جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

 ميز خبر 

 تعطيلي دولت در آمريکا رکورد زد

تعطيلي دولت آمريکا به‌عنوان طولاني‌ترين تعطيلي در تاريخ اين کشور ثبت شد.به گزارش آنا از ان‌پي‌آر، در پي اختلاف کاخ سفيد با کنگره بر سر ساخت ديوار مرزي با مکزيک، دولت در آمريکا به حالت تعطيل درآمده است.تعطيلي دولت در آمريکا در حالي وارد هفته چهارم خود مي‌شود که آن را بزرگ‌ترين تعطيلي تاريخ آمريکا مي‌دانند.

طولاني‌ترين تعطيلي دولت آمريکا به زمستان 1995 بازمي‌گردد که در پي اختلاف بيل کلينتون رئيس جمهور اسبق آمريکا با «نيوت گينگريچ» رئيس مجلس نمايندگان بر سر بودجه، دولت 21 روز به حالت تعطيل درآمد.اختلاف ميان دونالد ترامپ و رهبران حزب دموکرات، باعث شده است که دورنماي بازگشايي دولت تيره‌تر شود و نگراني‌ها را در آمريکا افزايش دهد.

احتمال ايجاد پايگاه نظامي روسيه در سودان

رئيس کميته دفاع و امنيت پارلمان سودان مي‌گويد توافق روسيه و سودان درباره ورود کشتي‌هاي جنگي روسي به بنادر سودان و بالعکس مي‌تواند در آينده زمينه‌ساز ايجاد پايگاه نظامي روسيه در سودان باشد.به گزارش فارس، سرلشگر «الهادي آدم» رئيس کميته دفاع و امنيت پارلمان سودان با اشاره به توافق روسيه و سودان درباره ورود کشتي‌هاي جنگي روسي به آبهاي سودان و بالعکس گفت که اين توافقنامه گامي در جهت برقراري روابط استراتژيک بين دو کشور است.

اين مسئول سوداني در مصاحبه با خبرگزاري اسپوتنيک، بر حق سودان براي ايجاد پايگاه‌هاي نظامي روسيه در خاک سودان همانند برخي کشورهاي منطقه‌اي تأکيد کرد.

انفجار مرکز پاريس ناشي از نشت گاز بود

پليس فرانسه از وقوع انفجار مهيبي در پاريس خبر داد که بعدا معلوم شد اين امر يک حادثه و نه اقدام تروريستي بوده است.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، انفجار صورت گرفته ناشي از نشتي گاز بوده و در يک مغازه نانوايي اتفاق افتاده است.

در پي اين انفجار آتش‌سوزي گسترده‌اي در دايره نهم مرکز پاريس شکل گرفت، اين انفجار مصدوماني نيز داشته است.

طرح تغيير نام مقدونيه تصويب شد

مجلس مقدونيه طرح تغيير نام اين کشور را تصويب کرد.به گزارش آنا از «آناتولي»، مجلس مقدونيه در جلسه‌ علني خود، طرح تغيير نام اين کشور به «جمهوري مقدونيه شمالي» را تصويب کرد.

پيش‌تر در رفراندومي که به همين منظور برگزار شده بود، تعداد شرکت‌کنندگان به حدنصاب نرسيد و دولت مجبور شد براي تصويب اين طرح، لايحه‌اي را به مجلس ارسال کند.

هم‌نامي مقدونيه با يکي از استان‌هاي يونان باعث ايجاد مشکلات بسياري از نظر حقوقي براي اين کشور شده بود. به‌عنوان نمونه مقدونيه نمي‌توانست در نهادهايي چون ناتو و اتحاديه اروپا عضو شود.

سوريه، اسرائيل را مسئول حمله هوايي به اطراف فرودگاه بين‌المللي دمشق دانست

يک منبع نظامي سوري اعلام کرد‌ هشت فروند موشک "اسرائيلي" از حريم هوايي لبنان مواضعي در غرب دمشق، پايتخت سوريه را هدف قرار دادند که سامانه‌هاي دفاع هوايي سوريه شش مورد آنها را ساقط کردند.

به گزارش ايسنا، اين منبع نظامي سوري به خبرگزاري اسپوتنيک روسيه گفت: اين حملات يک تجاوز اسرائيلي به مواضع سوريه بود و خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) نيز از مقابله سامانه‌هاي دفاع هوايي سوريه با اين اهداف "متخاصم" خبر داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته