صفر مي‌رسد اما اکنون مي‌بينيم که بعضا با رشد صادرات هم به بعضي کشورها مواجهيم، ضمن اينکه راهکارهايي مثل عرضه در بورس انرژي را تجربه مي‌کنيم که يک پرستيژ ملي براي ما است.

اين عضو کميسيون انرژي مجلس خاطرنشان کرد: براي وصول پول نفت نيز تمهيداتي اتخاذ شده و پکيج کاملي در اختيار دولت قرار دارد که مي‌تواند نسبت به صادرت اقدام کند و اقدامات آمريکا را خنثي مي‌کند.

وي يادآور شد: اينکه اجازه داده شد تعدادي از کشورها نسبت به خريد نفت از ايران معاف شوند حاصل اين است که امريکا به اين نتيجه رسيده که امکان رساندن صادرات به صفر امکان‌پذير نيست و قول‌هايي که عربستان مبني بر توان مديريت بازار به آمريکا داده، امکانپذير نيست.

بختيار گفت: آمريکا تصور مي‌کرد مي‌تواند نفت ايران را صفر کند با تک تک کشورهاي واردکننده از ايران مذاکره و به همه بانک‌هاي طرف حساب ايران مراجعه کرد و گفت نبايد با ايران کار کنند، اما اکنون تيرشان به سنگ خورده و مجبور شده برخي کشورها و پالايشگاه‌ها را براي مدتي از تحريم معاف کند، ما براي بعد از شرايط زمستان و سرما هم سناريوهاي جديدي پيش بيني کرديم و راهکار داشته و آنها را به‌روز کنيم و در اين زمينه هم کميسيون انرژي طرح‌هاي جديد ارائه مي‌دهد.

بازتاب دور دوم عرضه نفت ايران در بورس انرژي

يک رسانه سنگاپوري دور دوم عرضه نفت در بورس انرژي ايران را مورد توجه قرار داد و نوشت ايران نفت بيشتري را به صادرکنندگان خصوصي مي‌فروشد تا از محدوديت‌هاي ايالات متحده دور بماند.

به گزارش ايلنا، سايت چنل نيوز آسيا در واکنش به دور دوم عرضه نفت در بورس انرژي ايران، نوشت: ايران روز يکشنبه 700 هزار بشکه نفت خام را با هدف مقابله با تحريم‌هاي ايالات متحده، به شرکت‌هاي خصوصي به فروش رساند.بر اساس گزارش وزارت نفت ايران سه شرکت نامعلوم، مبلغ 64.97 دلار به ازاي هر بشکه براي محموله دو کشتي 245 هزار و 210 هزار بشکه‌اي پرداخت کرده‌اند. ايران در اواخر ماه اکتبر، فروش نفت خام به شرکت‌هاي خصوصي از طريق بورس انرژي را آغاز کرد، اين اقدام درست پيش از تحريم‌هاي نفتي ايالات متحده در تاريخ 5 نوامبر اجرا شد، انجام گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته