جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6000

 خيز عربستان و آمريکا براي فتح بازار گاز عراق 

 خيز آمريکا و عربستان براي تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادي ايران در عراق و ايجاد بازاري جديد براي خود است، اگرچه راه به جايي نخواهد برد اما نيازمند توجه و هشياري کشورمان است.به گزارش مهر، نياز روزافزون عراق به گاز به دليل توسعه ظرفيت هاي نيروگاهي اين کشور در حال افزايش است. نيازي که ايران مي تواند مبدا مطمئني براي تامين آن به شمار رود.

پس از تثبيت اوضاع سياسي اين کشور طي يک دهه گذشته، دولتمردان عراقي براي ايجاد و توسعه زيرساخت‌هاي عمراني و انرژي خود به دنبال منابع گازي بودند که با توجه به همسايگي با ايران – دومين دارنده ذخاير گازي جهان – مذاکرات صادرات گاز به اين کشور در دولت نهم آغاز شد و نخستين قرارداد صادرات گاز به بغداد در سال 92 و چند ماه پيش از روي کارآمدن دولت يازدهم امضا شد. طبق اين قرارداد خط لوله‌اي احداث شد که ظرفيت صادرات 35 ميليون مترمکعب گاز طبيعي در روز را دارد اما هم اکنون حدود 25 ميليون مترمکعب در روز به عراق صادر مي شود.

مذاکراتي که پيشتر براي صادرات گاز به بصره آغاز شده بود نيز در سال 94 به قرارداد منعقد شد و ايران براي تامين 25 ميليون مترمکعب گاز در روز متعهد شد. اين خط لوله اما با 20 درصد ظرفيت خود فعال است و روزانه 5 ميليون مترمکعب گاز به بصره مي‌رساند.

مدت اين قرارداد، شش ساله و ظرفيت آن 60 ميليون مترمکعب در روز است که باعث شده عراق، مشتري اصلي گاز ايران روي کاغذ باشد. با وجود اينکه اصولا در قراردادهاي صادرات گاز مدت زمان قرارداد 20 تا 25 ساله است اما اين کشور به دليل عدم چشم انداز دقيقي که در سياست و اقتصاد خود داشت، مدت زمان قرارداد را شش ساله تعيين کرد.

ال.ان.جي؛ پيشنهاد جذاب چشم آبي‌ها

احمد محبي، کارشناس انرژي با اشاره به اينکه با توجه به اهميت راهبردي صادرات گاز، آمريکا در صدد است با فشار بر دولت عراق، اين کشور را براي قطع واردات گاز از ايران مجاب کند، گفت:به همين منظور آمريکا حتي به اين کشور اعلام کرده حاضر است با ايجاد تاسيسات دريافت ال ان جي، گاز اين کشور را تامين کند.

وي افزود: با توجه به زيرساخت‌هاي ضعيف برقي عراق و قطع جريان برق طي يک سال گذشته، ناآرامي‌ها در بصره به اوج خود رسيد؛ اندکي بعد حيدرالعبادي اعلام کرد براي تامين انرژي مورد نياز اين کشور با عربستان همکاري‌هاي جدي را آغاز خواهد کرد.اين کارشناس انرژي با بيان اينکه چند هفته پيش نيز خالد الفالح، وزير انرژي عربستان با سفر به بغداد، اين مذاکرات را آغاز کرد و از آمادگي کشورش براي تامين نيازهاي عراق خبر داد، ادامه داد:عربستان در گذشته نيز براي جلوگيري از توسعه همکاري هاي پاکستان با ايران پيشنهادات جذاب نفتي به اين کشور ارائه کرد.

به گفته محبي، آمريکا و عربستان مي خواهند با قطع صادرات گاز ايران به عراق طي چند سال آينده، به دو هدف عمده دست پيدا کنند. نخست آنکه عمق نفوذ راهبردي سياسي – اقتصادي ايران را در عراق کاهش دهند و ديگر آنکه بازارهاي جديدي براي خود ايجاد کنند. اما با توجه به روابط حسنه ديپلماتيک ايران و عراق و همچنين اقتصادي بودن واردات گاز از ايران به دلايل مختلف، آنها به هدف خود دست نمي يابند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته