جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6017

 ميز خبر 

 پتروشيمي بيستون واگذار شد

رييس سازمان خصوصي سازي با اشاره به واگذاري پتروشيمي بيستون، گفت: مزايده اين پتروشيمي در حضور ناظران قانوني به صورت شفاف برگزار شد و در نهايت به سه برابر قيمت پايه به فروش رسيد.

ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني در گفت و گو با ايسنا درباره اينکه برخي مي‌گويند چرا مزايده پتروشيمي بيستون به عقب افتاده بود؟ اظهار کرد: مزايده پتروشيمي بيستون را به اين علت عقب انداختيم که افراد بيشتري بتوانند در مزايده شرکت کنند که همين اتفاق هم افتاد و تعداد شرکت کنندگان بيشتر شد. اين موضوع يک حسن است. اگر به جاي مثلا دو متقاضي کاري کنيد که 10 متقاضي بيايد که اتفاق خوبي افتاده است.

وي افزود: در اين مزايده چندين پاکت به سازمان خصوصي سازي فرستاده شده است و تنها يک خريدار نداشته که حرف و حديثي در آن باشد. براي اين مزايده نماينده ديوان محاسبات، نماينده بازرسي و اعضاي کميسيون مزايده حضور داشتند.

رئيس سازمان خصوصي سازي، اضافه کرد: از بين شرکت کنندگان در مزايده، سه تاي آن ها قيمت را بالاي 300 ميليارد تومان پيشنهاد داده بودند. شخص برنده اين مزايده حدود 503 ميليارد تومان براي اين پتروشيمي پيشنهاد قيمت داده بود و اين يعني پتروشيمي بيستون نزديک به سه برابر قيمت پايه فروخته شده که اتفاق بسيار خوبي است.

پوري حسيني با اشاره به قيمت گذاري بنگاه ها قبل از انجام مزايده، گفت: من تاکيد دارم که مزايده کاملا سالم انجام شده است، اما بايد به دوستان يادآور شوم که تاييد قيمتگذاري بنگاه ها در حيطه اختيارات هيات واگذاري است. آقايان اگر انتقاد دارند، ترکيب هيات واگذاري را تغيير دهند؛ چرا که هيات واگذاري را سازمان خصوصي سازي تعيين نکرده، بلکه مجلس اين هيات را تعيين کرده است و طبق قانون اين هيات واگذاري است که قيمت پايه را تعيين مي کند.

وي تاکيد کرد: مزايده پتروشيمي بيستون بسيار سالم و خوب برگزار شد. قيمت پايه اين مزايده 174 ميليارد تومان بوده است که سرانجام به سه برابر قيمت پايه به فروش رفت. قيمت ها را کارشناس رسمي مي‌دهد و هيات واگذاري تاييد ميکند و سازمان خصوصي سازي حتي يک جا قيمت را غير قانوني نداده است.

با اجراي همزمان 236 پروژه و بزرگ‌ترين تعميرات اساسي:

پتروشيمي جم جان دوباره گرفت

پتروشيمي جم با اجراي همزمان 236 پروژه و بزرگ‌ترين تعميرات اساسي، جان دوباره گرفت

مديرعامل پتروشيمي جم با اشاره به انجام موفق و بدون حادثه يکي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي تعميراتي صنعت پتروشيمي از افزايش ظرفيت و رفع گلوگاه‌هاي توليد سه محصول استراتژيک خبر داد و مهم‌ترين دستاوردهاي اجراي اين پروژه عظيم را تشريح کرد.

به گزارش ايلنا، سيدحسين ميرافضلي با اشاره به انجام يکي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي تعميراتي صنعت پتروشيمي در قالب پروژه اورهال پتروشيمي جم، گفت: در قالب اين پروژه تمامي واحدهاي فرآيندي اين مجتمع پتروشيمي مورد تعميرات اساسي و نوسازي قرار گرفته است.

مديرعامل شرکت پتروشيمي جم در تشريح مهم‌ترين اهداف انجام تعميرات اساسي اين مجتمع پتروشيمي، تصريح کرد: رفع گلوگاه‌هاي توليد، دستيابي به توليد پايدار، کاهش ريسک عملياتي در دوره بهره برداري واحدها، افزايش ظرفيت توليد، کاهش توليد آلايندگي و مديريت مصرف سوخت و انرژي از مهم‌ترين اهداف انجام اين دوره تعميراتي است.

اين عضو هيات مديره شرکت پتروشيمي جم با يادآوري اينکه يکي از مهم‌ترين برنامه‌هايي محقق شده در قالب اجراي اين پروژه عظيم تعميراتي که از آذرماه امسال انجام شد، افزايش ظرفيت خوراک +C3 بود، اظهار داشت: با اجراي اين پروژه ظرفيت دريافت خوراک +C3 به حدود دو برابر افزايش يافت و در نهايت زمينه افزايش توليد محصول بوتادين و پروپيلن پتروشيمي جم را فراهم کرده است.

وي با اعلام اينکه افزايش دريافت خوراک +C3 و توليد محصولات پتروشيميايي دست‌کم سودآوري 15 ميليون دلاري سالانه را براي پتروشيمي جم به ارمغان خواهد آورد، افزود: يکي ديگر از دستاوردهاي اجراي اين طرح رفع گلوگاه‌هاي توليدي واحد الفين بود به‌طوري‌که هم‌اکنون امکان توليد با ظرفيت بيش از 100 درصدي توليد اتيلن در واحد الفين به‌عنوان خوراک مادر واحدهاي پليمري را فراهم کرده است.

ميرافضلي با اشاره به اجراي طرح رفع گلوگاه‌هاي توليد واحد بوتادين و افزايش توليد اين محصول پتروشيمي به حدود 100 تا 110 هزار تن در سال، يادآور شد: باقيمت‌هاي فعلي بوتادين در بازار هم اجراي اين طرح سودآوري سالانه 50 تا 60 ميليون دلاري را به همراه خواهد داشت.

وي بابيان اينکه در اين دوره تعميراتي که شامل حدود 7000 هزار زير پروژه بود و توسط حدود 2500 نفر در يک دوره زماني يکه ماهه براي انجام کارهاي تخصصي و نيمه تخصصي جذب و به‌کارگيري شد و با برنامه‌ريزي و هماهنگي‌هاي انجام‌شده تمامي تجهيزات، قطعات و ماشين‌آلات براي انجام اين دوره تعميراتي پيش‌ازاين تأمين‌شده بود، گفت: در اين دوره تعميراتي تمامي واحدهاي فرآيندي شامل الفين، پلي‌اتيلن سبک خطي، پلي‌اتيلن سنگين، بوتادين، مشعل‌ها و مخازن و ... مورد تعميرات اساسي قرار گرفت و براي نخستين بار در اين دوره تعميراتي تمامي تجهيزات، توربين و کمپرسورهاي واحدهاي عملياتي که پيش‌تر مورد تعمير قرار نگرفتند هم مورد تعمير و بررسي فني قرارگرفته است.

بررسي ابعاد تخلف در ناحيه سراوان توسط تيم 5 نفره بازرسي وزارت نفت

شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: گروه پنج نفره‌‌اي متشکل از نمايندگان بازرسي وزارت نفت و شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در حال بررسي دقيق و موشکافانه ابعاد تخلف احتمالي در ناحيه سراوان سيستان‌وبلوچستان است.

به گزارش شانا در متن اين اطلاعيه آمده است: با آشکار شدن تخلف احتمالي روي داده در بخش نفت سفيد کالابرگي و نفت‌گاز حواله‌اي در ناحيه سراوان استان سيستان‌وبلوچستان، افزون بر بستن همه مسيرهاي سوءاستفاده، گروه پنج نفره‌اي متشکل از بازرسان وزارت نفت، شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي و بازرسان زبده شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در اين منطقه مستقر شده‌اند و در حال بررسي مستندات و فرآيندهاي کاري براي احراز نوع و ابعاد تخلف احتمالي هستند.

از آنجا که اين تخلف از طريق ارائه اسناد صوري بوده است تاکنون رقم دقيقي از ميزان تخلف احتمالي مشخص نشده است و بررسي‌هاي فني و کارشناسي براي تشخيص نوع و ميزان سوءاستفاده احتمالي، ازسوي اين گروه تخصصي بازرسي ادامه دارد که نتايج آن متعاقبا اطلاع‌رساني خواهد شد.ابتداي دي‌ماه امسال با پيگيري‌ها و بازرسي‌هاي دقيق‌ ماه‌هاي اخير کارشناسان زبده اداره بازرسي فني شرکت، احتمال تخلف در بخش نفت سفيد کالابرگي و نفت‌گاز حواله‌اي در ناحيه سراوان استان سيستان‌وبلوچستان آشکار شد و بر همين اساس، بررسي‌هاي تکميلي در اين رابطه به منظور تهيه گزارش‌هاي دقيق‌تر از ميزان تقريبي تخلف و ساير ابعاد ماجرا در حال پيگيري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته