جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5976

 مواد غذايي مناسب براي افراد مبتلا به سرطان 

 
سرطان از نظر جسماني و عاطفي به شدت بر انسان تاثير مي گذارد. اين بيماري و روش هاي درمان آن مانند شيمي درماني و پرتو درماني اثر قابل توجهي بر سبک زندگي، از جمله اشتهاي بيمار، بر جاي مي گذارند.

به گزارش عصر ايران به نقل از "نيو هلث ادوايزر"، اين شرايط موجب مي شود تا بيماران مبتلا به سرطان به رغم نياز به مصرف پروتئين، کالري، مايعات و مواد مغذي ديگر براي ريکاوري بهتر طي مدت درمان با کاهش اشتهاي خود مواجه شوند. در ادامه با برخي مواد غذايي و نکته هاي رژيم غذايي که مي توانند به بهبود اين شرايط کمک کنند، بيشتر آشنا مي شويم.

بدن انسان از توانايي بهبود به خودي خود برخوردار است. با اين وجود، سطوح بالاي سموم و درد مي تواند تاثير قابل توجهي بر عملکردها و احساسات بدن، از جمله چشايي، داشته باشد. بيمار مبتلا به سرطان ممکن است اشتهاي خود را از دست بدهد و کمتر از آنچه نياز دارد، غذا بخورد. از اين رو، مصرف مواد غذايي که مي توانند اشتها را تحريک کرده و مواد مغذي ضروري را در اختيار بدن قرار دهند، اهميت دارد. فراتر از افزايش اشتها، اين مواد غذايي مي توانند به بازسازي بافت هاي آسيب ديده کمک کرده، با عفونت مقابله کرده و به احياي سلامت کلي بيمار کمک کنند.

آووکادو

آووکادو سرشار از آنتي اکسيدان ها است که به ترميم بافت هاي آسيب ديده کمک مي کنند. همچنين، آووکادو منبع خوبي براي ويتامين E است که با استروژن بد مقابله مي کند، سطوح کلسترول را متعادل ساخته، و چربي هاي سالم در اختيار بدن قرار مي دهد. کمبود چربي هاي خوب موجب کند شدن آهنگ سوخت و ساز مي شود که کاهش انرژي بدن را در پي دارد.

مصرف آووکادوي تازه و خام انتخاب بهتري است. آووکادو را به رژيم غذايي روزانه خود اضافه کنيد.

آلوئه ورا

آلوئه وراي تازه به طور معمول حاوي حدود 200 ماده مغذي است. به لطف فوايد سلامت و شفابخشي که ارائه مي کند، آلوئه ورا مي تواند يکي از مواد غذايي ضروري براي کمک به درمان سرطان باشد.

آلوئه ورا را مي توانيد با آووکادو ترکيب کنيد تا يک اسموتي عالي براي بازسازي بافت هاي آسيب ديده و مبارزه با عفونت ها شکل بگيرد.

موز

موز يکي از مواد غذايي سالم و خوب براي بيماران مبتلا به سرطان بي اشتها محسوب مي شود. اين ميوه الکتروليت هاي ضروري را در اختيار بدن قرار مي دهد که براي حفظ انرژي ضروري هستند. موز يک شيريني طبيعي است و هنگامي که با سبزيجات برگدار تيره ترکيب شود، مواد مغذي بيشتري را در اختيار بدن قرار مي دهد. با استفاده از آن مي توانيد اسموتي هاي مغذي براي افزايش اشتها را تهيه کنيد.

سيب زميني شيرين و هويج

ترکيب سيب زميني شيرين و هويج يک ويژگي ضد اکسيدکنندگي را ارائه مي کند که اشتها را به ويژه در بيماران مبتلا به سرطان تقويت مي کند. همچنين، اين ترکيب بتاکاروتنوئيدها را در اختيار بدن قرار مي دهد که به بازسازي بافت ها کمک مي کنند، گوارش را بهبود بخشيده، و سلامت چشم ها را حفظ مي کنند.

کره آجيل تازه

کره آجيل که تازه تهيه مي شود و فاقد افزودني هاي مضر است به بهبود سطوح چربي هاي سالم و پروتئين در بدن کمک مي کند. کره آجيل تازه نه تنها بافتي کرمي را به غذاي شما مي بخشد، بلکه سطوح انرژي براي کمک به بازسازي بافت ها و ريکاوري بهتر افزايش مي دهد.

غلات فاقد گلوتن

گندم سياه، کينوا، جو دوسر کامل، و ديگر غلات فاقد گلوتن افزودني هاي سالمي براي رژيم غذايي بيماران مبتلا به سرطان محسوب مي شوند. اين مواد غذايي سالم به تحريک اشتها و بازيابي انرژي، به ويژه طي دوره درمان کمک مي کنند.

سبزي هاي چليپايي

سبزي هاي چليپايي سرشار از ويژگي هاي آنتي اکسيداني، ضد سرطان، و ضد ويروس هستند، از اين رو، بايد در فهرست مواد غذايي مصرفي بيماران مبتلا سرطان، به ويژه آنهايي که با کم اشتهايي مواجه هستند، قرار بگيرند. اين سبزي ها به افزايش اشتها کمک مي کنند، در شرايطي که سيستم ايمني را نيز تقويت مي کنند. از جمله سبزي هاي چليپايي
مي توان به بروکلي، جوانه هاي بروکسل، گل کلم، کيل و اسفناج اشاره کرد.

زيتون

زيتون يکي ديگر از مواد غذايي مفيد براي بيماران مبتلا به سرطان است. اسيدهاي چرب سالم موجود در زيتون به سوخت و ساز بهتر و روند بهبودي سريع‌تر کمک مي کنند. نمونه هاي ارگانيک زيتون و روغن زيتون که کمترين ميزان پردازش را پشت سر گذاشته اند، بهترين گزينه براي انتخاب هستند.

مواد غذايي ترش

مواد غذايي مانند آب ليمو، کلم ترش، سرکه، و گياهان دارويي به بهبود اشتها کمک مي کنند. تحريک ترشح شيره هاي گوارشي و بزاق به تقويت احساس گرسنگي کمک مي کند. تهيه سالاد و غذا با استفاده از اين مواد غذايي نه تنها عطر و طعم بهتري به آنها مي بخشد، بلکه به بهبود سلامت بيمار نيز کمک مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته