جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5976

 خبر 

 
سرطان ريه؛ مهمترين عامل مرگ و مير در جهان

بر اساس آخرين گزارش سازمان جهاني بهداشت (WHO) سرطان مهمترين عامل مرگ و مير در سراسر جهان است و همچنان بيشترين قربانيان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ايرنا از پايگاه هاي خبري سازمان جهاني بهداشت و انجمن سرطان آمريکا، سرطان ريه با 2.9 ميليون مورد ابتلا در سال 2018 ميلادي، همچنان به عنوان کشنده ترين نوع سرطان شناخته مي شود.سرطان هاي سينه، کلورکتال، پروستات، پوست و معده به ترتيب در رتبه هاي بعدي جاي دارند. سازمان جهاني بهداشت مرگ و مير ناشي از سرطان ريه را در آخرين گزارش خود در سال جاري ميلادي 1.76 ميليون نفر اعلام کرده است و تعداد قربانيان آن از مجموع سرطان هاي سينه و پروستات بيشتر است.

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمريکا، سيگار عامل اصلي سرطان ريه و سيستم تنفسي است و علاوه بر آن احتمال سرطان هاي کبد، روده بزرگ، لب، بيني، سينوس ها، حنجره، حلق، مري، معده، پانکراس، کليه، رحم، دهانه رحم، تخمدان، روده بزرگ، کبد و لوسمي را افزايش مي دهد.

بر اساس اين گزارش دومين عامل ابتلا به سرطان ريه، گاز رادون است. رادون يک گاز راديواکتيو است که از تجزيه اورانيوم موجود در خاک و سنگ بوجود مي آيد و زماني که در خانه حبس شود، مي تواند منجر به بروز سرطان ريه شود. مصالح استفاده شده در خانه، ترک ديوار، خاک گلدان، باغچه طبيعي در فضاي بسته، چاهک و شکاف دور لوله ها و پنجره ها مي توانند منبع گاز رادون در خانه باشند. با استفاده از آشکار ساز رادون مي توان ميزان اين گاز را در خانه سنجيد. اين فرآيند در بسياري از کشورهاي دنيا از جمله آمريکا و کانادا انجام مي شود.

اين مطالعه همچنين نشان مي دهد افرادي که به واسطه شغلشان در معرض آزبست (پنبه نسوز)، اورانيوم و کک قرار دارند نيز،‌ احتمال بيشتري براي ابتلا به سرطان ريه دارند. قرار گرفتن در معرض دود سيگار، قليان و پيپ، به اندازه سيگارکشيدن مضر است.سرطان ريه در 25 درصد موارد هيچ نشانه اي ندارد؛ ولي به محض مشاهده علايم اوليه، با يک تصويربرداري ساده اشعه اکس از قفسه سينه مي توان بيماري را تشخيص داد. علايم بيماري معمولا ناشي از تاثير تومور يا اختلالات هورموني، خون و يا ارگان هاي ديگر بدن است.

سرفه هاي خشک، سرفه همراه با خون، خلط قهوه اي رنگ، خستگي مزمن، کاهش وزن بدون دليل، عفونت هاي تنفسي مکرر، گرفتگي صدا، صداي خس خس و تنگي نفس، شايع ترين علايم بيماري محسوب مي شوند. حدود يک چهارم بيماران مبتلا به سرطان ريه، درد مداومي در ناحيه قفسه سينه حس مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته