جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025

 معادلات انرژي 

 سومين سکوي فاز 14 امسال آماده نصب مي‌شود

مجري طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي از بارگيري و نصب سکوي 14B تا پايان امسال خبر داد.به گزارش وزارت نفت، حميدرضا مسعودي، پيشرفت عمليات بخش حفاري طرح توسعه فاز 14 را83.6 درصد عنوان کرد و افزود: عمليات حفاري روي موقعيت سکوي 14B دومين موقعيت اصلي اين فاز به پايان رسيده و با توجه به اين‌که مشبک کاري و تميزکاري چاه‌ها در جريان است، انتظار مي‌رود عمليات تکميلي حفاري در موقعيت اين سکو تا پايان بهمن ماه نهايي شود.

وي اظهار کرد: اين سکو هم اکنون در يارد شرکت مجتمع کشتي سازي و صنايع فراساحل ايران (ايزوايکو) در بندرعباس حدود 92.5 درصد پيشرفت دارد و به محض پايان عمليات تکميلي چاه‌ها و ترک دکل، براي نصب آن اقدام خواهد شد.

مجري طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي، با اشاره به پيشرفت 93 درصدي بخش سکوهاي توليدي فاز 14 پارس جنوبي افزود: کار ساخت دومين سکوي اقماري اين طرح با پيشرفت فيزيکي 88 درصد در يارد شرکت صنعتي دريايي ايران (صدرا) در بوشهر درحال اجراست و خوشبختانه با توجه به اقدام‌هايي که براي تامين کالا و تجهيزات سکوي D14 انجام شده است، انتظار مي‌رود اين سکو هم تا پايان امسال آماده نصب شود.

وي پيشرفت خطوط لوله طرح توسعه فاز 14 را، 91.6 درصد اعلام کرد و افزود: عمليات لوله‌گذاري 2 رشته خط لوله زيردريايي و خطوط درون ميداني اين طرح به‌طول 230 کيلومتر و بهره‌برداري از خطوط لوله مرحله نخست زير دريايي و درون ميداني (14A و 14(C پايان يافت.

به گفته مسعودي، عمليات پيش راه اندازي و راه اندازي خطوط لوله دوم طرح شامل خط لوله مياني دو سکوي اصلي 14B و اقماري 14Dو همچنين خط لوله دوم طرح به پالايشگاه خشکي درحال انجام است.

در طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي، هم اکنون دو سکو هر کدام با ظرفيت برداشت روزانه 14 ميليون مترمکعب ترش غني در مدار توليد است و نيمي از ظرفيت بخش فراساحل اين طرح شامل برداشت روزانه 28 ميليون متر مکعب گاز از حوزه فراساحلي اين طرح به بهره برداري رسيده است.

مسعودي، با تاکيد براين‌که طرح توسعه فاز 14 در شرايطي فراتر از انتظار به توليد روزانه 28 ميليون مترمکعب گاز ترش غني از بخش فراساحل خود رسيده است، گفت: فاز 14 پارس جنوبي به توليد رسيده و عمليات پيچيده نصب و راه اندازي سکوهاي توليدي انجام شده است.

ابلاغ آئين‌نامه رسيدگي به تخلفات توزيع و فروش فرآورده‌هاي نفتي

آيين‌نامه رسيدگي به تخلفات توزيع و فروش فرآورده‌هاي نفتي و سي‌ان‌جي از سوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران ابلاغ شد.

به گزارش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، سيدمحمدرضا موسوي خواه اعلام کرد: پس از تاييد تغييرات در ضوابط، دستورعمل‌ها و فرآيندهاي اجرايي «آيين‌نامه رسيدگي به تخلفات توزيع و فروش فرآورده‌هاي نفتي و سي‌ان‌جي»، اين آيين‌نامه در سايت ستاد و مناطق سي‌وهفت‌گانه براي بهره‌برداري همه اشخاص حقيقي و حقوقي طرف قرارداد قابل رويت است.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، گفت: در اين آيين‌نامه تمامي اطلاعات از جمله تاريخچه، صلاحيت، اختيارات، نحوه تشکيل جلسات، رسيدگي، صدور و اجراي آرا در کميته‌ها و همچنين مباني و مستندات لحاظ شده، ضمن آنکه اين تغييرات بر اساس تعاملات، روش‌ها، قيمت‌ها و سهولت دسترسي و عناوين تخلف، تهيه و تنظيم شده است.

وي ادامه داد: اين آيين‌نامه با تغيير شرايط، قوانين و مقتضيات زمان در آينده قابل تغيير خواهد بود.

ضرورت حضور پررنگ شرکت ملي حفاري در بازارهاي خارجي

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران با بيان اينکه اين شرکت به عنوان يک سرمايه و برند ملي در صنعت نفت جايگاه ويژه‎اي دارد، بر ضرورت حضور پررنگ شرکت ملي حفاري در بازارهاي خارجي تاکيد کرد.

به گزارش شرکت ملي حفاري ايران، سيدعبدالله موسوي در بازديد از طرح مرکزيت صنعتي اين شرکت در منطقه سدين گفت: شرکت ملي حفاري در چهار دهه گذشته نقشي اساسي در حفر چاه‎هاي نفت و گاز و خدمات جانبي در سطح شرکت‎هاي زير مجموعه شرکت ملي نفت ايران داشته و سرمايه‎گذاري کلاني براي ايجاد زيرساخت‎ها، تامين ناوگان حفاري، تجهيزات خدمات فني، فضاهاي کارگاهي و انبارهاي پشتيباني کرده است که اين سرمايه‎ها بايد حفظ و به نحو مطلوب از آن استفاده شود.

وي با تاکيد بر تقويت و توسعه فعاليت‎هاي شرکت ملي حفاري در بخش‎هاي عملياتي و پشتيباني و با رعايت الزام‎هاي اچ‎اس‎يي از سوي مجموعه کارکنان، گفت: اين شرکت سرمايه و امکانات وسيعي از نظر منابع انساني در اختيار دارد که بايد به نحو مطلوب از آن بهره‎برداري شود.

موسوي انسجام و همدلي مجموعه سازمان براي چابک‎سازي و افزايش بازدهي کار و متراژ حفاري را با اهميت دانست و اظهار کرد: انسجام انضباطي و رعايت ضوابط و مقررات عملياتي، اجرايي و مالي و بهينه‎سازي هزينه‎ها در بخش‎هاي مختلف مي‎تواند فرصت را براي توجه بيشتر به مسائل رفاهي و ايجاد انگيزه کارکنان مهيا سازد و اين موضوع در توسعه پايدار شرکت تاثيرگذار است.

معاون وزير خارجه ايران:

تهران مي تواند شرايط «فرزاد ب» را براي هند تسهيل کند

اکونوميک تايمز هند به نقل از معاون وزير خارجه ايران نوشت که در دوره پيشين تحريم ها، هند واردات نفت خود از ايران را متوقف نکرد و در شرايط جديد اين امکان وجود دارد که با تسهيل شرايط ، شرکت هاي هندي حق توسعه ميدان گازي «فرزاد ب» را به دست آورند.

به گزارش ايرنا، اين نشريه هندي نوشت: «غلامرضا انصاري» معاون ظريف گفت که تهران مي تواند تعدادي از شرايط اين پروژه را براي هند تسهيل کند.اکونوميک تايمز همچنين به نقل از معاون وزير امور خارجه ايران نوشت: همانطور که هند به دنبال ادامه واردات نفت از ايران است، تهران اميدوار است که اين کشور (هند) براي به دست آوردن معافيت هاي جديد از تحريم هاي آمريکا تلاش کند.به گزارش اکونوميک تايمز، پس از خروج آمريکا از توافق هسته اي (برجام )در ماه مه (ارديبهشت)، واشنگتن به کشورها فشار آورد تا واردات نفت خود از ايران را متوقف کنند.

بخشي از تحريم هاي آمريکا عليه ايران در ششم ماه اوت (15 مرداد) اجرايي شدند در حالي که تحريم هاي ايران در بخش انرژي در چهارم ماه نوامبر (13 آبان) به اجرا گذاشته شدند.آمريکا در ماه نوامبر(آبان) به هند و هفت کشور ديگر براي ادامه واردات نفت از ايران به مدت شش ماه معافيت اعطا کرد. هند اکنون 1.25 ميليون تن نفت خام در ماه يا 300 هزار بشکه نفت خام در روز از ايران خريداري مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته