جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

 معاون وزير نفت:
 دريافت پول گاز صادراتي به عراق به يورو 

 معاون وزير نفت با تاکيد بر اين‌که تاکنون پول گازي که به عراق صادر مي‌شود، طبق ارز قراردادي با يورو دريافت شده است، گفت: اين‌که در آينده با چه ارزي، پول گاز را دريافت کنيم، تصميم بانک مرکزي است.به گزارش ايسنا، حسن منتظر تربتي در نخستين نشست خبري خود درباره اختلاف ايران و عراق درمورد نحوه پرداخت پول گاز صادراتي از ايران به عراق گفت: تاکنون مطالبات از عراق را با ارز قراردادي (يورو) دريافت کرديم، اين‌که در آينده به چه شکل باشد، تصميم بانک مرکزي ايران و عراق است و مذاکراتي که دنبال مي‌کنند.

وي افزود: شرکت ملي گاز، پول را از بانک مرکزي دريافت مي‌کند و با هر روشي که بانک مرکزي موافق باشد، موافق هستيم. تلاش اين بوده که روش قرارداد دنبال شود.

ايران سومين کشور توليدکننده مواد بودارکننده گاز شد

مدير عامل شرکت ملي گاز ايران هم‌چنين از توانايي ايران در زمينه توليد مواد بودار کننده گاز (مرکاپتان) خبر داد.

او اظهار کرد: به زودي واحد توليد ماده بودارکننده گاز با حضور رييس جمهور افتتاح خواهد شد و ايران بعد از فرانسه و روسيه سومين توليدکننده اين ماده مي‌شود که گاز را در زمان نشتي بودار مي‌کند.

93/6درصد جمعيت ايران از گاز طبيعي بهره‌مندند

منتظر تربتي در ادامه با اشاره به سابقه فعاليت شرکت ملي گاز گفت: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، تنها هشت شهر به شبکه گازرساني شهري کشور وصل بود و گازرساني به ديگر شهرها موضوعيت نداشت. با پيروزي انقلاب و در طول سال‌هاي جنگ تحميلي عراق عليه ايران، سوخت گاز، جايگزين نفت سفيد شد، به‌دليل به‌کارگيري اين سياست روند توسعه گازرساني شتاب گرفت.

وي با بيان اين‌که توليد گاز در ايران تا سال 1368 شمسي، روزانه 35 ميليون مترمکعب بود، اظهار کرد: شناسايي مخازن گازي از سال 68 به بعد آغاز شد و طبق ذخاير گاهي ايران و گاهي روسيه نخستين کشور دارنده گاز در جهان هستند.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران ادامه داد: تاکنون 1139 شهر، 27 هزار روستا گازرساني شده‌اند. به‌طور کلي 97 درصد جمعيت شهري و 82 درصد جمعيت روستايي اکنون زيرپوشش شبکه گازرساني هستند.

به گفته منتظر تربتي بخش عمده نياز صنعت گاز اکنون در داخل تامين مي‌شود. 94 درصد جمعيت کشور اکنون از نعمت گاز بهره مي‌برند.

ايران آماده صادرات گاز به پاکستان است

وي با اشاره به صادرات گاز به پاکستان اظهار کرد: زيرساخت‌ها براي صادرات گاز به پاکستان مهياست و ما آماده انتقال گاز به اين کشور هستيم؛ پاکستان بايد در اين باره تصميم بگيرد.

مديرعامل شرکت ملي گاز افزود: ايران فعلا برنامه‌اي‌ براي مشارکت در فراهم کردن زيرساخت‌ها در بخش پاکستاني خط لوله آي‌پي ندارد و اميدواريم بخش خصوصي پاکستان در اين حوزه سرمايه‌گذاري کند.

منتظر تربتي درباره خط لوله صادرات گاز تاپي گفت: عبور از مسير ايران خط لوله صادرات گاز تاپي را امن‌تر و اقتصاديي‌تر مي‌کند و ايران آماده دريافت گاز ترکمنستان در شمال است.

شرکت گاز تصميمي براي تغيير بهاي گاز ندارد

وي درمورد احتمال تغيير نرخ گاز در سال آينده گفت: مجلس بايد دراينمورد تصميم بگيرد. شرکت گاز برنامه اي براي اين موضوع ندارد.

گازرساني به مکران ادامه دارد

مديرعامل شرکت ملي گاز درباره گازرساني به مکران هم توضيح داد: پروژه تعريف شده و 30کيلومتر از خط لوله اجرا شده است. در اين حوزه، نگراني نداريم و توسعه خط لوله و صنايع اين منطقه همزمان پيش مي‌رود.

ادامه مذاکرات با ترکمنستان

منتظر تربتي در ادامه درباره اختلاف ايران و ترکمنستان درباره اين‌که ترکمنستان شير گاز خود را روي ايران بست، گفت: موضوع داوري مطرح است اما به دليل توسعه روابط دو کشور مذاکرات هم دنبال مي‌شود.

وي با بيان اين‌که رشد مصرف گاز در کشور سالانه شش درصد است، گفت: روزانه 800 ميليون مترمکعب گاز در داخل کشور توليد مي‌شود که معادل پنج ميليون بشکه نفت است. حجم انتقال گاز روزانه بيش از 750ميليون مترمکعب در روز است و با توسعه‌اي که در خطوط لوله انجام شده نگران افزايش توليد نيستيم.

به گفته مديرعامل شرکت ملي گاز، پيش‌بيني مي‌شود افزايش توليد به 70 تا 100ميليون مترمکعب برسد.

انتخاب سرمايه‌گذار توسعه مخزن شوريجه

مديرعامل شرکت ملي گاز در ادامه با اشاره به توسعه مخزن شوريجه، اظهار کرد: در حال انتخاب سرمايه‌گذار هستيم که به محض اين‌که پيمانکار انتخاب شود، توسعه آن آغاز خواهد شد. اين طرح يک طرح 600 ميليون يورويي است.

منتظرتربتي با اشاره به گازرساني به زاهدان گفت: به‌طور کلي بايد 1350 کيلومتر شبکه داخلي احداث کنيم که تاکنون 473 کيلومتر آن اجرا و گاز تزريق شده است و 400 کيلومتر ديگر هم در دست اجرا قرار دارد. در اين راستا دو قرارداد 250 کيلومتري در مرحله مناقصه قرار دارد. با اجراي اين پروژه همه شهر زاهدان تحت پوشش شبکه گاز قرار مي‌گيرد.

حجم مخزن گاز در سال 96

وي در ادامه درباره حجم مصرف گاز در بخش‌هاي مختلف کشور، ادامه داد: حجم مصرف گاز در بخش خانگي 25 درصد، در بخش نيروگاهي 37 درصد، در بخش صنايع 30 درصد، در بخش CNG چهار درصد و بخش عمومي نيز چهار درصد بوده است.

به گفته مديرعامل شرکت ملي گاز، مقدار عرضه گاز به نيروگاه‌ها تا پايان اسفندماه به 70 ميليارد مترمکعب مي‌رسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته