جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

 کارشناسان نفتي:
 50 ميليارد دلار بدهي شرکت ملي نفت، حيف و ميل نشده است 

 بر اساس گفته کارشناسان بدهي50 ميليارد دلاري شرکت ملي نفت ايران مقوله جديدي نيست و براي همه شرکت هاي نفتي بزرگ دنيا نيز صدق مي کند چرا که سرمايه گذاري خارجي در دايره بدهي ها قرار مي‌گيرد.سعيد مهرافروز، کارشناس انرژي در گفتگو با مهر با بيان اينکه يکي از انتقادهايي که به بدهي شرکت ملي نفت وارد مي‌شود آن است که بايد بجاي بهره گيري از منابع داخلي، از وام‌هاي خارجي و همچنين شرکت‌هاي بين‌المللي استفاده کرد، گفت: منتقدين معتقدند که اين از وام گرفتن هم ارزان تر است و هم مانع بدهکار شدن شرکت ملي نفت مي‌شود. در حاليکه اين ادعا در شرايطي مطرح مي‌شود که در صورت حضور شرکت‌هاي خارجي، باز هم شرکت ملي نفت بدهکار مي‌شود.

وي افزود: در دوره‌اي که شرکت‌هاي نفتي در ايران فعاليت داشتند، وام‌هايي را براي توسعه ميادين دريافت مي‌کردند و خود با بانک طرف بودند؛ بازپرداخت قرارداد پس از آغاز توليد و با توجه به شرايط قرارداد انجام مي‌شد.

وي توضيح داد: فرض کنيد شرکتي براي توسعه دو فاز پارس جنوبي صاحب يک قرارداد 4 ميليارد دلاري است، اين شرکت پس از به توليد رساندن ميدان، سرمايه گذاري و سود خود را که قطعا بيش از 4 ميليارد دلار است از شرکت ملي نفت طي چند سال دريافت مي‌کند. در اين حالت، شرکت ملي نفت پس از آغاز پروژه بيش از 4 ميليارد دلار بدهکار است مانند ساير شرکت‌هاي ديگر.

مهر افروز تصريح کرد: برخي تصور مي کنند که 50 ميليارد بدهي شرکت ملي نفت، حيف و ميل شده است و نشان دهنده آن است که شرکت ملي نفت ايران در آستانه ورشکستگي قرار دارد در حالي که چنين نيست.

بدهي سرمايه اي شرکت هاي نفتي

بدهي 50 ميليارد دلاري شرکت ملي نفت در حالي زيرذره بين رفته است که اصولا بدهي در ميان شرکت‌هاي نفتي پديده‌اي رايج است و همه شرکت‌هاي بزرگ و کوچک نفتي دنيا با دريافت وام از بانک‌ها به توسعه فعاليت‌هاي خود مشغول هستند و از محل سرمايه گذاري خود، به بازپرداخت اين وام‌ها مي پردازند.

اصولا شرکـت‌هاي نفتي پس از امضاي قرارداد توسعه ميادين نفتي و گازي، به سراغ بانک‌ها مي‌روند و براي تامين منابع مالي مورد نياز جهت اجراي پروژه، قرارداد ديگري را امضا مي‌کنند و با سودي مشخص و در سر رسيدهاي تعيين شده، وام را به همراه بهره آن به بانک باز مي‌گردانند. اين يک روند ثابت در صنعت نفت بوده و به همين دليل است که بدهي شرکت‌هاي نفتي، بدهي سرمايه‌اي محسوب مي‌شود.

بدهي 110 ميليارد دلاري غول هاي نفتي

به عنوان نمونه شرکت‌هاي شل، توتال و بي پي مجموعا بيش از 110 ميليارد دلار بدهي دارند، اما در ايران به گونه‌اي موضوع بدهي مطرح مي‌شود که گويا شرکت ملي نفت در حال ورشکستگي است. شرکت ملي نفت ايران با ظرفيت توليد 4.5 ميليون بشکه توليد نفت و ميعانات گازي و همچنين بيش از 700 ميليون مترمکعب گاز طبيعي فاصله بسياري با شرکت‌هاي بين‌المللي مانند شل و توتال دارد البته اين شرکـت‌ها فعاليت‌هاي بالادست تا پايين دست را در زنجيره خود دارند درست بر خلاف ايران که شرکت ملي نفت تنها در بالادست قدرت حکمراني دارد و بخش پالايشي و پتروشيمي و گاز در اختيار ساير شرکت‌هاست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته