جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025

 يادداشت 

 دانش؛ يگانه راه براي نگاه به آينده

نگاهي به بودجه سال آينده دانشگاه‎ها

Take a look To the budget Year the future Universities

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

بودجه سال آينده دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور درحالي مشخص شد كه بسياري از دانشگاه‎ها به علت افزايش قيمت ارز در تهيه لوازم آزمايشگاهي و تحقيقاتي و هم چنين تأمين هزينه هاي جاري خود با مشکلات زيادي روبرو مي باشند. از اينرو اكثر اين مراكز از جمله دانشگاه شريف، علم و صنعت، پلي تكنيك، خواجه نصير اعتراض و نگراني شديد خود را بر روند بودجه سال آينده مطرح نمودند. در اين ميان به نظر مي‏رسد، مساله بودجه ارتباط مستقيمي با کيفيت آموزشي و خدمات دانشجويي در دانشگاه‎ها دارد. بديهي است در صورت هر گونه نوسان در تخصيص آن بر کيفيت فعاليت‏هاي آموزشي و دانشجويي تاثير منفي خواهد گذاشت.

براساس لايحه دولت، بودجه دانشگاه‎هاي کشور در سال 98 حدود 14 درصد افزايش خواهد يافت اين درحالي است که دانشگاه‎ها با رشد20 درصدي حقوق پرسنل خود مواجه هستند. بديهي است اين اتفاق حتي جوابگوي افزايش حقوق و دستمزدها هم نمي‎باشد. از سوي ديگر بعلت تورم و افزايش قيمت ارز در طول دهه اخير، دانشگاه‎ها در تامين ضروريات آموزشي، پژوهشي و رفاهي خود از جمله، تغذيه دانشجويان، تهيه مواد اوليه آزمايشگاهي و تعمير و تجهيز خوابگاه‎ها و اجراي فرصت مطالعاتي اساتيد با چالش‎هاي مختلفي مواجه بودند. با وجود اين همه مشکلات در صورتي که افزايش بودجه اين مراکز متناسب با تورم و افزايش قيمت کالاها نباشد، شرايط فعاليت آنها در سال آينده با مشکلات جدي روبرو خواهد شد.

در اين ميان دانشگاهها براي برون رفت از اين مشكلات، چند راه غير كارشناسي و خطرناك پيشنهاد مي‎كنند كه آثار زيانبار احتمالي آنها به جامعه به مراتب غير قابل جبران خواهد بود. كاستن از بودجه پژوهشي خود را به عنوان راه حل اول مطرح مي‎كنند. بر اساس اظهارت روساي دانشگاه‏ها براي جبران كسري بودجه چاره‏اي جز کاهش فعاليت‎هاي علمي و پژوهشي نيست. بديهي است نتيجه اين امر لطمه شديد به فعاليت‏هاي تحقيقاتي دانشگاه‎ها شده و ضمن كاهش اعتبار علمي دانشگاه‎ها در جهان پديده مهاجرت دانشجويان و پژوهشگران را نيز تسريع خواهد كرد.

اما راه حل دوم افزايش پذيرش دانشجو به قول بسياري از آنها «دانشجويان پولي» است. از اينرو جذب درآمد اختصاصي براي دانشگاه‎ها از طريق دانشجوي شهريه پرداز صورت گيرد. به نظر نگارنده، اين راه حل بسيار خطرناك تر و آسيب پذير تر از راه حل اول است. دليل اول، طبق آمار 85 درصد دانشجويان كشور شهريه پرداز هستند. دانشگاههاي علمي كاربردي، پيام نور، نوبت دوم، شبانه، پرديس‎هاي خودگردان، پيام نور فراگير، غير انتفاعي،... نمونه‎اي بر اثبات اين ادعاست. حال سئوال اين است بجز افزايش دانشجويان شهريه پرداز راه حل ديگري به نظر مسئولان نمي‎رسد؟ مثلا توليد ثروت از دانش و پژوهش و مواردي از اين دست خيلي زياد است.

دليل دوم، مسلم است تنها 15 درصد دانشجويان در دوره روزانه تحصيل مي‎كنند كه بخشي از آنها سهميه اي مي‎باشد. حال سئوال اساسي اينجاست:آيا براي تامين بودجه مالي باز هم قرار است پرديس‏ها را گسترش دهند و تعداد بيكاران تحصيل كرده را؟ بر اساس جديدترين آمار ميزان دانش‎آموختگان بيكار 40 درصد است!

اما دليل سوم اين است: آيا نگاه به اين دانشجويان شهريه پرداز به جنبه علمي آنها خواهد بود يا به قول آنها پول آنها. البته بعيد هم نيست كه نگاه به دانشجويان مشتري محور باشد چرا كه تنها دليل پذيرش آنها تامين مشكلات مالي دانشگاه بوده است!

با توجه به موارد مطرح شده، دانشگاه‌ها براي تامين نيازهاي رفاهي دانشجويان با يک سري معضلات حاد به دليل افزايش قيمت‌ها و تورم اخير که شدت پيدا کرده مواجه‌اند و حتي ممکن است بحران مضاعفي داشته‌ باشند .با اين رقم بودجه پيشنهادي هزينه رفاهي، خوابگاهي و تغذيه دانشجويان به خطر مي‌افتد. بطوريكه مطرح شد راهكار دانشگاه‎ها براي جبران بودجه خيلي مناسب نبود. اميد است دولت و مجلس به اين مهم توجه بيشتري ‌کنند و به صورت موردي وارد ميدان ‌شوند تا راه حل برون رفت را پيداكنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته