جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

 معادلات انرژي 

 جزئيات تامين سرمايه طرح‌هاي پتروشيمي از طريق فروش اوراق مشارکت

مدير سرمايه‌گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي، جزئيات تامين سرمايه طرح‌هاي پتروشيمي از طريق فروش اوراق مشارکت اسلامي را تشريح کرد.

حسين علي‌مراد در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تامين سرمايه طرح‌هاي پتروشيمي از طريق انتشار اوراق قرضه، اظهار کرد: مجوز انتشار اوراق در قانون ايران و در چارچوب فعاليت‌هاي بازار سرمايه که همان بورس است، ديده شده است. طبق بررسي‌هاي انجام شده، نکته‌ي مهم اين است که شرکت‌هايي که متقاضي استفاده از اين اوراق در صنعت پتروشيمي هستند، يک مشکل اساسي دارند که ضمانتي که براي صادر شدن اين اوراق لازم است، با چالش‌هايي روبه‌رو است.

وي با تاکيد بر اين‌که به اعتقاد ما انتشار اينگونه اوراق با توجه به شرايط فعلي ايران و لزوم اتکاء به منابع داخلي بسيار مطلوب است، افزود: مشکل اين است که نمي‌توانند ضمانت‌نامه‌هاي خاص را ارائه کنند و صادرکردن اوراق به تعويق مي‌افتد و ممکن است امکان‌پذير نباشد.

مدير سرمايه‌گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي از تشکيل کارگروهي براي حل مشکل مذکور خبر داد و گفت: کارگروهي متشکل از مديران ارشد وزارت نفت به اتفاق شخص وزير، شرکت‌ها و هلدينگ‌هايي که مي‌خواهند از اين نوع اوراق استفاده کنند، تشکيل شده تا راهکارهايي براي حل مشکل مذکور پيش‌بيني شود. احتمالا از راهبردي که اين کارگروه قرار است به آن برسد، استفاده مي‌شود تا چاپ اوراق سريع‌تر اتفاق بيفتد.

علي‌مراد ادامه داد: درواقع براي اين‌که اوراق عرضه شود و سازمان بورس مجوز لازم را براي عرضه اوراق به مردم صادر کند، به ضمانتي نياز دارد که اين ضمانت بايد سازوکار عملي داشته باشد که مورد پذيرش بورس واقع شود. اين‌که اين ضمانت در طرح‌هاي پتروشيمي توسط چه شرکت‌هايي ارائه و چگونه انجام شود، مورد سوال است که در کارگروه بررسي مي‌شود.

وي به اين سوال که اين اوراق براي تامين سرمايه کدام طرح‌ها پيش‌بيني شده است، پاسخ داد: اين موضوع براي طرح‌هايي است که اولويت صنعت پتروشيمي و وزارت نفت بوده و از نظر استراتژيک براي کشور مهم است. هم‌چنين براي طرح‌هايي که مراحل پاياني خود را طي مي‌کند و با تزريق کمي سرمايه راه‌اندازي خواهند شد. فعلا بهتر است نام طرح‌ها ذکر نشود.

ميزان سرمايه مورد نياز براي اتمام طرح‌هاي مذکور

مدير سرمايه‌گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي درباره ميزان سرمايه مورد نياز براي اتمام طرح‌هاي مذکور نيز، ادامه داد: ميزان سرمايه مورد نياز برآورد شده، اما تمرکز خاصي روي مبلغ اوراق نداريم، زيرا ميزان سرمايه سرگردان مردم بيش از نياز صنعت پتروشيمي است.

براساس اين گزارش، چندي پيش بهزاد محمدي - مديرعامل صنايع پتروشيمي - اعلام کرد: وزير نفت به‌طور جدي پيگير موضوع تامين مالي طرح‌هاي پتروشيمي است و تامين سرمايه از طريق فروش اوراق مشارکت اسلامي هم در حال پيگيري بوده و هر هفته نشست‌هاي آن در دفتر وزير نفت برگزار مي‌شود.وي ابراز اميدواري کرده بود که تامين مالي طرح‌هاي پتروشيمي از طريق فروش اوراق مشارکت در ماه‌هاي آتي به سرانجام برسد که بخشي از مشکلات مالي طرح‌ها حل شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته