جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6044

 ميز خبر  

 20 طرح توسعه‌اي صنعت پالايش ايران به ثمر مي‌نشيند

همزمان با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي بيش از 20 طرح شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي به ارزش تقريبي 35 هزار ميليارد ريال و 861 ميليون يورو به بهره‌برداري مي‌رسد.

به گزارش شانا، فاز سوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج‌فارس، طرح افزايش ظرفيت توليد و ارتقاي کيفيت بنزين پالايشگاه نفت بندرعباس، گوگردزدايي از نفت‌گاز پالايشگاه نفت تبريز، تامين آب مصرفي مورد نياز پالايشگاه آبادان از رودخانه بهمنشير و همچنين طرح ساماندهي بندر صادراتي ماهشهر بخشي از مهم‌ترين طرح‌هاي آماده بهره‌برداري در دهه‌ فجر امسال هستند.طرح ساخت خط لوله 20 اينچ نايين - کاشان - ري و احداث خط لوله آبادان - اهواز - اراک - تهران و پروژه تقطير سوم و گاز مايع پالايشگاه اصفهان از ديگر طرح‌هاي پالايشي آماده بهره‌برداري همزمان با چهلمين سالروز پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي است.

بهره‌برداري از فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس

با بهره‌برداري از فاز سوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس، 12 ميليون ليتر به آمار توليد بنزين يورو 5 کشور افزوده شده و بنزين توليدي در اين پالايشگاه‌ هم‌اکنون وارد چرخه توزيع سوخت کشور شده است. افزايش يک ميليون و 100 هزار ليتري توليد نفت‌سفيد، 4 ميليون ليتري نفت‌گاز و 840 مترمکعبي گاز مايع از ديگر دستاوردهاي بهره‌برداري از فاز سوم اين پالايشگاه است.

خط لوله 20 اينچ نايين - کاشان- ري در آستانه بهره‌برداري

پروژه احداث خط لوله 20 اينچ نايين- کاشان- ري با 430 کيلومتر طول و 20 اينچ قطر در سال 1391 آغاز شد و با بهره‌برداري از آن، فرآورده‌هاي توليدي در پالايشگاه‌هاي ستاره خليج‌فارس و بندرعباس و نيز فرآورده‌هاي وارداتي به مرکز و شمال کشور منتقل مي‌شود. افزايش ظرفيت انتقال فرآورده‌هاي نفتي به ميزان 150 هزار بشکه در روز و انتقال فرآورده‌هاي وارداتي به ميزان 200 هزار بشکه در روز از مهم‌ترين دستاوردهاي اين طرح است.

افزايش 40 ميليون تني ظرفيت صادراتي - بندري کشور

طرح ساماندهي بندر صادراتي ماهشهر به منظور افزايش 40 ميليون تني ظرفيت صادراتي بندري کشور، بازسازي و نوسازي تأسيسات موجود در بندر صادراتي ماهشهر بر پايه ‎‎ضوابط و استانداردهاي قابل قبول پايانه‌هاي دنيا به ‏منظور بهره‌گيري از اين بندر ‎‎استثنايي به‌منظور واردات بنزين، MTBE، گازوئيل و صادرات نفت کوره، نفت سفيد، ميعانات گازي، گازوئيل، بنزين و... در سال 1386 آغاز به‌کار کرد.

لايروبي و قابليت پهلودهي کشتي‌هاي 80 هزار تني، ايجاد تسهيلات سوخت‌گيري کشتي‌ها (بانکرينگ)، بازسازي شش اسکله موجود و تجهيز اسکله‌هاي جديد به سيستم‌هاي کنترل پيشرفته، نوسازي و افزايش ظرفيت مخازن ذخيره، افزايش بازوهاي بارگيري از 32 به 49 عدد و تغيير سيستم house pipe به سيستم هيدروليکي، افزايش ذخيره‌سازي فرآورده‌هاي نفتي به ميزان 4 ميليون بشکه، تغيير سيستم اطفاي حريق از حالت غيراتوماتيک به سيستم اتوماتيک با آب و فوم و مکانيزه‌ کردن همه سيستم‌هاي کنترلي از مهم‌ترين دستاوردهاي اين طرح است.

طرح افزايش ظرفيت توليد و ارتقاي کيفيت بنزين پالايشگاه بندرعباس

اين طرح به عنوان يکي از مهم‌ترين طرح‌هاي صنعت پالايش کشور با هدف خودکفايي در تامين بنزين مورد نياز کشور که هزينه ريالي اجراي آن 11 هزار و 85 ميليون ريال ورقم ارزي 313 ميليون يورو اعلام شده است، شامل پروژه‌هاي واحد تصفيه هيدروژني نفت‌گاز، تصفيه نفتاي سبک، ايزومريزاسيون، تصفيه گاز ترش با آمين، تصفيه آب ترش، بازيافت گوگرد، احداث 17 دستگاه مخزن استوانه‌اي و کروي ذخيره‌سازي مواد نفتي، دانه‌بندي گوگرد، توليد آب شيرين از دريا، توليد ازت صنعتي، توليد برق با استفاده از توربين گازي مي‌شود، اجراي اين طرح از سال 1386 آغاز و واحدهاي مختلف آن به‌تدريج راه‌اندازي شده است و در دهه فجر امسال به بهره‌برداري کامل مي‌رسد.

طرح‌هاي توسعه‌اي پالايشگاه نفت اصفهان

پروژه‌هاي تقطير سوم و گاز مايع پالايشگاه نفت اصفهان با هدف برطرف کردن کسري خوراک واحدهاي بنزين‌سازي، تثبيت ظرفيت پالايش روزانه 360 هزار بشکه‌اي، بهبود فعاليت تصفيه‌خانه ايستگاه پمپاژ اين پالايشگاه با هدف صرفه‌جويي 150 مترمکعب آب در ساعت و تامين آب شرب 18 هزار نفر از سال 1395 آغاز شد.

گوگرد‌زدايي از نفت‌گاز پالايشگاه نفت تبريز

طرح گوگردزدايي از نفت‌گاز پالايشگاه تبريز به منظور کيفي‌سازي و کاهش آلاينده‌هاي زيست محيطي از اسفندماه 93 آغاز شده است، با اجراي اين طرح روزانه 30 هزار بشکه نفت‌گاز با استاندارد يورو 4 و 5 در پالايشگاه تبريز توليد مي‌شود.

خط لوله آبادان - اهواز - اراک - تهران

پروژه احداث خط لوله آبادان - اهواز - اراک - تهران به منظور انتقال روزانه 240 هزار بشکه فرآورده‌هاي نفتي شامل بنزين، گازوئيل و نفت سفيد توليدي پالايشگاه‌هاي آبادان، اراک و کرمانشاه براي مصارف شهرهاي مرکزي کشور از سال 1389 آغاز شد، تکميل و بهره‌برداري از اين خط لوله سبب جلوگيري از تردد روزانه حداقل 2 هزار تانکر حمل فرآورده‌‌هاي نفتي در مسير آبادان – اهواز مي‌شود.

اين پروژه در قالب 2 طرح شامل احداث خط لوله جديد آبادان به اهواز به قطر 26 اينچ و به طول تقريبي 135 کيلومتر و احداث خط لوله جديد اراک به ري به قطر 26 اينچ و به طول تقريبي 290 کيلومتر و با بهره‌گيري از 150 نفر سرمايه انساني از سال 89 آغاز شد و در دهه فجر امسال به بهره‌برداري مي‌رسد.

سخنگوي کميسيون انرژي:

افزايش قيمت بنزين در سال آينده منتفي است

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس گفت: با توجه به تورم و عدم توانايي اقشار جامعه، دولت هيچ تصميمي در خصوص افزايش قيمت بنزين نگرفته و نرخ آن در سال آينده نيز تغييري نخواهد کرد.

به گزارش تسنيم، اسدالله قره خاني، سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که آيا موضوع سهميه بندي بنزين و افزايش نرخ آن در بودجه ي 98 پيش بيني شده است؟ گفت: در مجموع روند لايحه ي بودجه بدين ترتيب است که چنين لايحه اي از سوي دولت تقديم مجلس شده و سپس مجلس براساس کميسيون هاي تخصصي و تبصره هايي که مربوط به کميسيون هاي خاص است تصميم گيري خواهد کرد لذا بحث انرژي به کميسيون انرژي مربوط است.

وي افزود: واقعيت اين است که لايحه بودجه دولت،چيزي در خصوص افزايش قيمت بنزين و سهميه بندي آن ارائه نداده است.سخنگوي کميسيون انرژي در مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان کرد: کميسيون انرژي اين اختيار را دارد که طرحي در اين خصوص ارائه داده و يا طيّ تبصره هايي نظر خاص خود را منتشر کند اما تا اين لحظه در مورد افزايش نرخ حامل هاي انرژي و نيز سهميه بندي آنها هيچگونه تصميمي اتخاذ نکرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته