جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5977

 ميز خبر 

 آژانس بين‌المللي انرژي:

گاز دومين منبع بزرگ انرژي جهان مي‌شود

آژانس بين‌المللي انرژي با توجه به اقدامات براي کاهش آلايندگي، پيش‌بيني کرد گاز طبيعي از زغال سنگ به عنوان دومين منبع انرژي بزرگ جهان تا سال 2030 سبقت خواهد گرفت.به گزارش ايسنا، اين نهاد در گزارش "دورنماي انرژي جهان 2018" اعلام کرد تقاضا براي انرژي در فاصله سال 2017 تا 2040 با فرض بهينه‌تر شدن مصرف انرژي، بيش از يک چهارم رشد خواهد کرد اما بدون بهبود بهينگي، رشد دو برابري خواهد داشت.بر اساس"دورنماي انرژي جهان 2018"، تقاضاي جهاني براي گاز 1.6 درصد در سال تا سال 2040 رشد خواهد کرد و 45 درصد بالاتر از ميزان فعلي خواهد بود.

اين برآورد بر مبناي سناريوي "سياست‌هاي جديد" آژانس بين‌المللي انرژي است که مقررات و سياست‌ها به منظور کاهش آلايندگي و مبارزه با تغييرات جوي را به حساب آورده است. اين سياست‌ها همچنين بهينگي بيشتر در مصرف سوخت، ساختمانها و عوامل ديگر را فرض کرده است. در "سناريوي سياست‌هاي جديد"، گاز طبيعي سريعترين رشد را در ميان سوخت‌ها دارد و تا سال 2030 از زغال سنگ پيش افتاده و دومين منبع بزرگ انرژي پس از نفت مي شود.

سود 2.5 برابري فرآورش نفت در پتروپالايشگاه‌ها

اگرچه هزينه احداث پتروپالايشگاه 500 ميليون دلار بيشتر از پالايشگاه است اما فرآورش نفت خام در پتروپالايشگاه 2.5 برابر بيشتر از فرآورش در پالايشگاه سودآوري دارد.

به گزارش مهر، طي سال‌هاي متمادي، زنجيره ارزش نفت و گاز کشور بر اساس تفکيک صنايع پالايشي و صنايع پتروشيمي توسعه يافته است. در اين مدل، هدف توسعه صنايع پالايشي تامين سوخت است و تمامي طرح‌هاي توسعه‌اي با اين منطق طراحي و اجرا مي‌شود. بنابراين اقتصاد پالايشگاه در توليد سوخت خلاصه مي‌شود و در نتيجه مزيت سرمايه‌گذاري در اين بخش را بطور قابل توجهي کاهش مي‌دهد.

در اين رويکرد به طور طبيعي زنجيره ارزش مربوط به پتروشيمي‌هاي خوراک مايع کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد و توسعه اين پتروشيمي‌ها بدليل عدم تامين پايدار خوراک، متزلزل مي‌شود. اين مدل توسعه همگام با قيمت پايين گاز براي پتروشيمي‌هاي گازي، مزيت توسعه پتروشيمي‌هاي گازي را افزايش داده و در نتيجه توسعه نامتوازن صنعت پتروشيمي کشور (بين پتروشيمي ها گازو مايع) را به ارمغان آورده‌است. در مقايسه با اين مدل که بر اصل تفکيک پالايش از پتروشيمي استوار است، مدل‌هاي پيشرفته‌تري وجود دارد که مبتني بر نگاه يکپارچه و پيوسته به زنجيره ارزش نفت و گاز است. در اين مدل‌ها که امروزه در اغلب کشورهاي پيشرفته مورد توجه قرار گرفته است، با نگاه يکپارچه به زنجيره ارزش نفت و گاز، واحدهايي تحت عنوان «پتروپالايشگاه» ايجاد مي‌شود که خوراک آن‌ ترکيبي از نفت و گاز و محصولات آن طيف گسترده‌اي از سوخت و مواد شيميايي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته