جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

 گفتگوي آفرينش با دكتر گيوريان معاونت آموزشي دانشگاه آزاد واحد غرب تهران؛
 ضرورت بازنگري برنامه‎هاي آموزشي دانشگاه‎ها 

 منصور يحيوي فرکوش

براي دستيابي به سيستم آموزشي پويا و رفع نارسايي‎هاي آموزشي موجود کشور نياز به اصلاح ساختار آموزشي دانشگاها است.در همين زمينه براي آشنايي با مشكلات و اصلاح نظام آموزشي دانشگاه‏ها با دكتر حسن گيوريان معاونت آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد غرب تهران و عضو هيات علمي به گفتگو پرداختيم كه در پي مي‎آيد.

دكتر حسن گيوريان معاونت آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد غرب تهران و عضو هيات علمي دانشگاه با اشاره به مهم‎ترين چالش‌هاي توسعه کيفي آموزش کشور را، توسعه رشد نامتوازن تعداد دانشگاه‌ها، عدم توانايي سر فصل‎هاي آموزشي با بازار کار، باز آموزي اساتيد، توجه بيشتر به کارهاي پژوهشي و تحقيقاتي و عدم ارتباط مناسب بين دانشگاه و صنعت بر شمردند و افزودند: رشد نامتوازن تعداد دانشگاهها به تناسب اين رشد، ما نتوانستيم تعداد هيات علمي براي اين دوره ها پرورش دهيم.

عدم تطابق سرفصل‌هاي آموزشي با بازار کار

دکتر حسن گيوريان استاد دانشگاه آزاد اسلامي دومين چالش در توسعه کيفي آموزشي را عدم توانايي سرفصل‌هاي آموزشي با بازار کار دانستند و افزودند: اگر به ترتيب در فصل‌هاي دروس دوره کارداني، کارشناسي بنگريم، مي‌توان به عدم توانايي سر فصل‌هاي آموزشي با بازار کار پي‌برد که: بعضي سرفصلها نتوانستند با بازار کار و خواسته‌هاي کار و صنعت هماهنگ باشند.

تدوين پايان‌نامه‌ها و کارهاي پژوهشي

دكتر گيوريان با اشاره به مشكلات دوره تحصيلات تکميلي ياد آور شدند: دوره اي تحصيلات تکميلي، کارشناسي‎ارشد و دکتري عمده چالش در تدوين پايان‌نامه‌ها و کارهاي پژوهشي است که موضوعات پايان نامه‌ها مسايل روز جامعه را دنبال نکردند و به عبارتي ديگر در راستاي حل مسايل جامعه حرکت نکردند. رشد پايان نامه‏ها با توجه به تعداد دانشجويان و نبود اساتيد مشخص در هريک از اين پايان نامه ها بطور عام از مشکلات مهم بشمار مي رود.

عدم به روز شدن اساتيد

اين مقام مسئول و عضو هيات علمي دانشگاه؛ عدم به روز شدن اساتيد را يکي ديگر از چالشهاي توسعه آموزشي کيفي بر شمردند و افزودند: عدم به روز شدن اساتيد يکي ديگر از چالشهاي است که در اين مورد نياز به باز آموزي بعضي از اساتيد در رشته و تخصص خود احساس مي شود همانطور در پزشکي توجه کافي به اين مساله داده مي شود که بايد اساتيد با توجه به پيشرفت فناوري دوره آموزشي داشته باشيم اگر توجه نشود اين يکي از چالش هاي مهم ارتقاي علمي دانشگاهها خواهد بود.

عدم انگيزه در دانشجويان براي مطالعه و توجه به کارهاي تحقيقاتي و پژوهشي

دکتر حسن گيوريان با اشاره به عدم انگيزه در دانشجويان براي مطالعه و توجه به کارهاي تحقيقاتي و پژوهشي، افزودند: دانشجويان به دلايل مختلف دچار انگيزه ضعيف در مطالعه بطور عام شدند و اين موضوع کاهش کارهاي تحقيقاتي موثر در آموزش کشور را بدنبال داشته است.

عدم ارتباط مناسب بين دانشگاهها و مراکز صنعتي و تجاري

اين مقام مسئول و عضو هيات علمي دانشگاه چالش مهم ديگررا عدم ارتباط مناسب بين دانشگاهها و مراکز صنعتي و تجاري بر شمردند و افزودند: اگر ما بخواهيم تحول در صنعت و تجارت ايجاد شود نيازمند ارتباط با دانشگاهها و مراکز علمي و پژوهشي است، اگر ما مي‏خواهيم دانشگاهي پيشرفته داشته باشيم بايد دانشگاه از امکانات سخت افزاري و نرم افزاري مدرن بهره‎مند شود.

فاصله اين دو نهاد (صنعت و دانشگاه ) آسيب جدي به نظام آموزشي و صنعتي کشور وارد کرده است.

فاصله گرفتن مجلات علمي و پژوهشي از دستاوردهاي داخلي و توجه بيش از حد به مجلات برون مرزي

دكتر گيوريان در پايان فاصله گرفتن مجلات علمي و پژوهشي از دستاوردهاي داخلي و توجه بيش از حد به مجلات برون مرزي را يکي ديگر از چالشهاي پيش روي نظام آموزشي کشور بيان کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته