جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6000

 رييس سازمان برنامه و بودجه :
 عدم تغيير مبلغ يارانه سال آينده 

 رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به منابع تامين پرداخت يارانه نقدي که حامل‌هاي انرژي بوده و تغيير قيمتي طي سال‌هاي اخير نداشته است، مبلغ يارانه نيز تغيير نکرد؛ بنابراين اگر افرادي معتقدند که بايد رقم 45 هزار و 500 توماني افزايش پيدا کند بايد در مورد قيمت فعلي حامل‌هاي انرژي نيز تصميم‌گيري کنند.

به‌ گزارش ‌ايسنا، از سال 1389 که قانون هدفمندي يارانه به مرحله اجرا در آمد، تاکنون مبلغ پرداختي به يارانه‌بگيران تغييري نکرده و در حد همان 45 هزار و 500 تومان باقي‌ مانده است. هر چند طي اين سال‌ها انتقادات زيادي نسبت به اين موضوع مطرح و عنوان مي‌شد که با توجه به تغييرات تورم مبلغ يارانه هاي نقدي از ارزش چنداني برخوردار نبوده و بايد در مورد آن تجديد نظر شود. با اين حال فعلا حدود 77 ميليون نفر در هر ماه يارانه نقدي 45 هزار و 500 توماني را دريافت مي‌کنند.

اينکه چرا با وجود پيشنهاداتي که مطرح است تغييري در مبلغ يارانه هاي نقدي ايجاد نمي‌شود، موضوعي است که محمد باقر نوبخت، رييس سازمان برنامه و بودجه در حاشيه انعقاد تفاهم با وزارت صنعت، معدن و تجارت به آن پاسخ داد.آن طور که نوبخت توضيح داد يارانه‌ها از محل مابه التفاوت قيمت حامل‌هاي انرژي است که سوخت به همراه برق و آب آن را تشکيل مي‌دهد پرداخت مي‌شود. از اين منبع بايد 50 درصد به مردم باز گردانده شود، 30 درصد به توليد و 20 درصد به خزانه رفته و صرف امور عمراني و جاري دولت شود.

اما طي چند سال اخير مجلس، قانون هدفمندي را اصلاح کرد و قرار شد هر آن چه که از محل اصلاح قيمت آب و برق ايجاد مي‌شود به خود اين شرکت‌ها برگشته تا بتوانند سرمايه‌گذاري انجا م دهند، چرا که در حال‌ حاضر نيز بهاي تمام شده آب و برق بيش از آن چيزي است که در اختيار مردم قرار گرفت و از آنها دريافت مي‌شود.

به گفته رييس سازمان برنامه و بودجه، بر اين اساس بايد از محل تامين يارانه‌ها آب و برق را جدا کرد و تنها سوخت باقي مي‌ماند که براي بنزين 1000 تومان و براي گازوئيل و ساير سوخت‌ها قيمت‌ها از چند سال پيش تغييري نکرده است و هر مقداري که ايجاد مي‌شود به خزانه رفته و وارد حساب سازمان هدفمندي يارانه‌ها مي‌شود و طبق تبصره "14" قانون بودجه که به مربوط به هدفمندي يارانه‌هاست، مطرح مي‌شود.نوبخت اظهار کرد که اگر بگويند چرا يارانه را از 45 هزار تومان بالاتر و حتي به 450 هزار تومان نمي‌رسانيد بايد گفت‌ براي اينکه کالاهايي که از افزايش قيمت آنها يارانه تامين مي‌شود گران نشده است. بنابراين اگر اصرار بر افزايش مبلغ يارانه وجود دارد بايد اين کالاها گران شود، اما در اين مورد بايد مسائلي را رعايت کرد.

وي با اشاره به اينکه مي پذيريم که در حال‌ حاضر قيمت سوخت در ايران با منطقه تفاوت دارد، گفت: بايد توجه داشت که نمي‌توان کاملا در اين مورد قياس کرد و بايد ساير شاخص ها را نيز در نظر گرفت. به‌ هر حال افزايش قيمت هاي حامل هاي انرژي اثر رواني دارد و بايد براي هر تغييري در آن بررسي‌هاي همه جانبه انجام گيرد. اين‌ در حالي است که در بودجه سال آينده ارقام براي تبصره هدفمندي يارانه‌ها به گونه‌اي تنظيم شده است که افزايش قيمتي در حامل‌هاي انرژي ديده نشده است و در ‌عين ‌حال هر گونه تغييري ايجاد شود تمام منابع آن به خودم مردم بر خواهد گشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته