جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2861

  تاثير منفي سايتهاي اينترنتي بر زنان مبتلا به بي اشتهايي عصبي  

محققان علوم پزشکي اعلام کردند زنان جوان که نگران وضع جسماني خود هستند با مشاهده پايگاههاي خبري مربوط به بي اشتهايي عصبي ، انورکسي ، در اينترنت ، بيشتر دچار مشکل مي شوند.   به گزارش  واحد مرکزي خبربه نقل از خبرگزاري رويترز از نيويورک ، مطالعه اخير محققان نشان مي دهد زنان با مشاهده اين سايتهاي اينترنتي به جاي انکه اشتهاي بيشتري پيدا کنند ، دچار مشکلات بيشتري مي شوند و بي اشتهايي عصبي انها تشديد مي شود. محققان دانشگاه ميسوري در کلمبيا اين تحقيق را تحت سرپرستي دکتر انان باردون انجام دادند. هر چه نگراني ها نسبت به افزايش وزن و چاقي افزايش مي يابد،برخي افراد تصميم به زياد لاغر شدن دارند،تا حدي که به خود گرسنگي مي دهند. افراد با اختلال بي اشتهايي نسبت به غذا و لاغر ماندن به طرز وسواسي آزار مي بينند. آنها وزن بدن خود را که براي سن و قد آنها طبيعي است نگه نمي دارند بلکه در حقيقت،آنها به صورت يک اسکلت لاغر هستند ولي هنوز فکر مي کنند که چاق هستند. براي جلوگيري از افزايش وزن يا ادامه دادن به کاهش وزن، افراد با بي اشتهايي ممکن است به خود گرسنگي بدهند يا به طرز شديدي ورزش کنند. بي اشتهايي راهي و تلاشي براي غلبه بر مشکلات روحي است، يک نوع کمال گرايي و تمايل به کنترل است.افراد با بي اشتهايي اغلب ارزش خود را با مقدار لاغري خود گمانه ميزنند. بي اشتهايي ممکن است به علت توجهات رسانه ها و متخصصان تلويزيوني مرسوم شده باشد، اما در حقيقت، محدود کردن شيوع آن مشکل است. برخي تخمينها ميگويند فقط حدود يک درصد از دختران و زنان آمريکايي بي اشتهايي دارند. تخمينهاي ديگري بيانگر اين است که تا ده درصد از دختران بالغ دچار بي اشتهايي هستند. ممکن است به طور زيادي در بين سنين سيزده تا نوزده سالگي شايع باشد چون اغلب وقتي بي اشتهايي شروع مي شود ، خيلي از نوجوانان تجربه هايي با غذا ها دارند. پسرها و مردان نيز ممکن است دچار بي اشتهايي شوند، ولي اغلب آنها خيلي ديرتر از زنان به آن ميرسند.
بي اشتهايي يا انورکسي، از نظر تکنيکي موسوم به بي اشتهايي عصبي يا انورکسي نروزا است، که ميتواند مزمن باشد و فائق آمدن بر آن سخت باشد. اما با درمان ، افراد با اين بيماري ميتوانند احساس سلامت بهتري نسبت به خود داشته باشند، و به عادت هاي سالم خوردن باز گردند و خيلي از عوارض وخيم بيماري را کاهش دهند.
دو دسته از بي اشتهايي عبارتند از:
- محدود کردن افراد: عمدتا وزن خود را از طريق محدود کردن شديد مقدار غذايي که مي خورند از دست مي دهند. آنها همچنين تلاش به کاهش وزن به وسيله ورزش زياد دارند.
- پاکسازي :افراد سعي در کنترل وزن خود به وسيله استفراغ کردن دارند، که به معني خلاص شدن از غذا و کالري ها به وسيله استفراغ بعد از خوردن يا به وسيله سو» مصرف از ملين ها و ادرار آورها يا تنقيه مي باشد.برخي ممکن است بعد از عياشي کردن، يا مقدار زيادي غذا خوردن، استفراغ کنند.
ديگران ممکن است بعد از خوردن حتي مقدار کمي استفراغ کنند، مانند يک قطعه کوچک از شيريني.
افراد با بي اشتهايي بين اين دو دسته عقب و جلو مي روند، و يا ممکن است خود را با ترکيبي از اين عادتها تطبيق دهند.
بي اشتهايي سواي از اينکه از کدام نوع باشد، داراي علائم و نشانه هاي روحي و رفتاري بعلاوه کاهش وزن جدي است.
نشانه هاي فيزيکي
علائم و نشانه هاي فيزيکي بي اشتهايي عبارتند از:
- ظاهر لاغر
- شمارش خوني غير طبيعي
- خستگي و کوفتگي
- سرگيچه و غش
- ناخن هاي طرد و شکننده
- موهاي نازک و شکننده و دچار ريزش
- موهاي نرم و کرک داري که بدن را پوشانده اند
- نبود عادت ماهيانه
- پوست خشک
- عدم تحمل سرما
- نامنظم بودن ضربانات قلبي
- پايين بودن فشار خون
- کمي آب بدن
- پوکي استخوان
نشانه هاي روحي و رفتاري
خصوصيات روحي و رفتاري در ارتباط با بي اشتهايي عبارتند از:
- امتناع از خوردن
- انکار گرسنگي
- ورزش کردن زياد
- خلق يکنواخت، يا فاقد احساس
- مشکل تمرکز
- مقدم دانستن کار بر غذا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته