جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

 سرمقاله 

هشدار نسبت به تصادف مكرر سرويس‌هاي دانش‌آموزي

برديا سيفي

كافيست يك بار در موتور جستجوگر وب جمله تصادف سرويس مدارس را كليك كنيم تا با اين تيترها همراه شويم؛ تصادف خونين سرويس مدارس دانش آموزان در تهران، كرمانشاه، تبريز، شيراز،كيش، خوزستان، همدان، اروميه، مازندران...

متاسفانه آمار دقيقي نمي توان از تصادفات سرويس مدارس به دست آورد زيرا اغلب آنها رسانه اي نمي شود، اما بطور ميانگين هر دوهفته يكبار اين اتفاق رخ مي دهد و متاسفانه با فرا رسيدن فصل زمستان اين آمار بيشتر مي شود؛ به عنوان مثال دربهمن ماه كه 18 روز آن سپري شده 4 تصادف در سرويس مدارس رخ داده كه آماري نگران كننده است.

براي بهبود و ارتقاء سيستم سرويس مدارس سامانه اي طراحي شده كه در آن شركت پيمانكار حمل و نقل و وضعيت راننده و ماشين و... رصد مي شود. با اين حال بازهم تصادفات سرويس مدارس با تمام نظارت هايي كه مي شود جان دانش آموزان را مي گيرد. به نظر مي رسد مهمترين حلقه مفقوده در اين موضوع تخطي از قانون و نبود فرهنگ رانندگي استاندارد در سيستم حمل و نقل شهري است. از يک منظر هم مي توان گفت تصادفاتي كه در داخل شهرها اتفاق مي افتد بازتاب خبري گسترده مثل واژگوني اتوبوس هاي اردويي را ندارد و اهميت كمتري پيدا مي كند و اقدام مهمي براي رفع اين نقيصه نمي شود.چه بسا ديده شدن گسترده اين موضوع مي توانست توجهات را به سوي آن بكشاند.

اگر سامانه اي طراحي شود و به پايش تصادفات سرويس مدارس در سراسر كشور بپردازد و آسيب شناسي جامع و كاملي صورت گيرد، مي توان اميدوار بود كه با شناسايي عوامل حادثه خيز در جهت رفع آن برنامه ريزي كرده و از بروز حوادث آينده پيشگيري كرد.

به عنوان مثال يكي از موارد تخلف استفاده از وسايل نقليه نامطمئن است كه از كمترين استانداردهاي لازم برخوردار هستند و با جان دانش آموزان بازي مي كنند . يا رانندگاني كه بدون داشتن صلاحيتهاي لازم مسئوليت حمل و نقل دانش آموزان كه سرمايه هاي كشور هستند را برعهده دارند. در تصادف سرويس مدرسه اي كه ماه گذشته در شهر تهران رخ داد ،كارشناس راهنمايي و رانندگي علت حادثه را عدم رعايت حق تقدم از سوي راننده سرويس دانش‌آموزان عنوان و اعلام کرد: متاسفانه خودروي فوق فاقد مجوز و برچسب سرويس مدارس بوده. بله عامل انساني و وسيله نقليه نامطمئن 2 عاملي است كه متاسفانه مقصر بيشترين تصادفات را تشكيل مي دهند و از همه مهمتر نبود نظارت كافي اين چرخه معيوب را در سراسر كشور ايجاد مي‌كند.

بي گمان اجراي قوانين محكم و بازدارنده در اين موارد و نظارت كافي مي تواند نقش بسيار مهمي در كاهش تصادفات سرويس مدارس داشته باشد.

باعث تاسف است كه اكنون كه خط آخر اين نوشتار رقم مي خورد، خبر رسيد كه باز هم، در تصادف ميني بوس حامل دانش آموزان با تريلي، 2 دانش‌آموز جان خود را از دست دادند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته