جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6026

 ايران – ويتنام
 فرصتي براي انتقام و صعود 

 پيروزي در بازي امروز مقابل ويتنام، مي تواند حکم صعود راحت و بي دردسر تيم ملي از مرحله گروهي را امضا کند.

تيم ملي فوتبال ايران پس از کسب پيروزي قاطع و پرگل در بازي نخست مقابل يمن، خود را به عنوان يکي از مدعيان جدي قهرماني جام ملت هاي آسيا معرفي کرد و شاگردان کارلوس کي روش اميدوارند که با پيروزي در بازي امروز مقابل ويتنام، صعود خود به مرحل يک هشتم نهايي را مسجل کنند.

اما تيم ملي کار ساده‌اي در اين بازي نخواهد داشت. ويتنام در بازي نخست فراتر از حد انتظار ظاهر شد و عراق به سختي موفق به شکست دادن اين تيم سخت‌کوش و جنگنده شد. ويتنام در اين ديدار 2 بار از حريف پيش افتاد ولي نهايتاً دست خالي زمين مسابقه را ترک کرد و اين باخت پاياني بود بر روند 18 بازي بدون شکست ويتنام در رقابتهاي مختلف. ويتنام در 18 ديدار اخير خود صاحب 9 تساوي و 9 پيروزي شده بود؛ هرچند که اکثر رقيبان ويتنام از کشورهاي ضعيف منطقه جنوب شرق آسيا بودند ولي اين عملکرد باعث شد تا اين تيم در پايان سال 2018 در رتبه 100 جهان و هفدهمين آسيا قرار گيرد.

اين رتبه بهترين رتبه‌اي است که ويتنام از سال 2011 در پايان سال ميلادي تجربه کرده است که در آن سال در جايگاه 99 جاي گرفته بود.در سال هاي اخير، فوتبال ويتنام سير صعودي داشته و از سال 2015 تاکنون 47 رده در رتبه‌بندي فيفا، جايگاهش بهتر شده است.

پارک هانگ سئو، سرمربي کره‌اي ويتنام است که از سال 2017 هدايت اين تيم را برعهده گرفت و موفق شد در سال 2018 فاتح مسابقات جام ملتهاي جنوب شرق آسيا (آسه‌آن) شود.از 23 بازيکن ويتنام 22 بازيکن در ليگ داخلي اين کشور شاغل هستند و تنها يکي از دروازه‌بان هاي اين تيم در ليگ تايلند بازي مي‌کند.

اين چهارمين حضور ويتنام در جام ملتهاي آسيا محسوب مي‌شود. دو حضور اول ويتنام در 2 دوره نخست جام ملتهاي آسيا و تحت عنوان ويتنام جنوبي بود که بين 4 تيم حاضر در مسابقات چهارم شد. در حضور ويتنام در جام ملتها وقفه‌اي 47 ساله ايجاد شد که تا سال 2007 به عنوان ميزبان در مسابقات شرکت کرد و توانست با حذف قطر و امارات از مرحله گروهي صعود کند و در مرحله يک چهارم نهايي با 2 گل مغلوب عراق، فاتح آن دوره از مسابقات شد.

هر چند که ايران و ويتنام از جمله کشورهاي با سابقه فوتبال آسيا به شمار مي‌آيند ولي اين بازي اولين رويايي دو کشور در بازي هاي ملي است. البته اين دو تيم در رده سني پايه با هم روبه‌رو شدند که آخرين آن به 3 ماه پيش بر‌مي گردد که در رقابتهاي زير 16 سال آسيا تيم ملي با 5 گل ويتنام را درهم کوبيد. اما تلخ‌ترين جدال ايران و ويتنام به بازي هاي آسيايي 2014 برمي‌گردد که تيم ملي اميد متحمل شکست سنگين و غيرقابل باور 4 بريک شد و در پايان نيز در گروه 3 تيمي سوم شد.اين ديدار فرصت مناسبي است که ايران انتقام آن شکست تلخ را بگيرد و علاوه بر اين، صعود بي دردسري به مرحله بعدي جام ملت هاي آسيا داشته باشد.

بازي ايران و ويتنام، از ساعت 30/14 امروز در ورزشگاه آل نهيان ابوظبي برگزار مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته