جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5995

 در آستانه نشست 175 اوپک؛
 زنگنه: بررسي دلايل خروج قطر از اوپک، ضروري است 

 
وزير نفت بررسي دلايل خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) را ضروري عنوان کرد.به گزارش خانه ملت،‌ بيژن زنگنه در آستانه يکصدوهفتادوپنجمين نشست اوپک اين را مطلب را درباره اعلام خروج قطر از اوپک اعلام کرد.

نماينده ايران در هيئت عامل سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) نيز زيان تقريبي کشورهاي عضو و غيرعضو از کاهش قيمت نفت در سه ماه گذشته را حدود 9 ميليارد دلار اعلام و اظهار کرده است: قطر مانند برخي اعضا از يکه‌تازي و بدون تعهد بودن کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک - غيراوپک (JMMC) ناراحت است، زيرا آنها موظف بودند هر نوع تغيير در توليد را با اطلاع و اجماع اعضاي اوپک و احتمالا با هماهنگي ميان اعضاي غيراوپک اعمال کنند.

به گفته حسين کاظم‌پور اردبيلي، زماني که اعضاي کوچک‌تر و برخي کشورهاي عرضه‌کننده با ظرفيت محدود، از يک سو با تقاضاي کاهش توليد روبه‌رو شوند و از سوي ديگر، ظرفيتي براي افزايش آن در مواقع لزوم نداشته باشند، احتمال ريزش تقويت مي‎شود.

قطر پس از خروج از اوپک مي‌تواند نفت ايران را بفروشد

مدير يک شرکت مشاوره و بازرگاني، خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) را زمينه‌ساز عرضه نفت ايران در بازارهاي آسيا و اروپا توسط دوحه ارزيابي کرد.

سم باردن، مدير شرکت استراليايي مشاوره و بازرگاني بين‌المللي «اس‌بي‌آي‌مارکتس»، درباره خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) گفت: اين تصميم مي‌تواند هم به لحاظ اقتصادي و هم به لحاظ سياسي درست باشد.

سعد الکعبي، وزير انرژي قطر اعلام کرده که اين کشور ژانويه 2019 از اوپک خارج مي شود.باردن با مطرح کردن اين ديدگاه که باقي ماندن در اوپک امتيازي براي قطر به همراه ندارد، افزود: قطر در قياس با ديگر اعضاي اوپک يک توليدکننده کوچک نفت است و حفظ مناسبات با اوپک در سطوح وزارتي و اجرايي مستلزم زمان زيادي است که براي قطر به صرفه نيست.

خروج قطر از اوپک تاثير منفي بر قيمت نفت نمي‌گذارد

رئيس فراکسيون نفت و نيروي مجلس شوراي اسلامي معتقد است خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، تاثير منفي بر بازارهاي جهاني نمي‌گذارد.

علي کاظمي درخصوص خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) و تاثير آن بر بازارهاي جهاني گفت: قطر روزانه حدود 600 هزار بشکه نفت توليد مي‌کند و بر اين اساس سهم اين کشور از سبد توليد نفت اوپک حدود 2 درصد بيشتر نيست.

وي افزود: خروج قطر تاثير جدي بر قيمت و ميزان توليد اوپک ندارد، اما در شرايط کنوني که کشورهاي عضو درپي اتحاد بيشتر هستند اين اقدام مي‌تواند تاثير منفي در بين اعضا بر جاي گذارد.

رئيس فراکسيون نفت و نيروي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين‌که قطر هم اکنون بزرگ‌ترين صادرکننده گاز طبيعي مايع جهان محسوب مي‌شود، تصريح کرد: اين مهم در حالي است که مسئولان اين کشور يکي از اهداف خروج خود از اوپک را تمرکز بر توليد گاز طبيعي مطرح کرده‌اند.

کاظمي عنوان کرد: قطر در فروش گاز طبيعي بايد خود را به عنوان يک صادرکننده مطمئن به دنيا معرفي کند، از اين رو خروج از اوپک مي‌تواند به جايگاهش لطمه بزند.

وي با اشاره به اين‌که تاکنون برخي از اعضاي اوپک از اين گروه خارج شده‌اند، اما پس از مدتي به آن بازگشته‌اند، گفت: به نظر مي‌رسد باوجود ادعاهاي مقام‌هاي قطري مبني بر برنامه‌ريزي راهبردي براي خروج از اوپک، اما در آينده اين کشور مجددا با ديگر کشورهاي اين گروه هم‎پيمان خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته