جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6005

 خبرنامه 

 راه اندازي پژوهشکده مشترك شوراي تحول علوم انساني و دانشگاه علامه

دبير شوراي تحول و ارتقاي علوم انساني از ايجاد پژوهشکده مشترک با دانشگاه علامه طباطبايي خبر داد. اين پژوهشکده براي تدوين هر چه بهتر پايان نامه‌هاي علوم انساني تاسيس شده است.

سيد حميد طالب زاده گفت: بخش دانشجويي شوراي تحول و ارتقاء علوم انساني براي تدوين هر چه بهتر پايان نامه‌ها تاسيس شده است.

وي ادامه داد: شوراي تحول و ارتقاء علوم انساني و دانشگاه علامه طباطبايي به صورت مشترک پژوهشکده‏اي را در اين دانشگاه ايجاد کرده‎اند که اساتيد دانشگاه علامه اعضاي اين پژوهشکده را تشکيل مي‎دهند.

دبير شوراي تحول و ارتقاي علوم انساني گفت: اين پژوهشکده با حمايت و پشتيباني رئيس دانشگاه علامه طباطبايي شکل گرفته و کار اين پژوهشکده اين است که موضوعات پژوهشي علوم انساني مربوط به تحول علوم انساني را استخراج کرده و به عنوان موضوع پايان نامه به دانشجويان ارائه مي‎دهد. بر اين اساس شوراي تحول و ارتقاء علوم انساني از اين پژوهشکده حمايت معنوي داشته و تمام امکانات کارگروه‎هاي شوراي تحول را در اختيار آنها قرار مي‎دهد، بحث‏هاي مالي اين پژوهشکده نيز برعهده دانشگاه علامه طباطبايي است.

ارائه نقشه راه سياست‌هاي آمايش آموزش عالي

نقشه راه سياست هاي آمايش آموزش عالي طي دو هفته آينده ارائه مي‌شود.

حميد اميدوار درباره وضعيت دانشگاه‎هاي مهارتي در سند آمايش آموزش عالي گفت: در ماده هفت سياست‌هاي آمايش آموزش عالي، وزارت علوم تحقيقات و فناوري موظف شده است که با همکاري وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعي و آموزش و پرورش، نظام مهارتي را مصوب کند که دانشگاه جامع علمي کاربردي و دانشگاه فني و حرفه‎اي در اين طبقه بندي قرار مي‎گيرد.

معاون هماهنگي و اجرايي‌سازي ستاد راهبردي اجراي نقشه جامع علمي کشور افزود: همچنين براساس برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده‎است 30 درصد ظرفيت را به دانشجويان مهارتي اختصاص دهد، بر همين اساس وزارت علوم بايد نقشه راه خود را براي اجراي برنامه آمايش اعلام کند تا بتوانيم بگوييم، وضعيت دانشگاه‎هاي مهارتي و علمي کاربردي و يا دانشگاه‎هاي ديگر به چه صورت خواهد بود.

برگزاري نمايشگاه علمي و دانشگاهي در اربيل عراق

نمايشگاه علمي دانشگاهي ايران با حضور 30 مرکز علمي و دانشگاهي در دهه پاياني آذرماه در اربيل اقليم کردستان برگزار مي‎شود.

حسين سالار آملي، با اشاره به برنامه‎هاي مرکز همکاري هاي علمي بين المللي وزارت علوم براي توسعه همکاري با کشورهاي منطقه گفت: از آنجا که با کشور عراق و اقليم کردستان اين کشور، روابط فرهنگي، تاريخي ديرينه اي داريم، برگزاري نمايشگاه علمي دانشگاهي براي دهه پاياني آذر ماه در اربيل اقليم کردستان برنامه ريزي شده است.

وي افزود: حدود 30 دانشگاه، مرکز پژوهشي و پارک علم و فناوري، آمادگي خود را براي ارايه دستاوردها در اين نمايشگاه اعلام کرده اند.

قائم مقام وزير علوم در امور بين الملل ادامه داد: اين هيئت با هدف جذب دانشجويان شهريه پرداز اقليم، ارايه ظرفيت‏هاي دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي داخل کشور، ايجاد شعب دانشگاهي، راه اندازي دوره‎هاي مشترک دانشگاهي و مذاکرات دو و چند جانبه اعزام مي شود.

وي ادامه داد: اين هيئت 28 تا 30 آذرماه، ميهمان مقامات سياسي، مسئولان علمي، مقامات دانشگاهي، دانشجويان و پژوهشگران اين اقليم خواهد بود. تلاش مي‏کنيم در اين نشست، از ديدگاه‎هاي دانشگاه‌هاي فعال در حوزه پژوهش‎هاي مشترک، روايت مستقيمي از بسترهاي همکاري با کشورهاي سوئيس، فرانسه، اندونزي، مجارستان و استراليا داشته باشيم.

معاون پژوهشي دانشگاه تهران:

لزوم رعايت اخلاق دركارهاي پژوهشي

معاون پژوهشي دانشگاه تهران از بررسي 11 پرونده تخلف پژوهشي در کميسيون اخلاق اين معاونت در سال جاري خبر داد و گفت: امسال يک دانشجو به دليل عدم رعايت ضوابط پژوهشي و تخلف در پژوهش اخراج و يک استاد نيز به همين دليل به مدت 6 ماه به انفصال از خدمت محکوم شد.

دکتر محمد رحيميان ضمن اعلام اين مطلب درخصوص تخلف و تقلب علمي و پژوهشي و سياست‌هاي دانشگاه تهران در برخورد با متخلفان اظهار کرد: مسئله اخلاق در پژوهش يکي از اولويت‌هاي دانشگاه تهران به شمار مي‌رود. ما از دوسال پيش فعاليت‌هايي در اين زمينه داشته و برخورد با متخلفين را شروع کرديم که بسيار موفقيت‌آميز بوده است.

افزايش تسهيلات مسکن اعضاي هيئت علمي

افزايش تسهيلات خريد و ساخت مسکن اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي علوم پزشکي به مبلغ 250 ميليون تومان ابلاغ شد افزايش تسهيلات خريد و ساخت مسکن اعضاي هيئت علمي دانشگاه‎هاي علوم پزشکي به مبلغ 2 ميليارد و 500 ميليون ريال (250 ميليون تومان) با نرخ سود مصوب شوراي پول و اعتبار و با دوره بازپرداخت حداکثر 20 سال به تصويب شوراي پول و اعتبار بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران رسيد.

پيرو نامه شماره 93/105912 مورخ 19 تير 93 در خصوص ابلاغ سقف فردي تسهيلات خريد و ساخت مسکن اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها و حسب مفاد بند 3 از تصميمات متخذه در هزار و دويست و شصتمين صورت جلسه مورخ 24 مهر 97 شوراي پول و اعتبار مقرر شده است.

اين نامه از سوي بانک مرکزي به بانک‏هاي مورد نظر و ابلاغ شده و رونوشت آن به وزارت بهداشت ارسال شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته