جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025

 خبرنامه 

 سخت‌تر شدن شرايط پذيرش دانشجو در دوره دکتري

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم از تصويب نهايي آيين‌نامه ساماندهي پذيرش دانشجويان دکتري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي در اين وزارتخانه خبر داد و گفت: با تصويب اين آيين‌نامه شرايط و شاخص‌هاي پذيرش در دوره دکتري دانشگاه‌ها سخت‌تر مي‌شود.

دکتر محمدرضا آهنچيان در گفت‌وگو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب گفت: يکي از مهمترين آيين نامه‌هاي وزارت علوم که اخيرا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده آيين نامه يکپارچه سازي آموزش عالي است که در حال حاضر به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و اين مراکز در حال اجرايي کردن آن هستند.

وي در ادامه با اشاره به تصويب نهايي طرح ساماندهي پذيرش دانشجويان دکتري در کشورگفت: در حال حاضر اين آيين نامه‌ به منظور اجرا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي ابلاغ شده و بر اساس‌آن شاخص‌ها و شرايط پذيرش دانشجويان دکتري در کشور اصلاح خواهد شد. مثلا در گذشته يک دانشگاه براي راه‌اندازي دوره دکتري ملزم به داشتن سه دوره دانش آموختگي بود که با تصويب اين طرح، تعداد اين دوره‌ها به 5 دوره افزايش يافته است.

دکتر آهنچيان خاطرنشان کرد: فاز اول طرح ساماندهي دوره‌هاي تحصيلي در وزارت علوم اجرايي شده و با تصويب طرح فوق، شرايط پذيرش دوره‌هاي دکتري سخت‌تر شده و دانشگاه‌هايي که بخواهند دوره‌هاي جديد دکتري راه‌اندازي کنند با محدوديت مواجه خواهند شد.

وي خاطر نشان کرد: در حال حاضر ظرفيت پذيرش دانشجويان دوره دکتري ساليانه تعداد 24 هزار نفر است و در سال نيز حدود 20 هزار دانشجوي دکتري فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

مديرکل دفتر برنامه ريزي آموزش عالي وزارت علوم در پايان گفت: بر اساس تصميم اين وزارتخانه شرايط پذيرش در دوره هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد نيز تغيير خواهد کرد و در اين راستا ساماندهي آيين نامه پذيرش دانشجو در دوره ارشد در دست بررسي است و قبل از پايان سال اجرايي مي‌شود. اما آيين نامه ساماندهي دوره کارشناسي تا اواخر بهار سال آينده تدوين و ابلاغ خواهد شد.

مرکز سنجش اعلام کرد؛

ضرورت توجه به مسائل جامعه و تربيت دانشجوي ماهر در دانشگاه‌ها

جديدترين تغييرات مدارک مورد پذيرش در آزمون دکتري تخصصي گروه علوم پزشکي اعلام شد.

بنا بر اعلام دبيرخانه علوم پايه، بهداشت و تخصصي مدارک تحصيلي مورد پذيرش براي شرکت در آزمون دکتري تخصصي و دکتري پژوهشي رشته آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت به شرح زير اصلاح شد.

مدارک تحصيلي مورد پذيرش براي رشته تحصيلي «آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت» شامل کارشناسي ارشد آموزش بهداشت؛ علوم اجتماعي؛ جامعه شناسي؛ رفاه اجتماعي؛ آموزش پزشکي؛ آموزش مامايي؛ بهداشت مادر وکودک؛ روانشناسي؛ علوم تربيتي؛ پرستاري؛ سياستگذاري سلامت؛ مهندسي بهداشت محيط؛ مهندسي بهداشت حرفه اي؛ علوم تغذيه؛ توسعه محلي گرايش هاي شهري و روستايي؛ روانشناسي سلامت؛ روانشناسي تربيتي؛ روانشناسي صنعتي و سازماني؛ مشاوره؛ مديريت رسانه؛ آموزش بزرگسالان؛ پرستاري سلامت جامعه؛ پرستاري سالمندي؛ پرستاري کودکان؛ مامايي جامعه نگر؛ بهداشت مادر و کودک؛ آموزش پرستاري، دکتري عمومي پزشکي و دندانپزشکي؛ دکتري حرفه اي دامپزشکي و متخصصين باليني و مدارک بالاتر رشته هاي پزشکي و دندانپزشکي.

ثبت نام براي آزمون دکتري تخصصي و دکتري پژوهشي سال 98 گروه علوم پزشکي از نيمه بهمن ماه 97 آغاز مي‎شود.

مشاور وزير علوم و مديرکل دفتر وزارتي بر ضرورت پرداختن به مسائل جامعه و تربيت دانشجوي ماهر در دانشگاه‌ها تأکيد کرد و افزود: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي با برنامه‌ريزي و در نظر گرفتن چشم‌انداز در اين دو اصل مهم، مي‌توانند زمينه‌هاي رشد خود و نسل‌هاي آينده کشور را فراهم سازند.

به گزارش ايسنا، دکتر مسعود شمس‌بخش با حضور در دانشگاه ولايت ايرانشهر ضمن بازديد از فضاهاي آموزشي و پروژه‌هاي عمراني، با رياست، معاونان، مديران و اعضاي هيئت علمي اين دانشگاه ديدار و گفت‌وگو کرد.

وي در اين ديدار، دانشگاه ولايت را يکي از دانشگاه‌هاي خوب و موفق جنوب کشور دانست و افزود: با ديدن اقدامات ارزنده و رشد چشمگير فضاهاي آموزشي اين دانشگاه با توجه به شرايط منطقه و مشکلات فراواني که مناطق کمتر توسعه‌يافته دارند بايد بگويم که دانشگاه ولايت يک دانشگاه سازنده و الگويي مناسب براي سازندگي است.

دکتر شمس‌بخش افزود: خدمات ارزشمندي که در دهه اخير در اين دانشگاه صورت گرفته است، نشان از موفقيت، همدلي و عزم جزم مجموعه اين دانشگاه دارد که قابل تقدير است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکي ايران منصوب شد

سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي طي حکمي دکتر جليل کوهپايه زاده را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکي ايران منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي ايران، دکتر سعيد نمکي سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي طي حکمي دکتر جليل کوهپايه زاده را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکي ايران منصوب کرد.

دکتر جليل کوهپايه زاده اصفهاني استاد دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي، درماني ايران و پيش از اين معاون آموزشي اين دانشگاه بوده است.

پيش از اين دکتر مسعود ناصري پور رياست دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي، درماني ايران را برعهده داشت.

وضعيت نامناسب بودجه صندوق رفاه دانشجويان علوم پزشکي

معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت وضعيت بودجه صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت در لايحه بودجه 98 را نامناسب توصيف کرد.

دکتر محمدرضا فراهاني در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعيت بودجه صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت در لايحه بودجه 98 گفت: در حالي که بودجه عمومي صندوق رفاه وزارت علوم 10 درصد افزايش داشته است اما بودجه صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت هيچ افزايشي نداشته است.وي افزود: با توجه به اينکه از گذشته فاصله زيادي ميان بودجه اين دو صندوق وجود داشت، با وضعيت بودجه فعلي نه تنها اين فاصله اصلاح نشد بلکه فاصله بيشتر هم شد.فراهاني تاکيد کرد: اين مسئله موجب مي شود که اين صندوق بودجه مناسبي براي مسائل رفاهي نداشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته