جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025

 لغو مجمع سرنوشت ساز
 وتو به دليل حمايت از تيم ملي! 

 
لغو جلسه ديروز مجمع فدراسيون فوتبال بار ديگر نشان داد ميانه فوتبالي‌ها و وزارت‌نشين‌ها اصلا خوب نيست.

غائله فدراسيون فوتبال ايران از آن دست غائله هايي است که گويي داستان هاي نهان و ‌آشکارش تمامي ندارد و هر از چند گاهي ساختمان پرحاشيه سئول، تيتر يک تمامي رسانه ها مي شود. حاشيه ها و هياهوهايش طوري پيش رفته که گاهي بازارش از دلار و سکه پر رونق تر بوده است!

فارس در اين خصوص نوشت: قانون منع به کار گيري بازنشستگان وقتي به همين ايستگاه فوتبال رسيد، حاشيه ساز شد. پارلماني‌ها از يک سو، نهادهاي خارجي، رئيس فيفا و AFC هم از سوي ديگر. وزير ورزش در يک جبهه قرار گرفت و فوتبالي ها در جبهه اي ديگر.

در همين ايستگاه بود که برخلاف ديگر ايستگاه هاي ورزشي تقابل هاي آشکار آغاز شدند و فوتبال تيتر اول رسانه هاي داخلي و خارجي شد. وزير خواهان برکناري مهدي تاج و دوستانش بود و در مقابل، هيچ کس علاقه اي به عقب نشيني نداشت.

ميل به نباختن فضا را به سمتي برد که هر کس براي دفاع از خودش سناريويي بنويسد و ترفندها لحظه به لحظه به روز مي شدند.

در همين شرايط، اواخر آبان و اوايل آذر شدت اختلافات بين فدراسيون فوتبال و وزارت ورزش به اوج رسيد؛ چماق تعليق، ابزار فدراسيون بود و اجراي قانون و برکناري بازنشستگان فوتبالي ابزار وزارت و پارلماني ها بود.

با همين ابزارها و با چنين تفکراتي گره کوري بر پيکر فوتبال ايران زده شد و براي باز شدن اين گره همه به دنبال يک راه حل بودند.

تاکتيک وقت کشي راه حل وزارتي ها با فرمول فوتبالي ها خيلي تفاوت داشت؛ يکي دنبال برگزاري سريع مجمع بود و ديگري هم تاکتيک" وقت کُشي" را در پيش گرفته بود.

تصميم نهايي در روزهايي که اختلافات به اوج رسيده بود، به تاکتيک وقت کشي نزديک تر بود؛ يعني يک روز خاص براي برگزاري مجمع عمومي فدراسيون فوتبال ايران معرفي شد. وعده برگزاري مجمع در روز 19 دي 97 روي خروجي سايت فدراسيون فوتبال ايران بالا آمد تا بلکه از شدت هياهوهاي وقت کاسته شود؛ اطلاعيه اي که شايد آتش را فرونشاند،اما اين آتش همان آتشي زير خاکستري است که شايد بعدها با حرارت بيشتري شعله ور شود.

مجلسي ها با همين اطلاعيه تا حدودي فشارها را کم کردند و مهدي تاج و اعضاي هيات رئيسه فدراسيون فوتبال براي چند صباحي هم شده راحت تر نفس کشيدند و خودشان را براي ماه هاي بعد آماده کردند.

قرار بود که 19 دي روز مهمي براي فوتبال ايران و برخي از بازنشستگان فوتبالي کشورمان باشد، چون طبق يک مصوبه مي خواستند با 5 عضو بازنشسته خداحافظي کنند.علي کفاشيان، حيدر بهاروند، فريدون اصفهانيان، محمود اسلاميان و عبدالکاظم طالقاني، نفراتي بودند که وزير ورزش انتظار خداحافظي شان را مي کشيد.

با وجود اعلام قبلي و رسمي فدراسيون فوتبال، مجمع عمومي 19 دي فدراسيون لغو شد تا تاکتيک "وقت‌کُشي" تقويت شود.

تيتري که روي خروجي سايت فدراسيون فوتبال ايران قرار گرفت، کوتاه بود اما به اندازه چند گزارش تحليلي محتوا داشت؛ " مجمع عمومي فدراسيون فوتبال لغوشد. "

پنهان شدن پشت تيم ملي

در حالي که برنامه هاي تيم ملي ايران براي حضور در جام ملت هاي 2019 آسيا از شهريور ماه سال جاري مشخص شده بود و در لواي همين برنامه ها، برگزاري زمان مجمع فدراسيون هم اعلام شده بود، اما به يکباره بازي هاي تيم ملي و عملکرد مردان کارلوس کي روش مهم تر از قبل شدند و همين حساسيت عاملي شد تا هيات رئيسه فدراسيون فوتبال شبانه تصميم به لغو مجمع 19 دي بگيرد.

کي روش و تيمش که حساس بودند، حالا حساس تر و مهم تر از قبل شدند، پس هيات رئيسه اعلام کرد فعلا به جاي مجمع به فکر کي روش و بازي با ويتنام باشيد!

اگر واقع بين باشيم، نبايد دليل اصلي اين لغو را به کي روش و تيمش ربط بدهيم. لااقل عامل اول اينها نيستند و اولويت هاي ديگري مي توانند در لغو برگزاري مجمع 19 دي دخيل باشند.

شايد قرار بود که تقابل ها دوباره جريان ساز شوند و حالا تاکتيک "وقت کشي" همه اين گمانه زني ها را خنثي کرد.

شايد بيش از هر نهاد ديگري، وزارت ورزش به دنبال برگزاري مجمع 19 دي بود؛ وزارتي که در ماه هاي اخير از سوي فدراسيون هاي مختلف به استثناي فوتبال در خصوص اجراي قانون منع به کار گيري بازنشستگان در حوزه ورزش تحت فشار قرار گرفته، مجمع 19 دي را فرصت خوبي تلقي مي کرد. اين نهاد مي خواست به نوعي از سوي مديراني که با دستور وزير ورزش صندلي هاي رياست شان را از دست داده بودند، دلجويي کند، اما وتو شدن مجمع بازهم تسويه حساب ها را به تاخير انداخت.

شايد يارکشي وزارت ورزش براي 19 دي و مجمع فدراسيون فوتبال چندان پر زور نبود، اگر مجمع هم برگزار مي شد شايد "نه" بزرگ در انتظارشان بود، ‌اما همين جبهه ضعيف مي توانست از شدت فشارهاي غير فوتبالي عليه او و دوستانش بکاهد، اما با لغو مجمع ديروز يک فرضيه مقابل چشمان مان در حال تقويت است؛ فرضيه بن بست وزير و فوتبالي‌ها.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته