جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

 خبرپزشكي 

 تاثير 3 داروي پرمصرف در درمان اختلالات روان

پزشکان در بررسي‌هاي خود به اثرگذار بودن سه داروي رايج در کاهش علائم بيماري‌هاي روحي-رواني دست يافتند.به گزارش ايسنا، در اين بررسي آمده‌ است: سه داروي رايج که به طور معمول در درمان مشکلات قلبي-عروقي يا ديابت توصيه مي‌شوند مي توانند به درمان برخي از بيماري‌هاي رواني از قبيل شيزوفرني کمک کنند.

گروهي از متخصصان انگليسي با همکاري محققان دانشگاه هنگ‌کنگ و سوئد در مطالعه‌اي نشان دادند که چگونه برخي از داروهاي تجويزي رايج و پرمصرف در درمان برخي از مشکلات جسمي مي‌توانند بر علائم بيماري‌هاي رواني تاثيرگذار باشند.به گفته آنها برخي از بيماري‌هاي روحي-رواني از جمله اختلال دو قطبي، شيزوفرني با درصد بالايي از مرگ و مير همراه هستند و درمان آن‌ها مشکل است.

در اين بررسي متخصصان به بررسي تاثير سه داروي هيدروکسي متيل‌گلوتاريل کوآنزيم آ ردوکتاز (داروي تجويزي براي کنترل کلسترول بالا و بيماري قلبي)، آنتاگونيست کلسيم نوع L (داروي تجويزي فشار خون بالا) و بيگوآنيد (داروي درمان ديابت) پرداختند.

آنها به مطالعه روي تعداد 142 هزار و 691 نفر در سوئد پرداختند که به بيماري شديد رواني مبتلا بوده و در دوره‌اي از يک يا چند داروي نام‌برده شده در بالا مصرف کرده بودند.به گزارش مديکال نيوز تودي، متخصصان در اين آزمايش‌ها مشاهده کردند بيماران مبتلا به مشکلات رواني که از اين داروها مصرف کرده‌اند کمتر به دليل علائم رواني در بيمارستان تحت درمان قرار گرفته‌اند. همچنين در بيماران مبتلا به اختلال دو قطبي و شيزوفرني موارد خودزني در آنان با مصرف اين سه دارو کمتر بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته