جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

 ميز خبر  

 رشد ماهانه واردات نفت هند از ايران

هند در دسامبر بيش از 300 هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد کرد که تقريبا حدود ميزان خريد محدود شده تحت معافيت آمريکا بود.به گزارش ايسنا، آمار کشتيراني که توسط رويترز رصد شد، نشان داد واردات نفت ايران در دسامبر نسبت به مدت مشابه سال 2017 به ميزان 41 درصد کاهش داشت اما در مقايسه با نوامبر که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران آغاز شد، 9.4 درصد رشد داشت.

واردات نفت هند از ايران در نوامبر به دليل آغاز تحريم‌هاي آمريکا، 41 درصد نسبت به اکتبر کاهش داشت و به پايين‌ترين ميزان در يک سال اخير رسيد. ايران نيز در ميان بزرگترين صادرکنندگان نفت هند در اکتبر از رتبه چهارم به رتبه ششم نزول کرد و سهم بازارش را به کشورهايي مانند عربستان سعودي، عراق و امارات متحده عربي واگذار کرد.

در نوامبر که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران آغاز شد، واردات نفت هند از ايران به طور ميانگين 276 هزار بشکه در روز بود، زيرا هند به دليل ابهامات در خصوص دريافت معافيت و امکان ادامه واردات از تهران، ناچار شد خريدش را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد.

هند به همراه هفت کشور از تحريم‌هاي آمريکا معافيت گرفت و اين معافيت‌ها به خريداران نفت ايران اجازه مي‌دهد به وارداتشان با حجم کمتر تا ماه مه سال 2019 ادامه دهند. هند تحت معافيت‌ها مي‌تواند حدود 300 هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد کند.

ايران در نوامبر ششمين صادرکننده بزرگ نفت به هند بود و عراق، عربستان سعودي و امارات متحده عربي سه رتبه اول را در اختيار داشتند.

طبق آمار نفتکش‌ها، در دسامبر نيز ايران ششمين صادرکننده بزرگ نفت به هند بود در حالي که در دسامبر سال 2017 جايگاه سوم را در اختيار داشت. سهم ايران از بازار نفت هند در دسامبر سال 2018 به 6.2 درصد در مقايسه با 11.7 درصد در دسامبر سال 2017 رسيد.

آمريکا:

معافيت تحريم‎هاي نفتي ايران را تمديد نمي‎کنيم

نماينده ويژه آمريکا در امور ايران مدعي است معافيت لحاظ شده براي 8 کشوري که همچنان خريدار نفت ايران هستند، از ماه ميلادي مي به بعد تمديد نخواهد شد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، «برايان هوک» نماينده ويژه آمريکا در امور ايران مدعي شد واشنگتن قصدي براي اعطاي معافيت‌هاي بيشتر به کشورهاي طالب نفت ايران ندارد.

وي همچنين مدعي شد که دليل معافيت‌هاي اوليه ممانعت از افزايش ناگهاني بهاي نفت بوده است.

معافيت‌هاي فعلي از تحريم‌هاي نفتي ايران در ماه ميلادي مي پايان مي‌يابد حال آنکه برنامه دولت واشنگتن بعد از اتمام اين دوره هنوز مشخص نيست.در نوامبر 2018، همزمان با اجراي تحريم‌هاي ضدايراني، آمريکا 8 کشور ازجمله چين، هند، ژاپن، عراق و کره جنوبي را مشمول معافيت کرد.

مديرعامل صندوق بازنشستگي:

يکي از بستگان درجه اول شهداي سانچي استخدام مي شوند

مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري گفت: يک نفر از بستگان درجه اول هر کدام از شهداي حادثه سانچي اعم از فرزندان و همسران آنها در شکت ملي نفتکش يا ديگر سازمان ها استخدام مي شوند.

جمشيد تقي زاده در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: اين مساله شامل فرزندان بالغ شهدا بوده و حتي فرزنداني که به سن بلوغ نرسيده اند، پس از رسيدن به اين سن در صورتي که تمايل داشته باشند و صلاح بدانند در سيستم شرکت ملي نفتکش جذب خواهند شد.

وي، اولويت به کارگيري فرزندان و همسران شهداي حادثه سانچي را در شرکت ملي نفتکش ايران عنوان کرد و گفت: اينها جايگزين پدران و همسران خود خواهند شد.

تقي زاده ادامه داد: در ديگر سازمان ها نيز تلاش شده که در اين چارچوب پوشش خاصي شامل حال خانواده هاي شهداي سانچي شود اما ترجيح آنها بر شرکت ملي نفتکش ايران است.

وي افزود: در اين چارچوب کساني که مستندات لازم و مجوزهاي مورد نياز را تکميل و کار انحصار وراثت را انجام داده باشند، در اولويت خواهند بود.

تقي زاده گفت: در اين رابطه تيمي مشخص شده که خدمات ويژه را به خانواده هاي شهدا ارائه خواهد کرد.

وي از تامين اعتبارات لازم براي پرداخت مستمري به خانواده هاي شهداي سانچي خبر داد و گفت: اين اعتبارات در اختيار شرکت ملي نفتکش است.

وزير تعاون:يک ميليون و 217 هزار دلار ديه بابت سانچي پرداخت شد

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از پرداخت يک ميليون و 217 هزار دلار يه به خانواده هاي شهداي حادثه سانچي خبر داد.

محمد شريعتمداري در حاشيه آيين گراميداشت نخستين سالگرد شهداي سانچي افزود: اين مبلغ به خانواده هايي که تشريفات قانوني مربوط به حصر وراثت را طي کرده و پرونده تشکيل داده اند، پرداخت شده است.

وي همچنين از پرداخت 340 هزار دلار غرامت به فرزندان اين شهدا خبر داد.

شريعتمداري با ابراز تسليت به خانواده هاي شهداي سانچي گفت: هيچ اقدامي جايگزين اين ضايعه بزرگ نخواهد شد اما بابت سال هاي خدمتي که اين شهدا داشته اند تمام کادر کشتي بيمه هستند و از ابتداي حادثه تلاش شده حداقل امکانات در توان شرکت ملي نفتکش در اختيار خانواده هاي آنان قرار گيرد.

شريعتمداري همچنين از پرداخت 50 تا 60ميليون تومان به عنوان مستمري به هر يک از خانواده هاي شهداي سانچي خبر داد و گفت: در حوزه استخدام فرزندان شهدا نيز همه اينها به کار گرفته خواهند شد.

وي در اين پيوند توضيح داد: خانواده هايي که اقدام کرده بوند کارها در دست انجام است که در اين ميان 9 خانواده ها مراجعه نکرده بودند که از آنها تقاضا شد، مراجعه کنند.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي خاطرنشان کرد: در دادگاه هنگ هنگ اصل موضوع تصادف کشتي ايراني و چيني مطرح شده که مراحل توسط وکلا و شرکت نفتکش ايران پيگيري مي شود.

وي در عين حال از اخذ مبالغي بابت بيمه از سوي شرکت هاي بيمه براي کشتي سانچي خبر داد و گفت: بيمه هاي بين المللي خسارت خود را (در ارتباط با آلودگي دريايي و امداد و نجات در درياها طبق کنوانسيون هاي بين المللي) پرداخت کرده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته