جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6004

 خسارت هاي فصل طولاني
 چمن آزادي مُرد! 

 چمن آزادي ديگر اثري از آن مخمل يکدست و سبزرنگ را ندارد و با چمن زرد رنگي مواجهيم که توي ذوق مي زند و ناهمواري هاي ايجاد شده يک اتفاق تلخ را خبر مي دهد.

ورزشگاه آزادي در سال هاي گذشته استانداردترين ورزشگاه ايران بوده است. مهم ترين حسن اين ورزشگاه بزرگ که همواره به عنوان يکي از استاديوم هاي زيباي فوتبال جهان شناخته شده، چمن خوب بوده است؛ چمن تو پر و استاندارد که به شکل مخمل يکدست و صاف فضايي مناسب براي تيم هايي بوده که فوتبال را روي زمين بازي مي کنند.

در سال هاي گذشته بازي کردن روي چمن صاف و هموار ورزشگاه آزادي همواره يک حسن براي تيم هاي ليگ برتري بوده و هيچ کس نبوده که از وضعيت اين چمن ابراز نارضايتي کند. همين مساله چمن آزادي را به بهترين چمن فوتبال ايران تبديل کرده که اهالي فوتبال انتظار دارند همواره شرايط خوبي داشته باشد.

حالا اما مدتي است فشارهاي زيادي که به اين چمن به واسطه برگزاري مسابقات متعدد ملي و باشگاهي آورده شده، آن را از شرايط خوب خارج کرده است. در همين دو بازي اخير که در ورزشگاه آزادي ميان استقلال و پديده و پرسپوليس و پارس جنوبي جم برگزار شد، از تصاوير تلويزيوني مي شد حدس زد که چمن ورزشگاه کيفيت خوبي ندارد.

برگزاري مسابقات دوستانه و گاها تمرينات تيم ملي ، برگزاري ديدارهاي استقلال و پرسپوليس در ليگ قهرمانان آسيا و مسابقات باشگاهي ليگ برتر و جام حذفي روي چمن آزادي طي 3 ماه اخير، اين چمن را از شرايط ايده آل خارج کرده و مديران ورزشگاه نيز به دليل تعدد مسابقات، زماني براي ترميم کامل در اختيار نداشته اند.

حالا قسمت هاي زيادي از چمن آزادي پستي و بلندي دارد و به صورت تکه اي در بخش هاي مختلف مي بينيم که اصطلاحا کچلي ايجاد شده است؛ موضوعي که در آينده اگر فکري به حال آن نشود مي تواند روي کيفيت مسابقات هم تاثير بگذارد. خراب شدن چمن آزادي باعث شده تا مسئولان ورزشگاه آن را کوتاه نگه دارند و به همين خاطر نمي شود با استوک هاي ميخ کوتاه روي آن بازي کرد که اگر اين طور شود باعث سرخوردن بازيکنان مي شود. در بازي پرسپوليس و پارس جنوبي جم چندين بار شاهد سرخوردن بازيکنان بوديم که از کوتاهي چمن نشات مي گيرد.از سوي ديگر کوتاه نگه داشتن چمن به خاطر خراب هاي موجود سبب شده تا توپ روي آن حالت پرشي پيدا کند و بازيکنان را به دردسر بيندازد.

موضوع ديگر درباره چمن آزادي اين است که از بازسازي کامل و ترميم چمن آزادي حدود 15 سال مي گذرد و طبيعي است با وجود نگهداري خوب اما اين چمن کاملا فرسوده شده ونياز دارد مسئولان فکري اساسي به حالش انجام دهند.

حالا که مسابقات ليگ برتر موقتا به مدت دو ماه تعطيل شده و تيم هاي ليگ برتري در نيم فصل به سر مي برند و از سوي ديگر مسابقات تيم ملي در تهران برگزار نمي شود، بهترين فرصت است تا شرکت توسعه و تجهيز اماکن ورزشي با همکاري وزارت ورزش فکري به حال چمن آزادي کنند. اگر در اين دوماه مسئولان ورزشگاه آزادي فکري به حال اين چمن انجام ندهند، با توجه به تقويم فشرده مسابقات تا نيم فصل ليگ نوزدهم زماني براي اين کار وجود ندارد و با ادامه اين روند چمن آزادي به بدترين حالت ممکن مي رسد؛ اتفاقي که مي تواند اين سرمايه ملي را به مرز نابودي ببردو آن وقت نه تنها استقلال و پرسپوليس که فوتبال ملي ايران نيز در مقدماتي جام جهاني 2022 دچار مشکل مي شود.بايد منتظر ماند و ديد مسئولان ورزشگاه آزادي و ساير دست اندرکاران ذيربط چه تدبيري براي ترميم و جلوگيري از نابودي چمن اين ورزشگاه قديمي و البته مدرن شده فوتبال ايران دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته