جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

 خبر 

 يک تحقيق جديد نشان مي دهد؛

ارتباط بين استفاده از قليان و ابتلا به ديابت

مطالعه جديد نشان مي دهد رابطه قوي اي بين استفاده از قليان و ابتلا به ديابت وجود دارد.به گزارش مهر، استعمال دخانيات عامل مرگ سالانه 6 ميليارد نفر در جهان است و قليان دومين شيوه متداول استعمال دخانيات است.ارتباط بين سيگار کشيدن و بيماري هاي نظير بيماري هاي قلبي، ديابت، سرطان و اختلالات تنفسي به خوبي اثبات شده اند. تحقيقات جديد نشان مي دهد رابطه مستقيمي بين استفاده از قليان و بروز سندروم متابوليک، ديابت، و چاقي وجود دارد.

در قليان، دود حاصل از تنباکو از آب عبور مي کند. از اينرو اين برداشت اشتباه وجود دارد که قليان نسبت به سيگار، کمتر سمي و مضر است.اما نتايج اين مطالعه نشان مي دهد برخلاف باور عموم، حقيقت اين است که تاثيرات مضر کشيدن قليان مي تواند به مراتب بيشتر از سيگار باشد.نتايج تحقيقات نشان مي دهد شيوع چاقي، سندروم متابوليک و ديابت در افراد قلياني در مقايسه با افراد ديگر و حتي سيگاري ها به مراتب بيشتر است.

مطالعات محققان دانشگاه کاليفرنيا نشان مي دهد کشيدن قليان به مدت 30 دقيقه منجر به بروز فاکتورهاي پرخطر قلبي-عروقي نظير سيگار کشيدن مي شود. قليان مي تواند منجر به سفت شدن عروق شود که از علائم مهم ابتلا به فشارخون بالا است. اين وضعيت ريسک حملات قلبي، سکته و ساير اختلالات قلبي-عروقي را افزايش مي دهد.

ابتلاي يک ميليون و سيصد هزار ايراني به بيماري صرع

رئيس پانزدهمين کنگره بين المللي صرع با بيان اينکه در حال حاضر يک ميليون و سيصد هزار نفر در کشور ما مبتلا به بيماري صرع هستند گفت: از اين تعداد 400 هزار نفر مقاوم به درمان هستند. دکتر حسين پاکدامن رئيس انجمن مغز و اعصاب ايران در آستانه برگزاري پانزدهمين کنگره بين المللي صرع اظهار داشت: صرع بيماري است که در صورتي که زود تشخيص داده شود عوارض آن کاهش پيدا مي‌کند و کيفيت زندگي بيمار افزايش خواهد يافت

به گزارش روابط عمومي کنگره، وي ادامه داد: در کشورهاي اروپايي و آمريکا هزينه زيادي صرف تحقيقات و درمان بيماران مبتلا به سر مي شود اما در کشور ما توجه زيادي در خصوص تحقيقات براي تشخيص و درمان اين بيماران نمي‌شود. پاکدامن با بيان اينکه در حال حاضر يک ميليون و سيصد هزار نفر در کشور ما مبتلا به بيماري صرع هستند گفت: از اين تعداد 400 هزار نفر مقاوم به درمان هستند رئيس پانزدهمين کنگره بين المللي صرع آمار بالاي تصادفات رانندگي در کشور يکي از علل اصلي ابتلا به بيماري صرع دانست و گفت: آمار مبتلايان به صرع در کشور ما دو تا سه برابر کشورهاي در حال پيشرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته