جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6043

 يادداشت 

 نقش استار‎تاپ ها در اشتغال دانش‎آموختگان دانشگاهي

Review Role "Startup" In employment Graduates Academic

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

در‎ حال‎حاضر، مسئله بيكاري دانش‌آموختگان دانشگاهي در كشور، بسيار نگران‌کننده و در وضعيت اسفناك قرار دارد. براي اين منظور لازم است راهكارهايي از سوي مسئولين جهت رفع آن بكار گرفته شود. به نظر مي‏رسد راه‌يابي و نفوذ دانش و فناوري دانشگاهي به بازار کار، راهكاري مناسب و سنجيده جهت رفع اين مسئله باشد. در اين ميان شرکت‌هاي استارت‎ آپ كه بر اساس ايده و خلاقيت افراد و دانشجويان شكل گرفته‏اند مي‌تواند علاوه بر راهيابي دانش و فناوري دانشگاهي به بازار کار در بهبود اشتغال دانش‌آموختگان و كارآفريني نيز موثر باشند.

استارتاپ ها شرکت‌هاي کوچکي هستند که معمولا بر اساس ايده و خلاقيت يک نفر يا مجموعه‌اي از افراد شکل‌گرفته‌اند؛ اين شرکت‌ها، در تلاش هستند که با استفاده از ايده جديد و خلاقيتي که در ارائه محصول يا خدمت از خود نشان مي‌دهند، اشتغال‌زايي و درآمدزايي کنند.
استارتاپ ها از زمان ظهور براي بهره‌گيري از ارزش بازار ايجاد شده توسط اينترنت به وجود آمدند و تلاش کردند تا با مطرح کردن ايده‌هاي نو، محصولات و خدمات جديد و جذابي ارائه کنند که بتوانند مشتريان را به خود جذب کنند.

در پژوهشي از سوي موسسه‌اي به نام گاست، از بين شتاب‌دهنده در دنيا،حدود 11 هزار و 700 استارت تاپ شکل گرفته که حدود 209 ميليون دلار ميزان سرمايه‌گذاري، فقط در حوزه شتاب‏دهي توسط اين شتاب‌دهنده‌ها سرمايه‌گذاري شده است، که در اين ميان سهم کل خاورميانه از آن 11 هزار استارت تاپ، 172/1 استارت تاپ است و متاسفانه درصد بسيار اندک آن متعلق به کشور ايران است.

هنگامي‌که افراد تشکيل تيم مستقر در شرکت‌هاي شتاب‌دهنده در جامعه کارآفريني مي‌کنند. شتاب‌دهنده‌ها معمولاً يک سرمايه اوليه نقدي را به اين افراد مي‌دهند تا فعاليت خود را شروع کنند. اين در حالي است كه در كشور ما كمترين توجهي به اين مساله نمي‌شود و بانک‌ها با شرايط بسيار سخت اقدام به پرداخت وام مي‌کنند يا در شرايطي وثيقه‌هاي درخواستي چنان سنگين است كه از عهده چند دانش‌آموخته صاحب ايده و فكر خارج است.

نكته دوم نحوه شکل‌گيري شرکت‌هاي استارت تاپ است. سؤال اينجاست: چگونه يک شرکت استارت تاپي شکل مي‌گيرد تا در كشور کارآفريني و اشتغال رخ دهد؟

بر اين اساس لازم است دانش‌آموختگان علاقه‌مند به مقوله‌هاي کارآفريني و اشتغال در كشور به هم متصل شوند تا بتوانند منجر به نوآوري و شکل‌دهي اين شرکت‌ها باشد. تمام اين مراحل در هر قدم خود نياز به راهنمايي مسئولين دانشگاهي را دارد. اما چقدر مسئولين در اين مرحله موفق بودند قضاوت با افراد است. اينكه فقط با طراحي يك وب‌سايت و ثبت‌نام دانش‌آموختگان در آن منجر به حل مشكل بيكاري شود، جاي تامل است.

دانشگاه‌ها به‌عنوان شتاب‌دهنده‌هاي کارآفريني لازم است به اين تيم‌هاي نوپا کمک كنند تا اين تيم‌ها با همكاري مسئولين دانشگاهي بتوانند با برداشتن موانع در ورود به محيط کسب‌وکار و بازار جهت اشتغال دانش‌آموختگان جامه عمل بپوشانند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته