جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

 خبرپزشكي 

 مطالعات نشان مي دهد؛

مغز زنان 3 سال از مغز مردان جوان تر است

محققان پي بردند مغز زنان 3 سال از مغز مردان جوان تر است، به همين دليل است که هوشياري زنان در مقايسه با مردان طولاني تر است.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه واشنگتن در اين مطالعه، مغز 121 زن و 84 مرد را در سنين بين 20 تا 82 سال مورد اسکن قرار دادند تا ميزان جريان اکسيژن و گلوکز را در مغزشان اندازه گيري کرده و نسبت قند مصرف شده براي گليکوليز هوازي را در مناطق مختلف مغز تعيين نمايند.آنها براي پي بردن به رابطه بين سن و متابوليسم مغز از الگوريتم هوش مصنوعي استفاده کردند.محققان طبق اين الگوريتم دريافتند به طورميانگين سن مغز زنان 3.8 سال جوان تر از سن تقويمي شان است.از سوي ديگر، سن مغز مردان به طورميانگين 2.4 سال بالاتر از سن تقويمي شان است.حال محققان در حال بررسي اين موضوع هستند که چه فاکتورهاي ممکن است بر مسير افزايش سن مغز تاثير گذارد.

حمله قلبي خاموش چه علائمي دارد؟

حمله قلبي خاموش همانطور که از عنوانش پيداست از عارضه‌هايي به حساب مي‌آيد که مورد توجه قرار نمي‌گيرد زيرا علائم آن شديد و آشکار نيست.

به گزارش ايسنا، از جمله علائم حمله قلبي خاموش مي‌توان به تنگي نفس و احساس ناراحتي در برخي قسمت‌هاي بدن علاوه بر قفسه سينه اشاره کرد که مي‌تواند شامل کمر، گردن، يک دست يا هر دو دست، فک يا معده باشد. اين احتمال وجود دارد که بيمار با علائمي همچون حالت تهوع، استفراغ و سوزش معده نيز مواجه شود.همچنين درحاليکه علائمي از قبيل احساس خستگي و تعريق براي بسياري از افراد معمول و متداول هستند اما اين علائم اگر به طور ناگهاني يا شديد بروز کنند مي‌توانند نشانه هشداردهنده حمله قلبي باشند.طبق مطالعه‌اي که در سال 2016 انجام گرفت، مشخص شد در آمريکا حدود 45 درصد از تمامي حملات قلبي خاموش هستند. به گفته متخصصان، بايد فاکتورهايي از قبيل سن و جنس مورد توجه قرار گيرد.علائم خاموش بيشتر در افراد مسن به ويژه افراد بالاي 75 سال مشاهده مي‌شود. همچنين، زنان بيش از مردان با علائم حمله قلبي غير مرتبط با درد قفسه سينه مواجه مي‌شوند.بررسي‌ها نشان مي‌دهد زنان بيشتر در معرض بيماري عروق خوني کوچک هستند و اين موضوع نگران کننده است زيرا حملات قلبي خاموش در عروق خوني کوچک رخ مي‌دهد. به گزارش مديکال ديلي، آنچه باعث مي‌شود حملات قلبي خاموش خطرناک و حتي کشنده‌تر باشد اين است که بيمار به موقع درمان‌هاي مورد نياز را دريافت نمي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته