جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

 يادداشت 

 تأثير پژوهش بر توسعه علمي كشور

Eeffect Research On Development scientific country

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

پژوهش، به‌عنوان يکي از شاخص هاي مهم رشد و پيشرفت هر كشوري مطرح مي‌شود. به‌طوري که كارهاي پژوهشي از جمله تعداد مقالات پذيرش‌شده در ژورنال‌هاي بين‌المللي (ISI) از معيارهاي سنجش رشد علمي كشور است. مطالعات نشان مي‌دهد توان رقابت علمي هر كشور با ميزان كارهاي پژوهشي آن رابطه مستقيم دارد. با اين وجود متأسفانه در كشور مساله پژوهش هنوز به‏درستي جايگاه واقعي خود را پيدا نكرده و کم‌وبيش داراي نقاط ضعف است كه بايد بيشتر موردتوجه قرار گيرد.

بسياري از كشورهاي پيشرفته جهان ازلحاظ آمار پژوهش‌هاي انجام‌شده در رديف رتبه‌هاي بالاتري قرار دارند. در اين ميان كشور ما با توجه به وجود تعداد زيادي دانشگاه و مراكز آموزش عالي و تحقيقاتي هنوز نتوانسته رتبه قابل قبولي را كسب نمايد. اين سؤالي است كه براي بسياري از انديشمندان مطرح است.

پژوهش اساسي ترين نيروي محرکه يک جامعه در مسير پيشرفت است. از اين رو آشنايي دانشجويان با اهداف و فرايند اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي يکي از مؤثرترين راه‌هاي گسترش سطح پژوهشي است.

رساله‌ها و پايان‌نامه‌ها قطب اصلي كارهاي پژوهشي در كشور است. اين در حالي است كه نتايج و يافته‌هاي بسياري از پايان‌نامه‌ها كمتر مورداستفاده قرار مي‎گيرد. به نظر مي‎رسد، دليل اين امر عدم توجه به نكات مهم پژوهشي ازجمله جامعه آماري، روش تحقيق، آزمون فرضيه‌ها و ... است.

رساله‌هاي دوره دكتري انعكاسي از خط پژوهشي و اعتبار علمي كشور است. اما با نارسايي‌هاي برنامه‌ريزي در اين زمينه مواجه هستيم. يكي از اين نارسايي‌ها مطابقت موضوع پژوهش با اولويت پژوهشي كشور است. البته در اين زمينه برنامه‌ريزي‏هاي لازم توسط وزارت علوم صورت گرفته اما به نظر مي‎رسد تا مرحله عملياتي شدن آن نياز به سالها زمان داريم.

مطالعات نشان مي‌دهد توسعه علمي، صنعتي و فرهنگي هر کشور بدون توجه به امر پژوهش با موفقيت چنداني همراه نخواهد بود. درواقع پژوهش موتور محرک پيشرفت و توسعه محسوب مي‌شود. هر نوع پيشرفت و توسعه كشوري ارتباط مستقيمي با تحقيقات علمي دارد. رشد و توسعه کشورهاي پيشرفته، گوياي اين واقعيت است.

بنابراين، پژوهش مبناي توسعه است و تضميني براي استمرار آن به شمار مي‌آيد. همچنين، به‌کارگيري نتايج پژوهش‌هاي انجام‌شده در هر زمينه به بهبود راهکار‌ها و روش‌هاي معمول در حل مشكلات منجرمي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته