جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5995

 سرمقاله 

همه بر عليه فعالان عرصه آموزش!

زهرا کيان بخت

در سالهاي اخير، يكي از داغ‌ترين بحث‌ها پيرامون حوزه آموزش در كشور، مسائل مربوط به تبعات برگزاري كنكور، فعاليت آموزشگاههاي كنكور، ميزان سود سالانه ناشران كتب كمك آموزشي و موسسات كنكور و... بوده است كه يكي از اصلي‌ترين پرچمداران مبارزه با اين روند را، آموزش و پرورش و مسئولان آن تشكيل داده‌اند. جبهه‌گيري عمومي بر عليه كنكور و فعالان اين عرصه كه اين روزها از آن، با عنوان مافياي كنكور هم ياد مي‌شود، باعث شده در اولين قدمهاي اين مبارزه، فعالان عرصه نشر كتب كمك آموزشي و موسساتي كه با هدف آماده‌سازي دانش‌آموزان براي آزمون ورودي دانشگاه فعاليت مي‌كنند، در موارد زيادي، به عنوان متهم رديف اول اين پرونده شناخته شوند. به طوري كه برخي مسئولان، با تهديد اين موسسات و ناشران كمك‌آموزشي، مكررا از غيرقانوني بودن همكاري اين موسسات با مدارس سخن گفتند و به علاوه، ضمن هشدار به آموزگاران و مديران مدارس، استفاده از كتب كمك آموزشي و توصيه آن به دانش‌آموزان را ممنوع اعلام نمودند. همان طور كه صدا و سيما نيز به دليل تبليغ و اشاعه فعاليتهاي اين آموزشگاهها و ترغيب دانش‌آموزان و خانواده‌هايشان به خريد كتب كمك آموزشي، جزء متهمان بعدي اين پرونده قرار گرفت.

اما صرفنظر از همه مسائل ريز و درشتي كه در اين ارتباط وجود دارد، و ضمن قبول اينكه شيوه‌هاي آموزش و سنجش در كشور ما نه اكنون، كه از مدتها قبل، نيازمند بازنگري و تطبيق با الگوهاي موفق آموزشي دنيا بوده، ذكر يك نكته، اهميت دارد.

درواقع، بدون آن كه بخواهيم به دفاع از برگزاري يا حذف كنكور بپردازيم، نكته‌اي جانبي را مورد توجه قرار خواهيم داد كه مي‌شود گفت بي‌توجهي به آن باعث شده تا حدي، زحمتكشان عرصه آموزش كه بعضا به صورت مستقل و غيروابسته، اقدام به گسترش آموزش و اشاعه دانش در كشور كرده‌اند، مورد كم‌لطفي قرار گيرند.

هر چند سيستم آموزشي كشور و از جمله كنكور، نياز به اصلاح در ساختار دارد، اما واقعيت اين است كه موضوع مزبور، موجب شده ناشران كمك‌آموزشي و فعالاني كه سالهاست با عرضه كتابها و منابع قوي، حتي با برپايي كلاسها و دوره‌هاي يادگيري، به فهم بهتر دروس به دانش‌آموزان ياري رسانده‌اند، و در مواردي، از سيستمهاي به روز و حرفه‌اي جالب توجهي براي توسعه امر يادگيري و ارتقاي آن در كشور، استفاده كرده‌اند، با اين تبليغات و تهديدات، مورد هجمه‌اي قرار بگيرند كه مي‌توان آن را مثال بارز كم‌لطفي به كساني دانست كه سالها در جهت اعتلاي آموزش در كشور تلاش كرده‌اند.

بسياري از منتقدان، با زير سوال بردن فعاليتهايي از اين دست، همواره به سود كلان اين گونه موسسات و ناشران اشاره مي‌كنند، اما بديهي است وقتي به چنين فعاليتهايي به صورت حرفه‌اي پرداخته مي‌شود و درواقع، اين فعاليتها به صورت يك كسب و كار آموزشي تلقي مي‌شود، خواه ناخواه، درآمد و سودي هم بايد از آن حاصل شود و انتظار چيزي غير از آن، امر چندان معقولي نيست. به نظر مي‌رسد در اين زمينه، برخي مباحث به غلط با هم خلط و آميخته شده‌اند و نتيجه هم آن شده كه در اين ميان، خشك و تر با هم مي‎‌سوزند. شايد عده‌اي در جريان برگزاري كنكور، به ناحق، سودهايي نيز به دست آورند، اما شايسته است اين امر دستاويزي براي ناديده گرفتن زحمات و تلاشهاي آناني قرار نگيرد كه عمري را در عرصه آموزش كشور، چه در امر تأليف و انتشار كتب و چه در حيطه ياددهي و برگزاري دوره و آزمون براي دانش‌آموزان، به توسعه آموزش در كشور كمك كرده‌اند. شايد در اين ميان، بهترين راه، ايجاد هم‌افزايي و همراهي بيشتر با فعالاني باشد كه شايد بيش و پيش از كسب هر سودي، به اشاعه آموزش در كشور مي‌انديشند.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته