جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

 بررسي سيستم پاداش در تيم ملي؛
 هر پيروزي، چند ميليارد آب مي خورد؟ 

 
با پررنگ شدن موضوع پرداخت يا عدم پرداخت پاداش در تيم ملي فوتبال ايران در دوران جام ملت ها، واکنشهاي اهالي فوتبال به اين مسئله ادامه دارد و برخي آن را زياده خواهي تعبير کرده اند.مصطفي هاشمي طبا معاون سابق رئيس جمهوري و رييس اسبق سازمان تربيت بدني آخرين چهره اي است که در اين باره به اظهارنظر صريح پرداخته و از سيستم مالي حاکم بر تيم ملي در دوران کارلوس کي روش انتقاد کرده است.

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران در دوران حضورش در تيم ملي مصوبه يک پروتکل مالي را از هيات رييسه فدراسيون فوتبال دريافت کرده بود و بازيکنان به نسبت پيروزي در بازيهاي رسمي، دوستانه، داخل يا خارج از خانه پاداش هاي مناسبي دريافت مي کرده اند. در زماني که کادرفني و بازيکنان تيم محدود تر بود، با توجه به درصد پرداختي به اعضاي کادر(شامل ماساژورها، تدارکاتي، پزشکان، مسئول رسانه اي، مترجم، بازيکنان، مربيان، اداري و کارلوس کي روش) اين مبلغ به 320 هزار دلار براي هر مسابقه رسمي هم مي رسيد که حتي در دوره دلار 3 هزار توماني عدد قابل توجهي محسوب مي شود.

بنابراين پروتکل، اعضاي کادر به نسبت شغل از 30 تا 100 درصد پاداش دريافت مي کردند و خود کي روش تنها کسي بوده که 200 درصد(دو برابر) پاداش دريافت مي کرده.

هر پاداش براي پيروزي در بازيهاي رسمي 8 هزار دلار بوده است. (اين مصوبه مربوط به دوران قبل از جام جهاني است و شايد پس از آن دچار تغيير مثبت يا منفي شده باشد). به اين اعداد پول توجيبي روزانه ملي پوشان را نيز بايد اضافه کرد. اين توافق مالي با وجود مشکلات فدراسيون تا به امروز پرداخت شده و تنها دو بازي مقابل عمان و چين که با پيروزي ملي پوشان به پايان رسيد، در طلبکاري آنها منظور شده است.

اين پاداش ها و اصرار کي روش به پرداخت آن همواره باعث شده بازيکنان نظم و ترتيب بيشتري در تيم ملي حاضر باشند و به اصطلاح سرشان را مقابل توپ بگذارند. البته اين اهرمي است که همه تيم هاي حرفه اي دنيا از آن استفاده مي کنند. اگرچه در ايران انتقادهايي به آن مطرح شده و برخي از ناظرين عقيده دارند با توجه به اهميت پوشيدن پيراهن تيم ملي هيچ پاداشي بالاتر از آن وجود ندارد.

در حال حاضر با توجه به بحران مالي فوتبال ايران، حفظ اين سيستم مالي براي فدراسيون فوتبال بسيار دشوار به نظر مي رسد. به خصوص که با فاکتور ارسالي از سوي فيفا براي کمپ لوکوموتيو(2.5 ميليون دلار) و همينطور اختصاص بخشي از آن پاداش به بازيکنان تيم ملي و همچنين پاداش صعود به جام جهاني 2018 به سرمربي(800 هزار دلار) و همينطور مخارج سنگين اردوها و بازي هاي تدارکاتي بعيد است که چيزي از مبلغ اهدايي فيفا باقي مانده باشد.

جالب است که بدانيد پيش از حضور کي روش در تيم ملي فوتبال ايران، پاداش پيروزي در مسابقات 500 دلار بود که به همراه يک پول توجيبي 500 دلاري به بازيکنان پرداخت
مي شد. اگر تيم ملي فوتبال ايران به دوران قبل از کي روش باز گردد با توجه به فضاي مالي حاکم در اين سالها کار سرمربي بعدي دشوار است. مگر آن که بازيکنان با عشق بيشتر و با درک ارزش و اهميت پيراهن تيم ملي به اردوها بيايند. همانطور که شکي نيست همه ملي پوشان فوتبال ايران نگاهي عاشقانه تر به پيراهن سفيدي دارند که تمام هدفشان بر تن کردن آن بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته