جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

 خبرنامه 

 رئيس سازمان سنجش:

تکميل ظرفيت براي پذيرش با سوابق تحصيلي حذف نمي‌شود

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور با تأکيد بر اين‌که تکميل ظرفيت براي داوطلبان با آزمون در سال آينده به‌طورکلي حذف شد گفت: اما داوطلباني که پذيرش آن‌ها بر اساس سوابق تحصيلي صورت مي‌گيرد مي‌توانند از طريق تکميل ظرفيت وارد دانشگاه شوند.

به گزارش ايسنا، دکتر ابراهيم خدايي در خصوص آخرين وضعيت پذيرش از طريق تکميل ظرفيت در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در سال 98 گفت: بحث تکميل ظرفيت در دانشگاه‌ها و پذيرش دانشجو از اين طريق به‌طور کامل حذف نشده است و فقط فرآيند پذيرش تغيير کرده و سازوکارهاي اين موضوع متفاوت‌تر شده است.

وي در ادامه تصريح کرد: سيستم پذيرش سازمان سنجش آموزش کشور براي تمامي داوطلبان کنکور باز است و هرزماني که داوطلب درخواست پذيرش در دانشگاه‌ها ارسال کند ما براي دونيم سال يعني مهر و بهمن آن‌ها را پذيرش خواهيم کرد. طبيعتاً وقتي دانشجويي در نيم سال مهرماه تعيين تکليف شد، مجدداً اين سيستم از آبان ماه فعال خواهد شد تا پذيرش براي بهمن‌ماه صورت بگيرد. بنابراين فرآيند به‌هيچ‌عنوان متوقف نمي‌شود و فقط شيوه پذيرش متفاوت شده است.

دکتر خدايي در پايان تأکيد کرد: پذيرش دانشجو از طريق تکميل ظرفيت صرفاً براي داوطلباني که بر اساس سوابق تحصيلي وارد دانشگاه خواهد شد اجرايي مي‌شود و داوطلباني که از طريق آزمون و کنکور در دانشگاه پذيرش شده‌اند، نمي‌تواند در مرحله تکميل ظرفيت شرکت کنند و پذيرش از اين طريق براي اين داوطلبان به‌طور کلي حذف شده است.

انتقال واحدهاي دانشگاه پيام نور به شهرهاي بزرگ

به گزارش صداوسيما، منصور غلامي در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما با اشاره به فعاليت 190 مرکز رشد در دانشگاه‌ها و 43 پارک علم و فناوري افزود: شغل‌هايي که بر اساس دانش ايجاد مي‌شود يک‌پنجم ايجاد شغل‌هاي ديگر سرمايه نياز دارد.

وي گفت: در 10 سال اخير براي تبديل کردن علم به فناوري توليد و ثروت تلاش کرده‌ايم و تشکيل و سرعت حرکت شرکت‌هاي دانش‌بنيان در اين زمينه خوب بوده است.

غلامي گفت: تعداد قابل‌توجهي مقاله علمي درنتيجه همکاري مشترک اساتيد ما و اساتيد ديگر کشورها چاپ‌شده است.

وي افزود: با توجه به نزديک بودن دستاوردهاي علمي کشور با اروپا با اين کشورها ارتباط نزديک‌تري داريم اما با کشورهايي مانند چين، روسيه و آفريقاي جنوبي نيز تعاملات علمي وجود دارد.

وي بابيان اينکه بحث تعطيلي مراکز علمي و دانشگاهي مطرح نيست افزود: دانشگاه‌هاي پيام نور به شهرهاي بزرگ‌تر منتقل مي‌شوند و دانشگاه‌هاي علمي ــ کاربردي که برخي دستگاه‌هاي دولتي آن‌ها را ايجاد کرده‌اند به بخش خصوصي سپرده مي‌شوند.

غلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي نيز طرحي را براي ساماندهي مراکز علمي خود با توجه به کاهش دانشجو پيگيري مي‌کند.

انتشار ظرفيت و عناوين رشته هاي دانشگاهي پذيرش با سوابق تحصيلي

اسامي رشته‌هاي صرفاً با سوابق تحصيلي در 281 عنوان رشته محل با 550 هزار ظرفيت اعلام شد.

داوطلبان مي‌توانند از 20 اسفندماه تا 6 شهريورماه براي پذيرش مهر 98 در اين رشته‌ها اقدام کنند.رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامي رشته و همچنين ثبت‌نام براي پذيرش بدون کنکور از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org انجام مي‌شود. وي افزود: داوطلبان در اين مرحله نيازي به پرداخت هزينه ندارند و مي‌توانند تا 100 کد رشته را انتخاب کنند. خدايي گفت: 20 درصد ظرفيت اين نوع پذيرش روزانه و 50 درصد ظرفيت شبانه است. اما بيشتر ظرفيت شهريه پردازها به پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي اختصاص دارد.

وي گفت: رشته‌هاي دانشگاه آزاد در اين مجموعه رشته‌ها نيستند. در حال حاضر رشته‌هاي اين دانشگاه به شوراي گسترش دانشگاه‌ها براي تائيد ارسال‌شده است که پس از تائيد تا تاريخ 20 اسفند به اين مجموعه اضافه مي‌شود.

الزام اساتيد به گذراندن دوره آموزش پزشکي مجازي

معاون آموزشي وزارت بهداشت با تأکيد بر توسعه آموزش مجازي علوم پزشکي گفت: به‌زودي تمامي دروس بر روي سامانه مجازي قرار مي‌گيرد و اساتيد بايد دوره آموزش پزشکي مجازي بگذرانند.به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، دکتر باقر لاريجاني در نشست شوراي عالي آموزش مجازي با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه آموزش مجازي علوم پزشکي در سطح کشور گفت: زيرساخت‌هاي بسيار خوبي در اين زمينه ايجادشده و از اين زيرساخت‌ها علاوه بر مجازي‌سازي دروس در ساير امور آموزش نيز بهره‌برداري مي‌شود.

لاريجاني با تأکيد بر اينکه توسعه آموزش مجازي، آموزش علوم پزشکي کشور را متحول مي‌کند اظهار داشت: کارهاي بسيار ارزشمندي در دانشگاه علوم پزشکي مجازي و در سطح کشور در خصوص توسعه آموزش مجازي علوم پزشکي صورت گرفته است.

دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي بابيان اينکه بستر خوبي در دانشگاه‌ها ايجادشده که مي‌توانيم از آن استفاده کنيم، گفت: در تمامي برنامه‌هاي تحول و نوآوري در آموزش پزشکي بحث رصد دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها به‌صورت جدي پيگيري مي‌شود و در برنامه‌هايي مثل بين‌المللي سازي و مجازي‌سازي تأکيد بيشتري روي رصد تخصصي اين حوزه‌ها در دانشگاه‌ها وجود دارد.وي به برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي توانمندسازي اعضاي هيئت‌علمي با استفاده از بستر دانشگاه علوم پزشکي مجازي اشاره کرد و گفت: برنامه کارشناسي ارشد آموزش پزشکي براي اعضاي هيئت‌علمي دانشگاه‌ها در دست اجرا است و در هيئت مميزه نيز تصويب شد که اعضاي هيئت‌علمي در ابتداي جذب بايد دوره آموزش پزشکي مجازي رابگذرانند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته