جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

 آخرين تغييرات كنكور سراسري 98  

 
رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: امسال دو نوع سؤال براي داوطلبان نظام قديم و نظام جديد آموزشي خواهيم داشت. ثبت‌نام براي کنکور سراسري سال 98 تا 2 اسفند ادامه دارد. کنکور سراسري سال 98 در روزهاي 13 و 14 تيرماه 98 برگزار مي‌شود.

طراحي دو نوع سؤال در کنکور 98

خدايي افزود: با توجه به تغيير نظام آموزش متوسطه، دو نوع سؤال براي نظام قديم و نظام جديد متوسطه طرح خواهد شد. پس از آزمون نمرات تراز مي‌شود و پذيرش بر اين اساس انجام خواهد شد و ظرفيت جداگانه ندارند. هم‌چنين يک دفترچه راهنما براي آزمون سراسري منتشر خواهد شد و داوطلبان وجه ثبت‌نام را پرداخت خواهند کرد. ثبت‌نام در اين مرحله براي پذيرش مهرماه 98 است.

تأثير 30 درصد سوابق تحصيلي در آزمون سراسري سال 98

خدايي گفت: براي سال 98 بر اساس مصوبه شوراي سنجش و پذيرش دانشگاه‌ها، 15 درصد پذيرش دانشگاه‌ها با آزمون است. 30 درصد تأثير آزمون به‌صورت مثبت است. درواقع دو نمره براي داوطلب ساخته مي‌شود که يکي از آن‌ها با احتساب سوابق تحصيلي و يکي از آن‌ها بدون احتساب سوابق تحصيلي است و هرکدام بالاتر بود همان براي داوطلب اعمال مي‌شود.

پذيرش در دانشگاه‌هاي برتر بر اساس سوابق تحصيلي

وي يادآور شد: بر اساس قانون ما موظف هستيم که 85 درصد ظرفيت پذيرش دانشگاه‌ها را بدون آزمون و براساس سوابق تحصيلي پذيرش کنيم و در اين ميان رشته‌هاي پر متقاضي که 15 درصد ظرفيت را تشکيل مي‌دهند با آزمون باشند. در ظرفيت بر اساس سوابق تحصيلي از دانشگاه‌هاي برتر نيز رشته‌هايي وجود دارد که کمتر متقاضي دارند اما از تمام دانشگاه‌هاي دولتي در اين پذيرش رشته وجود دارد.

پشت کنکوري‏هاي رشته‌هاي رياضي و علوم انساني 30 درصد داوطلبان کنکور را تشکيل مي‌دهند و اين ميزان در علوم تجربي 70 درصد و انتظار اين است که در زمان ثبت‌نام براي پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي اين عده در اين پذيرش شرکت کنند.

خدايي افزود: زودتر و يا ديرتر درخواست دادن به دانشگاه‌ها تأثيري در پذيرش ندارد. به دانشگاه‌ها اعلام شده است که گرفتن درخواست‌ها بايد تا 6 شهريورماه 98 پايان پذيرد تا دانشگاه‌ها پردازش اين مسئله را از آن زمان آغاز کنند و اولويت‌هاي پذيرش را به داوطلبان اعلام کنند.

کل پذيرش نظام آموزش عالي با احتساب علمي کاربردي و فني و حرفه‌اي بيش از 89 درصد با سوابق تحصيلي است. اما با توجه به اينکه نظام آموزش متوسطه در اين گروه تغيير مي‌کند پذيرش در گروه فني حرفه‌اي امسال با آزمون هم خواهد داشت.

پذيرش مازاد بر ظرفيت

رئيس سازمان سنجش گفت: در دو بخش ظرفيت اضافه مي‌شود يکي از آن‌ها مصوبات قانوني است و ديگري سهميه‌ها. دانشگاه‌ها بايد بدانند که درجايي که رقابت سنگين و سخت است سازمان سنجش به نفع داوطلب ظرفيت را تفسير مي‌کند بنابراين ممکن است مازاد بر ظرفيت پذيرش صورت گيرد.

وي يادآور شد: حدود 7 درصد در کنکور سراسري و حدود 12 درصد در کنکور کارشناسي ارشد مازاد بر ظرفيت اعلام مي‌شود که به دليل وجود قانون‌هاي بالادستي اين موضوع رخ مي‌دهد. دانشگاه‌ها مي‌توانند در زمان اعلام ظرفيت اين مازاد را در نظر بگيرند.

کم‌رنگ کردن وزن کنکور با ايجاد جايگزين امکان‌پذير است

رئيس سازمان سنجش درباره مباحثي که درباره حذف کنکور بيان مي‌شود، گفت: حذف کنکور به يک موضوع اجتماعي بدل شده است اما کم‌رنگ کردن وزن کنکور با ايجاد جايگزين امکان‌پذير است. نظام آموزش متوسطه نيز بايد پوشش نمره‌اش افزايش پيدا کند تا بتوانيم رشته‌هاي بيشتري را از با آزمون حذف کنيم.

اعلام ظرفيت پذيرش در کنکور 98

وي درباره ظرفيت پذيرش در کنکور 98 گفت: ظرفيت کنکور 98 بدون دانشگاه آزاد حدود 760 هزار نفر است. اما در سال گذشته و در کنکور 97 از ميزان ظرفيت 760 هزار نفر و بعد از دو تکميل ظرفيت اعلامي حدود 500 هزار نفر در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته