جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6026

 سرمقاله 

"عبور از بحران"، مقدمه آغاز ايران مدرن

حميدرضا عسگري

دومين سالگرد آيت الله هاشمي رفسنجاني، امسال باحضور رئيس جمهوري وديگر مقامات و شخصيت ها برگزار شد و مراسم هاي متعدد ديگري در پايتخت و ديگر استان هاي کشور براي ايشان منعقد گرديد و در وصف خدمات بي نظير ايشان از زمان مبارزات سياسي تا وقوع انقلاب و پس از آن بسيارگفته شد.

سومين سال فقدان آيت الله هاشمي درحالي آغاز شده است که همگان ايشان را مرد "عبور از بحران" مي شناسند که بحران هاي بسياري را تجربه و مديريت کردند. امسال بيش از سال هاي گذشته و امروز بيش از ديروز محتاج عبور از بحران هاي موجود با مشي ايشان هستيم. راه و رسمي که به ويژه در دهه آخر عمر ايشان سراغ داريم و عملکردش را بايد مرور کنيم. صبوري، سعه صدر، اولويت منافع نظام بر منافع شخصي، درک مشکلات داخلي و تمرکز بر خواست مردم، و بسياري از خصوصيت هاي رفتاري ديگر که شايد تجميع تمام آنها را بتوان در شخص ايشان ديد.

اما يکي از مهمترين ترين خصايص رفتاري ايشان در ادوار مختلف، که امروز نياز حياتي کشورماست، مسئله " تفکر مدرن سازي " در لايه هاي مختلف نظام اسلامي است. ايشان از هر فرد انقلابي، انقلابي تر و دلسوزي واقعي براي ارزش ها و آرمان هاي انقلاب و نظام اسلامي بود. امروز کسي نيست که مدعي پيشي گيري از هاشمي درصف اول انقلاب و نزديکي به سيره فکري و عملي امام راحل(ره) باشد.

اما همين مبارز انقلابي، در خطبه ها و تريبون هاي مختلف، همزمان با مقتضيات زمان و نيازهاي جامعه قدم برمي داشت و هيچگاه جلوتر و يا عقب تر از خط امام و رهبري حرکت نکرد. آينده نگري هاشمي بارها در ادوار مختلف براي سياسيون و عامه مردم اثبات شده بود و همين مسئله وي را به دلسوزي واقعي مبدل ساخت که به سبب موضع گيري هايش بعضاً مورد بي مهري قرار گرفت.

امروز مي بينيم در بسياري از مشکلاتي که موجب هزينه براي کشور و ملت گرديده، مولفه "مدرن سازي تفکرات" در سياست هاي مسئولان و سياسيون ديده نمي شود و همچنان شيوه هاي سنتي براي مديريت کشور اولويت دارد و منافع حزبي و گروهي بر منافع ملي ارجح مي باشد.

"عبور از بحران" براساس تفکر هاشمي يعني، به عقب بازنگرديم و دچار افراط و تفريط نشويم. يعني براي تحقق خواست خود بدعت در مسير قانون ايجاد نکنيم و به سليقه خود آن را اجرا نکنيم. يعني متوجه رشد افکارعمومي باشيم و نسخه ها و برخوردهاي سلبي و ايجابي براي آنها درنظر نگيريم. يعني فهم دغدغه اقتصادي و معيشتي مردم را در عصر حاضر درک کنيم و به جاي تمرکز بر تنش زدايي براي عادي سازي روابط اقتصادي با جهان، به دنبال مسائل حاشيه اي و هزينه آفرين براي کشور نباشيم.

وي در آخرين فواصل عمرش، رمز عبور از بحران را سپردن امور به دست مردم مي دانست و همواره مدعي بود که مردم صاحبان اصلي کشور و انقلاب هستند. حساب مخلفان ايشان به کنار، اما حاميان وي که دم از تفکرهاشمي مي زنند، بد نيست که درحيطه عمل، به رغم موانع و مشکل تراشي هاي مختلف، برخط و مشي هاشمي حرکت کنند تا حمايت از انديشه هاشمي صرفاً درحد همايش ها و گفتارهاي کليشه محدود نشود. تاريخ قضاوت خود در مورد عملکرد اشان شروع کرده و هرسال حسن تفکراتش برهمگان مشهود مي کند، اما مسئولان امروز بايد براي آيندگان حرف هاي قانع کننده داشته باشند تا کارنامه خدمتشان در محکمه تاريخ مورد تاييد باشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته