جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

 پيامدهاي خطرناک کمبود ويتامين D دربدن 

 ويتامين D مي تواند بر خلق و خوي انسان تاثيرگذار باشد. مطالعات مختلف ارتباط بين کمبود ويتامين D و افسردگي را نشان داده اند.در فصل زمستان به واسطه کوتاه شدن روز و کاهش دماي هوا، دريافت ويتامين D به ميزان کافي مي تواند دشوار شود. سطوح ناکافي اين ماده مغذي مي تواند موجب بروز مشکلات سلامت، از جمله بيماري هاي قلبي و ضعف استخوان ها شود. کودکان مبتلا به کمبود ويتامين D در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به نرمي استخوان قرار دارند.به گزارش عصر ايران به نقل از "اينسايدر"، ويتامين D هورموني است که به واسطه قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشيد در بدن توليد مي شود. اين ماده مغذي به بدن در جذب کلسيم و حفظ سطوح سالم فسفر کمک مي کند. برخي مکمل ها و مواد غذايي مانند ماهي هاي چرب، به بدن در توليد ويتامين D کمک مي کنند، اما راحت‌ترين روش دريافت آن از خورشيد است.

به گفته کلينيک مايو، مقدار مصرف توصيه شده روزانه براي ويتامين D برابر با 400 واحد بين المللي براي کودکان تا يک سال، 600 واحد بين المللي براي افرادي که در بازه سني يک تا 70 سال قرار دارند، و 800 واحد بين المللي براي افرادي است که بيش از 70 سال سن دارند. با اين وجود، ممکن است بزرگسالان سالم به دريافت ميزان بيشتري از اين ويتامين نياز داشته باشند.

مطالعه اي در سال 2010 نشان داد که 41.6 درصد از جمعيت بزرگسالان آمريکا با کمبود ويتامين D مواجه هستند. بنابر اين مطالعه، کمبود ويتامين D زماني رخ مي دهد که سطوح اين ماده مغذي در خون کمتر از 20 نانوگرم در هر ميلي ليتر باشد. براي برخورداري از سطوح کافي ويتامين D، افراد حاضر در اين مطالعه نيازمند دريافت 5,000 واحد بين المللي براي رسيدن به سطح 30 نانوگرم در هر ميلي ليتر از خون خود بودند.

در ادامه با برخي از پيامدهاي ناخوشايند کمبود ويتامين D بيشتر آشنا مي شويم.

تعريق بيش از حد در قسمت سر

تعريق بيش از حد در قسمت سر مي تواند يکي از نشانه هاي نخست و کلاسيک کمبود ويتامين D باشد.

احساس خستگي بيش از حد معمول

مطالعه اي در سال 2015 با حضور پرستاران زن، ارتباطي قوي بين خستگي و کمبود ويتامين D را نشان داد. مطالعه اي ديگر نشان داد که مصرف مکمل ويتامين Dمي تواند به بهبود احساس خستگي کمک کند. شواهدي مبني بر ارتباط کمبود ويتامين D با خستگي و اختلالات خواب وجود دارند.

تضعيف سيستم ايمني بدن

سطوح کافي ويتامين D براي حفظ سطوح مناسب کلسيم ضروري است، اما مطالعات نشان داده اند که اين ويتامين براي حفظ سلامت سيستم ايمني نيز ضروري است. کمبود ويتامين D مي تواند احتمال ابتلا به بيماري را افزايش دهد.

مطالعه اي در فنلاند نشان داد، افرادي که با کمبود ويتامين D مواجه بودند، در مقايسه با افرادي که داراي سطوح بالا از اين ويتامين بودند، دو و نيم برابر احتمال بيشتري داشت به سينه پهلو مبتلا شوند.

افزايش احتمال ابتلا به افسردگي

ويتامين D مي تواند بر خلق و خوي انسان تاثيرگذار باشد. مطالعات مختلف ارتباط بين کمبود ويتامين D و افسردگي را نشان داده اند.

احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي و پرفشاري خون

نتايج مطالعه اي که در نشريه American College of Cardiology منتشر شد، نشان داد که افراد داراي سطوح پايين ويتامين D احتمال بيشتري دارد به بيماري عروق کرونر مبتلا شوند و شدت بيماري نيز در اين افراد بيشتر است.

مطالعه اي در سال 2013 نيز ارتباط بين پرفشاري خون يا فشار خون بالا را با کمبود ويتامين D نشان داد.

افزايش احتمال شکستگي استخوان، و ابتلاي کودکان به نرمي استخوان

از آنجايي که ويتامين D به بدن در جذب کلسيم کمک مي کند، سطوح ناکافي اين ماده مغذي مي تواند به تضعيف استخوان ها منجر شده و خطر شکستگي استخوان افزايش يابد.

بدون ويتامين D کافي، کلسيم به خوبي در بدن جذب نمي شود. ويتامين D، به ويژه ويتامين D3 که جذب کلسيم را افزايش مي دهد، براي پيشگيري از شکنندگي استخوان ها ضروري است.

سطوح ناکافي ويتامين D در بزرگسالان، آنها را در معرض خطر پوکي استخوان و استئومالاسيا قرار مي دهد. استئومالاسيا موجب نرمي استخوان ها مي شود و پوکي استخوان نازکي و افزايش شکنندگي استخوان ها را به همراه دارد.

در کودکان، کمبود ويتامين D مي تواند به نرمي استخوان منجر شود که خطر ناهنجاري هاي اسکلتي را افزايش مي دهد.

افزايش خطر ابتلا به بيماري ام‌اس

برخي مطالعات نشان داده اند که سطوح پايين ويتامين D مي تواند خطر ابتلا به بيماري ام‌اس را افزايش دهد و براي افرادي مبتلا به اين بيماري، سطوح کافي ويتامين D مي تواند به کاهش شدت علائم بيماري منتج شود.

افزون بر اين، به نظر مي رسد بين قرار گرفتن ناکافي در معرض نور خورشيد و ابتلا به بيماري ام‌اس رابطه اي وجود دارد.

افزايش خطر ابتلا به شيزوفرني

نتايج يک بررسي در سال 2014 که شامل هشت مطالعه مي شد، نشان داد، افرادي که با کمبود ويتامين D مواجه هستند، دو برابر احتمال بيشتري دارد به شيزوفرني مبتلا شوند، اما براي تاييد قطعي اين رابطه به انجام آزمايش هاي باليني بيشتر نياز است.

افزايش احتمال ابتلا به زوال عقل يا بيماري آلزايمر

نتايج مطالعه اي که در سال 2014 انجام شد، نشان داد، افراد پير که با کمبود متوسط تا شديد ويتامين D مواجه هستند، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به زوال عقل يا بيماري آلزايمر قرار دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته