جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6026

 رفتار چين و روسيه در تعامل نفتي با ايران در شرايط تحريم 

 خروج آمريکا از برجام و اعمال تحريم‌هاي نفتي عليه ايران باعث شد شرکت‌هاي نفتي خارجي که در فضاي پسابرجام براي انعقاد قراردادهاي نفتي به ايران آمده بودند بازار نفت ايران را ترک کنند. در اين ميان، رفتار شرکت‌هاي چيني و روسي به‌دليل تعاملات ايران با اين کشورها بيش از همه قابل توجه بوده است.به گزارش ايسنا، حدود هشت ماه است که آمريکا از برجام خارج و تحريم‌هاي نفتي عليه ايران را اعمال کرده است؛ تحريم‌هايي که در خلل آن غول‌هاي بزرگ نفتي را درباره ادامه تعامل با ايران تهديد کرد و از آن‌ها خواست بازار نفت ايران را ترک کنند. اتفاقي که باعث خروج شرکت فرانسوي توتال از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي شد و پس از آن شاهد آن بوديم که شرکت‌هاي روسي که در صدر ليست خواستگاران ميادين نفتي ايران بودند، يکي پس از ديگري بساط خود را از ايران جمع کردند.

اين موضوع شامل حال چين، بزرگ‌ترين مشتري نفتي ايران نيز شد و زمزمه‌هاي رفتن شرکت ملي نفت چين (CNPCI) که براي توسعه فاز 11 پارس جنوبي قرار بود با توتال همکاري کند نيز به گوش مي‌رسيد. البته اين موضوع از سوي اين کشور به صورت رسمي اعلام نشده و هنوز هيچ مقام رسمي نيز در ايران آن را تاييد نکرده است.

در اين راستا، سيدغلام‌حسين حسنتاش - تحليل‌گر ارشد حوزه انرژي - به تحليل رفتار چين و روسيه در تعامل نفتي با ايران در شرايط تحريم پرداخت و به ايسنا گفت: سوابق به خوبي نشان مي‌دهد که شرکت‌هاي نفتي روسي هرگز در کار کردن و سرمايه‌گذاري کردن در نفت و گاز ايران جدي نبوده‌اند. اين موضوع دلايل مختلفي دارد، ولي شايد يکي از دلايل اين باشد که روس‌ها در نفت و خصوصا در گاز، ايران را رقيب خودشان مي‌دانند و به نظر من حتي شايد گاهي حضورشان براي اين بوده است که به نوعي ما را معطل کنند.

وي ادامه داد: اما درباره چيني‌ها مساله فرق مي‌کند و به نظر من رفتار آن‌ها نياز به بررسي دقيق‌تري دارد. از يک سو چيني‌ها، مشکلات و تعاملات اقتصادي گسترده‌اي با ايالات‌متحده دارند که در چارچوب آن امکان اين‌که در مقابل امتيازي که در مورد ديگري مي‌گيرند، در مورد ايران به خواست ايالات متحده تمکين کنند، وجود دارد. هم‌چنين خصوصا شرکت‌هاي بزرگ چيني منافع زيادي در ايالات‌متحده دارند که حاضر نيستند از آن بگذرند. علاوه بر اين، استراتژي بلندمدت سياست خارجي چين اين است که وارد چالش جدي با آمريکا نشود و احتمالا وقتي آمريکايي‌ها مساله‌اي را آنقدر بزرگ مي‌کنند که خلاف‌نظر آن‌ها عمل کردن، نوعي چالش تلقي شود، چيني‌ها عقب مي‌نشينند.اين تحليل‌گر ارشد حوزه انرژي با تاکيد بر اين‌که رفتار و تعاملات اقتصادي ايران نيز با چين راهبردي و اصولي نبوده است، گفت: به هر حال در دوره قبلي تحريم، ايران مسائل زيادي را از طريق چيني‌ها حل کرد اما به محض اين که بوي امضاي برجام آمد، به اميد اين‌که به‌زودي شرکت‌هاي غربي باز خواهند گشت، بعضا کار با چيني‌ها را متوقف و حتي در بعضي جاها آن‌ها را خارج کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته