جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5999

 يادداشت 

 دانش؛يگانه راه براي نگاه به آينده

تاثير جنگ نرم بر فضاهاي آموزشي

منصور يحيوي فركوش

Yahyavi.ir@gmail.com

امروزه، جنگ نرم موثرترين کارآمدترين و کم هزينه‎ترين و درعين حال پيچيده‎ترين نوع جنگ عليه يک کشور است. چرا كه قدرت نرم، شيوه غيرمستقيم رسيدن به نتايج مطلوب بدون تهديد و با هزينه ناچيز مي‎باشد. در اين ميان اين جنگ با هدف آسيب رساندن و انحراف فضاهاي آموزشي كشور، فعاليت‎ خود را از شبكه‎هاي اينترنتي، شبکه‎هاي راديويي و تلويزيوني بخصوص شبكه‏هاي اجتماعي پيگيري مي نمايد. بديهي است در اثر اين اتفاق باورها، عقايد، ارزشها، احساسات و شناخت افراد و گروه‎ها مورد هدف قرار مي‎گيرند.

بطوريكه بيان شد، يكي از اهدف جنگ نرم غلبه بر فضاهاي آموزشي به منظور از پاي درآوردن انديشه و تفکر جامعه است . تا بدينوسيله بتواند حلقه‎هاي فکري و فرهنگي آن را سست كند و همچنين با رويكرد تبليغاتي در نظام سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي بي‎ثباتي ايجاد ‎كند. ناگفته نماند در جريان جنگ نرم به راحتي مي‏توان با نفوذ در افكار عمومي تمام اركان جامعه بويژه فرهنگ را تحت شعاع قرار داد. اين امر دقيقا مساله‎اي كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

نكته دوم اينكه گسترش روز افزون فضاي مجازي و فناوري‏هاي اطلاعاتي و ارتباطي به عنوان رسانه‏هاي کارآمد و در دسترس، نقش آن در ابعاد مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي نمايان شده و همچنين روش‎هاي سنتي اطلاع رساني را به شيوه‏هاي نوين تبديل کرده‎است. به اين ترتيب شبکه‎هاي اجتماعي مهم ترين بحثهاي امروز فضاي مجازي و جنگ نرم است كه بايد مورد توجه تصميم گيرندگان قرار گيرند نه اينكه فيلتر شوند! متاسفانه تصميم گيرندگان با كاربرد ابزارهاي كنترلي نادرستي مانند فيلترينگ سعي در مهار آن دارند. در حالي كه نتايج تحقيقات و مشاهدات، امروزه استفاده اين ابزارها را ناموثر و ناكارآمد توصيف مي‎كند. به طوريكه شاهد هستيم اين روش‎ها نه تنها در كنترل اين فضاها مفيد نبودند بلكه باعث تشويق جوانان به اين شبكه‎ها نيز شدند و از همه مهم‎تر بهانه‏اي براي ترويج انواع فيلتر‎شكن‎ها شده و مهم تر از همه در دسترس همه گروه‎هاي سني جامعه قرار گرفته است! آيا اين موضوع زنگ خطري نيست؟

از ديگر موارد جنگ نرم در حوزه آموزشي ايجاد حس بدبيني نسبت به فعاليت‎هاي فرهنگي و اجتماعي را مي‎توان نام برد. كه در اثر ترويج نافرماني و همراهي نکردن مردم، باعث مي‏شود که مراكز آموزشي در رسيدن به اهداف فرهنگي و آموزشي خود ناکارآمد باشد، موضوعي که طي سال هاي اخير درگير آن هستيم. در اين ميان برخي از تصميم‏هاي نادرست و ناتواني مسئولان امر در توجيه افکار عمومي در ارتباط با جنگ نرم مي‎تواند باعث تشديد به فضاسازي و مضاعف کردن تاثيرات عمليات رواني گردد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته