جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6005

 خبرپزشكي 

 استرس "عصرگاهي" خطرناک‌تر است

متخصصان معتقدند تجربه حوادث استرس‌زا به هنگام عصر تاثيرات مخرب‌تري‌ بر بدن دارد.

به گزارش ايسنا، متخصصان ژاپني با بيان اينکه استرس داشتن به هنگام عصر نسبت به ديگر اوقات روز آسيب بيشتري به بدن مي‌رساند، اظهار داشتند: دليل اين امر آن است که در ساعت‌هاي پاياني روز بدن ميزان پايين‌تري از هورمون‌هاي کاهنده استرس را توليد مي‌کند.

يکي از متخصصان ارشد اين مطالعه از دانشگاه هوکايدو گفت: مطالعه انجام شده حاکي از آسيب‌پذيري احتمالي بدن در برابر استرس به هنگام غروب است. هرچند، لازم است فاکتورهاي ديگر همچون ساعت زيستي بدن در افراد مختلف و زماني از روز را که واکنش به عوامل استرس‌زا مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد و پيشگيري از آن‌ها را نيز مورد توجه قرار داد.

در اين بررسي متخصصان ژاپني سطح هورمون استرس کورتيزول موجود در بزاق 27 فرد جوان را اندازه گيري کردند. همچنين آنان را در معرض موقعيت‌هاي استرس‌زا قرار دادند تا مشخص شود آيا محور هيپوتالاموس-هيپوفيز-آدرنال (HPA) در ساعات مختلف روز به شرايط استرس‌زا واکنش متفاوتي نشان مي‌دهد؟

محور هيپوتالاموس-هيپوفيز-آدرنال، اعصاب مرکزي بدن و سيستم غدد درون‌ريز را به يکديگر مرتبط مي کند. زمانيکه حادثه‌اي استرس‌زا اين محور را فعال کند، بدن هورمون کورتيزول را ترشح مي‌کند.

متخصصان، شرکت‌کنندگان را به دو گروه تقسيم کردند. گروه نخست هنگام صبح، دو ساعت پس از بلند شدن از خواب در معرض تست استرس و گروه دوم هنگام عصر و 10 ساعت پس از بلند شدن از خواب در معرض تست استرس قرار گرفتند. همچنين نمونه بزاق اين افراد نيم ساعت قبل از انجام تست، بلافاصله پس از آن و پس از 10 دقيقه فاصله مجدد مورد بررسي قرار گرفت.

به گزارش هلث‌دي نيوز، يافته‌هاي بدست آمده نشان داد سطح هورمون کورتيزول هنگام صبح به شدت افزايش يافته اما در هنگام عصر به اين ميزان نبوده‌ است. با اين حال در هر دو زمان، ضربان قلب اين افراد که شاخص واکنش سيستم عصبي سمپاتيک به استرس است تفاوتي نداشته است.

به گفته متخصصان اين عدم تفاوت در ميزان ضربان قلب نشان مي‌دهد که بدن براي واکنش به استرس صبح‌گاهي مي‌تواند همزمان محور هيپوتالاموس-هيپوفيز-آدرنال و سيستم عصابي سمپاتيک را با هم فعال کند در حالي که براي واکنش به استرس عصرگاهي تنها مي‌تواند از طريق فعال سازي سيستم عصبي سمپاتيک عمل کند که اين امر فشار مضاعفي به بدن وارد مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته