جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5995

 ميز خبر 

 افزايش سهم صندوق توسعه ملي از فروش نفت در لايحه بودجه 98 با وجود تحريم‌ها

بررسي جزئيات لايحه بودجه 98 نشان ميدهد، با وجود کاهش درآمدهاي نفتي، سهم قانوني صندوق توسعه ملي در لايحه بودجه سال آينده رعايت خواهد شد.

به گزارش تسنيم ، جزييات لايحه بودجه نشان ميدهد براي سال آينده صادرات 1تا 1.5 ميليون بشکه در روز به ازاي هر بشکه 54 دلار براي کشور در نظر گرفته شده است. به اين ترتيب با کاهش حداقل 1 ميليون بشکه اي صادرات نفت در مقايسه با بودجه سال قبل، به طور کلي درآمدهاي نفتي کشور در بودجه با کاهش مواجه ميشود.

يکي از ايده هايي که کارشناسان براي جبران کاهش درآمدهاي دولت در نظر گرفته اند موضوع کاهش سهم صندوق توسعه ملي بود که به نظر ميرسد در حال حاضر دولت تاکيدي بر اجراي مستقيم آن ندارد.

نخستين سکوي فاز 13 پارس‌جنوبي نصب شد

نخستين عرشه دريايي فاز 13 پارس‌جنوبي با وزني حدود 2 هزار و 200 تن، در موقعيت مخزني سکوي 13B نصب شد.به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، پيام معتمد، مجري طرح توسعه فاز 13 پارس‌جنوبي با اعلام اين خبر گفت: از ابتداي ماه گذشته دو عرشه 13B و 13D به‎طور همزمان در يارد صنعتي صدرا در بوشهر بارگيري و مهاربندي شدند و آمادگي کامل براي نصب در موقعيت‌هاي دريايي داشتند، اما به دليل شرايط ناپايدار جوي و اهميت رعايت الزامات ايمني، نصب سکوي 13B در نخستين بازه هوايي مناسب انجام شد.

وي با اشاره به پيشرفت فيزيکي بيش از 98 درصدي ساخت سکوي اصلي 13B گفت: پس از دريافت گزارش شرايط مساعد آب و هوايي، عمليات نصب اين سکو با پهلوگيري در کنار جرثقيل دريايي اچ.ال 5000 آغاز شد و پس از انجام مراحل جداسازي از شناور 124FLB با تلاش شبانه‌روزي مهندسان، نيروهاي فني کارفرما و شرکت صدرا روي چهارپايه از پيش نصب شده در اين موقعيت قرار گرفت.

معتمد ظرفيت برداشت روزانه از سکوي اصلي فاز 13 پارس‌جنوبي را 500 ميليون فوت مکعب (معادل 14,2 ميليون مترمکعب) عنوان و پيش‌بيني کرد پس از انجام عمليات هوک‌آپ و فعاليت‌هاي مربوط به اتصالات سکو، اين عرشه در دي‌ماه امسال به بهره‌برداري برسد.

وي درباره نصب دومين سکوي طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي افزود: در صورت مساعد بودن شرايط جوي، سکوي 13D که همزمان با سکوي13B بارگيري و راهي خليج‌فارس شده است نيز اوايل هفته آينده در موقعيت مخزني خود نصب خواهد شد.

به گفته مجري فاز 13 پارس جنوبي، با اتمام عمليات نصب و راه‌اندازي دو سکوي اصلي 13B و اقماري 13D، برداشت گاز از طرح توسعه اين فاز با ظرفيت استاندارد يک ميليارد فوت مکعب در روز (28,4 ميليون مترمکعب) انجام خواهد شد.

موضع مشترک ايران و عربستان در اوپک 175

رئيس سابق کميته قراردادهاي جديد نفتي گفت: انگيزه عربستان حل مسئله خاشقچي با آمريکا است، ايالات متحده هم مي‌خواهد عرضه اضافه شود تا مجبور نباشد ذخايرش را روانه بازار کند و به توليدات گران مثل شيل و خليج مکريک آسيب نرسد ضمن اينکه براي رودررويي با ايران بدنبال پايين آوردن قيمت است.

سيدمهدي حسيني در گفت‌وگو با ايلنا، درباره خروج قطر از اوپک اظهار داشت: ورود و خروج اعضاي اوپک سابقه دارد واين اولين باري نيست که اين اتفاق مي‌افتد قبلا هم اکواردور از اوپک خارج شد و برخي نيز جديد آمده‌اند اين تحولات معمول نيست ولي سابقه داشته است.

وي افزود: اما علت خروج قطر مهم است اين کشور در حوزه نفت چندان حرفي براي گفتن ندارد، بيشتر توليدکننده گاز و ال.ان.جي است و درآمد کلاني از اين بخش بدست مي‌آورد. اين روزها شاهد اختلافات سياسي بين کشورهاي عربي هستيم، عربستان و امارات کنار هم قرار گرفته‌اند و قطر را محاصره اقتصادي و حتي تهديد کرده و تحت فشار گذاشته‌اند، اين مي‌تواند يکي از عواملي باشد که قطر را به اينجا رسانده هرچه کمتر در مجامعي باشد که اصطکاک‌ها و زور گفتن و فشارها کم شود بهتر است.

وي ادامه داد: سياست ما حمايت و ادامه انسجام اوپک به عنوان تنها سازمان جهان سومي است که در اين 4 دهه موفق بوده است، بنابراين مي‌خواهيم آسيب و اختلاف‌ها کمتر باشد و با قدرت در برابر تحولات بازار بايستد و به ثبات بازار هم کمک کند.

رئيس سابق کميته قراردادهاي جديد نفتي در ادامه تاکيد کرد: شايد ما به طورموقت خيلي هم از دعواي سه کشور و خروج قطر از اوپک بدمان نيايد زيرا قدم به قدم اطراف عربستلان به دليل داستان يمن، کشتار مردم بيگناه، دخالت در امور داخلي اين کشور، دادن سلاح براي کشتار کودکان يا حوثي‌ها خالي مي‌شود، اين جنگ 5 ساله و توسعه بيماري و قحطي تجربه‌اي است که عربستان محور آن است و امارات هم در کنار او است در اين فضا اگر قطر از آنها فاصله مي‌گيرد خوشايند ما است و براي کوتاه مدت ما را خوشحال مي‌کند، اما در مجموع انسجام اوپک بايد حفظ شود و خروج از اوپک را تشويق نمي‌کنيم.

وي درباره احتمال تمديد بيانيه کاهش 1.8 ميليون بشکه‌اي اعضاي اوپک گفت: حتما روي بيانيه جديد کار خواهد شد، تصور مي‌کنم فضاي امروز با شرايطي که بيانيه قبلي صادر شد متفاوت است، ما به طور طبيعي هميشه حامي نرخ‌هاي معقول نفت بوديم و از قيمت بالا دفاع مي‌کرديم هيچ‌وقت طرفدار عرضه بالا نبوده‌ايم، اکنون عربستان هم به دلايل ديگري مي‌گويد يک ميليون بشکه از بازار حذف شود گرچه ما به خاطر شرايط‌مان و مسائل تحريم مستثني هستيم.

وي يادآور شد: در حال حاضر انگيزه عربستان حل مسئله خاشقچي با آمريکا است، ايالات متحده هم مي‌خواهد عرضه اضافه شود تا مجبور نباشد ذخايرش را روانه بازار کند و به توليدات گران مثل شيل و خليج مکريک آسيب نرسد ضمن اينکه براي رودررويي با ايران بدنبال پايين آوردن قيمت است. علاوه بر اين مردم آمريکا نسبت به قيمت نفت و فرآورده و بنزين حساسند و عکس العمل نشان مي‌دهند چيزي که دولت ترامپ آن را دوست ندارد.

اين کارشناس ارشد حوزه انرژي گفت: آمريکا مي‌خواهد توليدکنندگان نفت اضافه وارد بازار کنند تا قيمت‌ها پايين بيايد که هم به ما ضربه بزند و هم بازار خودش را تنظيم کند.

وي با بيان اينکه عربستان بازي دوجانبه‌اي را آغاز کرده است، افزود: اولا اينکه توليد را تا حدي که توانسته بالا برده يعني بيش از اين توان توليد ندارد دوم اينکه در قضيه خاشقچي آمريکا زياد سخت نگيرد و مشکل با ايران را در عمل حل مي‌کند يعني تا حدي توانسته توليد را بالا برده نتيجه اينکه انگيزه عربستان از اينکه يک ميليون بشکه نفت از بازار کم شود متفاوت از انگيزه‌اي است که ما داريم، اما قرار باشد بيانيه اوپک به اينجا ختم شود که بخشي از نفت بازار حذف شود ما بايد راي مثبت بدهيم حتي اگر عربستان حامي اين ايده باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته