جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5995

 مديرکل بهزيستي يزد:
 تأمين هزينه هاي درماني معلولان دشوارتر شده است 

 يزد – اکبر خيرخواه

مديرکل بهزيستي يزد با اشاره به تغيير و ابلاغ قانون جديد حمايت از حقوق معلولين گفت:خوشبختانه در قانون جديد بهزيستي مي‌تواند ارائه خدمت به معلولان را توسط دستگاه‎هاي قضايي پيگيري و مطالبه کند.جليل عفتي با بيان اين‌که استان يزد اولين استان کشور است که خدمات حمايت از معلولان را به بخش خصوصي و سازمان‌هاي مردم نهاد واگذار کرده است، افزود: تشکل‌هاي مردم نهاد فعال در حوزه بهزيستي يکي از مهمترين ظرفيت‌هاي استان يزد است.

وي با بيان اين‌که متخلفيني که به هر دليل از انجام مناسب‌سازي خودداري کنند تا انفصال از خدمت پيش مي‌روند، افزود:در قانون جديد توجه جدي به بحث مناسب‌سازي در همه مراحل ساخت و سازها اعم از ساخته شده و در حال ساخت انجام شده است.وي با اشاره به وجود بيش از 500 ميليون معلول در جهان، افزود:معلوليت انواع مختلفي دارد و با اين تعريف بررسي‌هاي نشان مي‌دهد که حدود 10 درصد جمعيت ايران به انواع معلوليت‌ها مبتلا هستند.

مديرکل بهزيستي استان يزد با بيان اين‌که قريب به يک ميليون و 500 هزار نفر معلول در کشور وجود دارند، گفت:از تعداد کل معلولان کشور 700 هزار نفر معلوليت شديد دارند.

عفتي در ادامه تصريح کرد:در استان يزد 25 هزارو 200 نفر انواع معلولين تحت پوشش بهزيستي هستند و تقريبا همين تعداد هم خدمات موردي را دريافت مي‌کنند.

وي با اشاره به فعاليت 206 مرکز ارائه خدمات توانبخشي در استان يزد خاطرنشان کرد: از تعداد مراکز توانبخشي اين استان فقط 10 مرکز دولتي هستند.اين مقام مسئول گفت:38 درصد معلولان استان يزد جسمي و حرکتي، 34 درصد رواني، 13.5 درصد بينايي، 12 درصد شنوايي و 1.5 درصد معلولين گفتاري هستند.اين مسئول در بخش ديگري از سخنان خود اضافه شدن سه دستگاه ون مناسب‌سازي شده تا 12 آذر ماه به ناوگان حمل و نقل عمومي يزد را يکي از تعهدات شهرداري به اداره کل بهزيستي دانست و بيان کرد:متأسفانه وضعيت استان يزد از نظر حمل و نقل عمومي براي معلولان مطلوب نبوده و از استان‌هاي کشور پايين تر است.

مديرکل بهزيستي يزد با اشاره به ضرورت نهادينه‌شدن تفکر آماده‌سازي شهر براي تمام اقشار جامعه، تصريح کرد:اميدواريم شهردار جديد يزد حمايت از معلولان با مناسب‌سازي معابر شهري را در دستور کار خود قرار دهد.وي پيگيري براي تحت پوشش دادن معلولان زير چتر بيمه تکميلي را يکي از اقدامات در دستور کار بهزيستي عنوان کرد و ادامه داد: تأمين هزينه‌هاي درماني، خدماتي و بهداشتي معلولان به واسطه افزايش قيمت‌ها سخت تر شده است.

عفتي تأکيد کرد: خدمات آموزش عالي رايگان، خدمات ورزشي مختلف، کمک‌هاي هزينه‌هاي فني و حرفه‌اي، کمک‌هاي هزينه‌هاي ارتقاي کارآيي، مسکن ارزان قيمت با مسئوليت وزارت راه و شهرسازي، معافيت‌هاي مالياتي و ... از جمله موارد توجه شده ويژه حمايت از معلولان در قانون جديد است.اين مسئول با بيان اين‌که اجراي اين قانون به مشارکت همه دستگاه ها نياز دارد، گفت:در قانون آمده است که ساعت کار افراد معلول 10 ساعت در هفته کاهش پيدا کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته